Istanbulda yasamak cok mu zor?

Ankara yasiyorum.endustri muhendisiyim, kadinim.kpss atamalari icin tercih yapiyorum.onceki duyurumda da bahsetmistim dogu illeri yazmak durumundayim.mobilde oldugum icin diger duyurunun linkini veremiyorum ama sanirim profilden gorebilirsiniz.

Sizde o dogu illerinde dhmi memurluklarina gitmektense istanbulda zabita olmak daha mi iyi? Istanbula sadece gezmek icin bikac kere geldim ve o kaosu kalabaligi beni bunaltti.malum pahali bi sehir de.

Yorumlarinizi bekliyorum tesekkrler.

mesela zabıtalık istanbulun neresinde? yani en kötü 3 lira alman gerek ki geçinebilesin. zabıtaya da o kadar vermiyorlardır sanırım. doğu illeri hangileri bi de onları da yazarsan iyi olur.

  • cekilmis gayfe  (29.06.16 23:30:35)
Pardon yazmayi unutmusum.kadikoy ve arnavutkoyde.

Ben ankara yenimahalle yasiyorum.bugun zabitalarla konusmaya gittim.aldiklari maasa cok sasirdim 4000e yakin aliyorlarmis.maas belediyeden belediyeye degisiyormus ama 3300 3400 un altina dusmuyormus buyuksehir belediyelerinde.
  • gakgul  (29.06.16 23:32:46)
Maddi olarak zor bence orada yaşamıyorum ama kime sorsam bunu diyorlar .

  • buzdolabindakiyarimlimon  (29.06.16 23:33:31)
istanbulda eve adım atmak en az 3 bin lira. eşyayı katmadım daha. kadıköy daha yaşanabilir bir yer eğer ücret 3 liradan fazlaysa düşünülür. tabi orası da gelirse puanına.

  • cekilmis gayfe  (29.06.16 23:35:09)
Puanim 89.6 gelecegini dusunuyorum acikcasi.ama basa dogu mu istanbul mu yazmakta kararsizim.doguda 4 5 sene sonra batiya tayin var ama.istanbul cakili kadro bi memurla karsilikli anlasilirsa degisiklik olabiliyormus

  • gakgul  (29.06.16 23:37:02)
kimisi aşık olur, kimisi nefret eder. ben ikinci gruptanım. birkaç işimi halletmek için geldim, 2-3 günde bunaldım. yaklaşık 4 sene nasıl yaşamışım burada, hayret ediyorum kendime. gürültüsüz, ışık kirliliği olmadan geçen tek bir dakika yok. ha sakin bir muhitte oturup bunun bir nebze önüne geçebilirsin ama gün içinde insan içine karışacak ve farklı yerlere gideceksin sonuçta, ömür beylikdüzü'nde geçmiyor ki.

ben doğu illerini tercih eder miydim bilmiyorum ama alternatifim varsa kesinlikle istanbul'a gelmezdim.
  • der meister  (29.06.16 23:37:07)
Annemle babam zamanında ankarada yaşarken istanbula geldiler. Her yıl ankaraya geri dönme hayalleri kurdular ama hala istanbuldayız :) Ankara insanı yapamıyor burda pek.

  • jazzabel  (29.06.16 23:39:15)
Kocaeli'de yaşıyorum. Mühendislik öğrencisiyim. Mezun olduktan bir süre sonra İstanbul'a taşınmayı düşünüyorum. İstanbul iyidir. Anne tarafım zaten İstanbullu. Bence ekonomik durumunuz iyi olacaksa taşının. Doğuda hayat geçmez. (Kars'a otobüsle gitmiş bir insanım)

  • dissendium  (29.06.16 23:41:32)
Ben üniversite eğitimi dolayısıyla İstanbul'da 4 yıl yaşadım. Sonra iş sebebiyle doğu illerinin birinde de 4 yıl kaldım. İstanbul'u doğu illerine on milyon kez tercih ederim. Açıkçası bahsettiğin memurluğun ne kadar kazancı olur bir fikrim yok ama yaşam pahalı, bu doğru. O konuda İstanbul'u savunamayacağım.

