Kıdem ve İhbar Tazminatı

Merhaba dostlar iki sorum olacak:

1-kıdem tazminatı için 1 yılı geçmesi mi lazım 1 yılın dolması mı lazım? Yani örnek:
1 temmuz 2015 tarihinde işe girmiş birine iş yeri 30 haziran 2016'da iş akdini feshediyorum derse kıdem tazminatı hakkı doğar mı?

2-aynı anda iki tazminatın da alınma hakkı var mı?

Kusura bakmayın çok cahilim bu konularda belki çok basit sorular ama emin olmam lazım.

Teşekkürler.

kıdem tazminatı hakkın ilk 6 aydan sonra başlıyor, alabilirsin her ikisini de diye biliyorum eğer yeni bir yasa vs. çıkartıp değiştirmedilerse

  • amaaaan  (30.06.16 09:45:43)
Aynı anda iki tazminat alınır, hatta ihbar için bir seneye gerek yok 6 ay olsa da ihbar tazminatı alınabilir.

Kıdem için bir sene dolması gerekiyor.
  • amarat  (30.06.16 09:46:36)
hocam 1 sene orda sıkıntı yok da benim belirttiğim tarihler 1 seneye tekabül ediyor mu teknik olarak onu merak ettim daha çok. Yani tam 1 sene ama hani 1 seneyi geçmesi gerekir diyor mu kanun ondan emin olmak istedim.

  • bay b  (30.06.16 09:49:32)
ben başka bir yerden gireyim. kişi zaten kendi isteğiyle iş akdini feshediyorsa kıdem tazminatı alamaz. iş kanunu 1 yıl diyor ve sigorta çıkışları istifanın olduğu gün yapılıyor sonuçta. yani ödemezler bu durumda bence. bir gün daha bekleyip öyle denemekte fayda var. ancak yine dediğim gibi kendi isteğinizle istifa zaten kıdem hakkı tanımaz.

  • prodeq  (30.06.16 10:01:34)
böyle bir davamız var şu an. adamın senesinin dolmasına 1 2 gün kala işten çıkarıyolar kıdem alamasın diye. içtihatlar işveren kötü niyetli diyor. yine tazminat almaya hak kazanır diyor.
kanun 1 sene der, 1 senenin dolması, 1 seneyi 1 gün geçsin vs bu kadar kazuistik yaklaşmaz. ama kıdeminizi böyle olası bir durumda tanık beyanları ile desteklerseniz açacağınız bir alacak davası ile alırsınız.

  • cabiday  (30.06.16 10:01:47)
@prodeq ben yanlış ifade ettim sanırım, iş akdini ben feshetmiyorum işveren feshediyor. o yüzden ondan yana sıkıntı yok.

@cadibay yani mantık olarak ben 1 seneyi doldurmuş sayılmam lazım. aslında doldurdum ama sigorta girişim de geç yapıldı lakin iş verenin kıdem tazminatı ödemeye niyeti olmadığına dair bir izlenim aldım o yüzden 1 sene olayını özellikle merak ettim.
  • bay b  (30.06.16 10:07:12)
@bay b ben alabileceğiniz kanaatindeyim. dava açma olasılığında yine bir avukata danışınırsanız daha iyi tabi. işe girdiğiniz zamanı tam iyi izah edebilen kişiler bulabilirseniz onları da dinletirsiniz tanık olarak.
çook uzun yıllar sigortasız çalıştırmış olsa hizmet tespit davası açın derdim ama o dava yıllarca sürüyor.

  • cabiday  (30.06.16 10:12:48)
@cadibay öncelikle teşekkürler. yani bu süre benim gözümde tam 1 seneye tekabül ediyor ama işveren ne diyecek emin değilim. olaysız ayrılıyım istiyorum ama dediğin gibi gerekirse iş mahkemeye gidecek artık.

  • bay b  (30.06.16 10:21:55)
@amaaaan hatalı.

Kıdem 1 yıldan önce başlamaz, ama @cabiday ın dediği gibi 1-2 gün kala işverenin kötü niyetine girer ve muhtemelen kıdem alınabilir.

işverenin feshinde, 1 yıl sonunda kıdem alınır + eğer işveren bugün çık git diyorsa ihbar tazminatını ödemek durumundadır. ama seni çıkarıyoruz gel bir ay daha çalış işini ara maaşı al diyorsa ihbar tazminatı ödenmez.
  • freya  (30.06.16 10:23:52)
@freya abi 1 yıl konusunda problem yok ben sadece belirttiğim tarihler 1 yıl olarak tanımlanır ve tazmninata hak kazanır mıyım onu merak ettim. benim tahminim bana çık git denip 1 senen yarın doluyordu denecek ve kıdem verilmeyip ihbar verilmeye çalışlacak.

yani soruyu sormamdaki asli amaç kanun 01-07-15 ve 30-06-16 arasını bir yıl olarak tanıyor mu yoksa 1 yılı geçmeli mi diyor onu anlamaktı. işveren tanımıyor derse ben o zaman mahkemeye gitmek durumunda kalacağım gibi görünüyor.
  • bay b  (30.06.16 10:39:41)
iş kanunu oldukça açık seçik yazmış. açıp okursanız tam ve doğru bilgiyi edinebilirsiniz.

  • tosunpasa  (30.06.16 10:41:13)
tereddüte bırakma, git bugun öğlen iki günlük rapor al.

  • amarat  (30.06.16 10:42:21)
@tosunpaşa abi kanunu okuyup tam anlayamadığım ve kafa karışıklığını gidermek için buraya sordum zaten yoksa ilgili bölümlere göz attım. sen okuyup benden daha iyi anladıysan kafamı karıştıran bölümü ona göre cevap verirsin umarım.

  • bay b  (30.06.16 10:44:46)
alo 170'i arayıp sorun direkt. rapor konusuda iyi fikir.

size 15 gün önceden bildirdiler mi iş sözleşmenizi feshedeceklerini yazılı olarak?
  • Phoebe  (30.06.16 11:20:40)
@phoebe yok dün sözlü olarak bildirildi yani fesih değil tam olarak biraz karışık ama ilk olarak dün dile geldi öyle söyleyim.

  • bay b  (30.06.16 11:28:18 ~ 11:28:58)
@freya +1

benim bildiğim tam 1 yıl dolmuş olacak. belirttiğin tarihlerde 30 haziran 2016 sonunda yılında bir yıl dolmuş oluyor.

velevki dolmadı ve sana kıdem vermediler öyle bir pislik yaparlar ise, işten çıkarıldıktan sonra işe geri iade davası aç.

eksisozluk.com
  • Bysb  (30.06.16 12:44:45 ~ 12:45:19)
30 Haziran da kıdem tazminatına hak kazanırsın. ödemezlerse 170 i arayıp şikayet kaydı oluştur.

  • kumulatifvergimatrahi  (30.06.16 12:46:16)