Ben tayinimi İstabul'a isteyebilecekken istemedim, çünkü Eskişehir, Ankara gibi seçeneklerim de vardı. Ama bugün İstanbul ile doğu illeri arasında kalsam bir saniye düşünmeden İstanbul'u seçerim.
  • köstebek kurabiye  (29.06.16 23:45:03 ~ 23:45:49)
ne istediğine bağlı. ben avmsiz yapamam illa her hafta sinemaya gitmem lazım kalabalığı severim trafiğini çekerim diyorsan yazabilirsin istanbulu. doğu illerinde de farklılık çok havaalanı olanlar nispeten daha elit oluyor sosyal aktivitesi de olur. ama bahsettiğin küçük bi yerse pek olmaz. bi de şöyle bişey var doğuda memurlar daha sıkı dost olurlar. aktiviteyi sen arkadaşlarınla planlarsın ve uygularsın. o taraflarda memurlar genç olduğu için genellikle kendi yaş grubun daha fazla olur ama istanbulda evli çocuklu iş arkadaşların olur. tercih senin hangisi sana göreyse onu seç.

  • dedim ben sana  (29.06.16 23:45:05)
Bu biraz da hayattan ne beklediğine bağlı bence.

Diğer duyurunu da hatırlıyorum. Misal ben senin yerinde olsam İstanbul'da yaşamak yerine Kars veya Bingöl'de yaşamayı seçerdim (ben de Ankara'da yaşıyorum şu anda) Neden dersen büyükşehirde yaşamaktan bıktım. Sakinlik ve doğa istiyorum. Hiç para biriktiremiyorum, biriktirmek istiyorum. Para biriktirip iş dışında esas istediğim şeyleri de yapabilmek istiyorum. Bir de büyükşehirde yaşıyor olmama rağmen şehrin avantaj olarak görülen imkanlarından faydalanmıyorum. Evden işe, işten eve. Arada dışarıda arkadaşlarla buluşma, sinemaya vs gitme dışında bir şey yaptığım yok. Bu noktada senin bir şehirden neler beklediğini sorman lazım kendine.

Lakin benimki elbette çok kişisel bir yılgınlık. Bir de iki kadının tek başına olma durumu var, doğuda nasıl olur bilemedim. Gerçi İstanbul çok mu güvenli bu konuda, orası da tartışılır.
  • buff  (29.06.16 23:47:51)
Evet aslinda beni de dusunduren dogu durumu.yani tek basina istanbulda yasamak ister miyim sorusunun cevabi asla istemem.ama doguya gitmekten daha mi iyi sorusuna cevap bulamiyorum.doguya hic gitmedigim icin yorumlayamiyorum.

  • gakgul  (29.06.16 23:51:07)
gelirin ne kadar olacak ?

beklentilerin nedir?

normalde nasil bir yasantin var?

bir de ister istemez sehire ayak uyduruyorsun? maddi bakimdan acilma yasayabilirsin.
  • evimin paspasi  (29.06.16 23:52:49)
Çok zor kardeşim. 4-5k arası alıyorum, tek başıma yaşıyorum ve zorlanıyorum açıkçası.

500 TL kira verdiğim evin anahtarını almam 3k'yı buldu. Eşyalar da 5k civarında tuttu, ayrıca yemek yapmaktan da tiksindim bu aralar. Dışarıdan söylüyorum paso. 4-5k almazsan tek başına zor ki ben; İstanbul'da en uygun kirayı verdiğimi düşünüyorum.
  • Polaroid  (30.06.16 00:06:43 ~ 00:08:03)
mesela kadıköy de 3 ile yaşayamazsın. zor. yani yaşanır da kirasıydı şusuydu busuydu hayat kaliten ne olur tartışılır. istanbul'da yaşamanın keyfi biraz da parayla çıkıyor. harcayamadıktan sonra napim istanbul'u diyor ve kendim de taşınıyorum zaten. doğuya git bi kaç sene takıl deseler,böyle bi iş imkanım olsa giderdim bile.

  • rayde  (30.06.16 00:27:53)
Çok pis genelleyeceğim şimdi ama "Sivas'tan göçtük, bok gibi bura", "Rize'den geldik, İstanbul rezil bir yer", "Bilecik'ten geldik, İstanbul sucks" gına getirdi artık. Gelmeyin abi. Sivaslı gelir kendi mahallesini kurar Sivas'ını buraya taşır, Mardinli gelir çetesini kurar Mardin'i burada yaşar, İzmirli kordona aşık ama anca bayramlarda gider. Geçen nerelisin diyen birini İstanbullu olduğuma inandıramadım, dedemin dedesine kadar çıktım yine ikna olmadı, en son "utanma yahu memleketinden, neresiyse söyle!" dedi. Bir İstanbul var da her şey bok gibi değil; sen, ben, o bok gibiyiz. Yaşanmaz hale getiren de sensin, eşin, dostun. Eh be arkadaş!

  • mimarbasi  (30.06.16 00:41:58)
istanbul kesinlikle memura göre bir şehir değil.İstanbul'a atanan memurlar çareyi evlenip çift maaşla geçinmekte buluyorlar.

Antalya,Muğla, İzmir gibi yaşanılası yerler varken düşünme bile.
  • Cruyff  (30.06.16 00:43:58)
Arkadaslar sanirim yanlis anlasildi konum.ben de zaten istanbulda yasamak istemiyorum asla.bogazda yali verseler istemem.ilk tercihlerim zaten ankara olacak.ankaralilar beni anlar burdan kopmak zordur.ama ortada bi mecburiyet var soru tam olarak kisaca su:

4000 kusur maas ile dogudaki havaalanlarinda calismak mi yoksa 3500 lira maas ile istanbulda kadikoyde ya da arnavutkoyde zabitalik mi?
  • gakgul  (30.06.16 00:58:02)
Dhmi'de tayin olayları nasıl? Kolay gelinemediğini duymuştum.

Zabıtalar belediyeden belediyeye değişiyor, sosyal dengeyle beraber 3500 ü geçiyorlar. Ben olsam, bu ikisinin arasında istanbul'u tercih ederim, ayrıca doğuda kadın olarak yaşamanın zorlukları da var.

Belediyelerin kpss ile alım yapma zorunluluğu kalktı diye biliyorum.
  • ofkeyle kalkanin yerine oturan yazar  (30.06.16 01:23:53)
3500 ile istanbul tabii ki. doğu nedir ya bi kadın için. erkek için bile güzel yerler değil.

  • glamdr1ng  (30.06.16 01:35:01 ~ 01:35:36)
doğunun merkezi illerinde olacağın için ben doğuyu tercih ederdim. sonradan tayinle bir şekilde gelirsin...

  • gotic  (30.06.16 01:59:17)
İstanbul'un sakin yerleri var. Halkalı tarafındaki güvenlikli sitelerde çift maaşla arabayla falan gayet güzel yaşanıyor. 1+1 ankastreli peyzaj manzaralı daire 1000tl.

  • ThomasJefferson  (30.06.16 02:07:03)
yaşanmıyor.
birçok insan hareket etmekten korktuğu için istanbul'da çakılı kalmış; yeni düzen, yeni iş, yeni şehir, yeni olan ne varsa korkutucu geliyor. lanet olası bir kaos gibi görünse de öldürücü bir rutin/monotonluktan başka bir şey değil istanbul. gördüğüm en pis alışkanlık "istanbul'da yaşamak."

pahallı bir evde deprem korkusuyla yaşamak istiyorsan gel,
işe gitmek için 3-4 vesait yapıp 1-1,5 saat trafik çekmek istiyorsan gel,
avm'de, konser'de, terminal'de, herhangi bir açık hava etkinliğinde patlama ihtimalini göze alıyorsan gel,
tenha ya da kalabalık eğlenmek için çıktığın her sokak ya da cadde potansiyel tacizci-tecavüzcü dolu; başa çıkabilirim diyorsan gel...

kısacası; burası kalabalık, burası tehlikeli, burası pahallı...
  • ercumentcozer  (30.06.16 05:30:15)
Artılarıyla eksilerini tarttığında artıları ağır basıyor. Nefret ettiğim yönleri var ama doğu ile kıyaslarsak kesinlikle İstanbul.

Öncelikle 4000'e yakın alacaksan 1000 tl kiralı evde gayet geçinirsin, 500 tl kira veren arkadaş nasıl yaşıyor (yaşayamıyor) bilmiyorum. ama düzenini oturtana kadar baya para harcarsın. eşyası, emlakçısı, depozitosu ayrı dert.
  • piremses  (30.06.16 08:11:45)
doğu illerinden her türlü evladır istanbul, kusura bakılmasın. istanbul'u sevmeyenlerdenim ama doğruya doğru. arnavutköy eğer beşiktaş'taki ise on numara olur. kadın için doğu illeri çekilmez yerler.
bir ev arkadaşı ayarlayıp masraflarını kısabilirsin. sonra bir yolunu bulup dönersin ankaraya.

  • vecihi ile fikret  (30.06.16 10:51:16)
istanbul'da maddi olarak yorulursun.
kadıköy ve çevresi ya da arnavutköy,beşiktaş vs gibi merkezi yerlerde 1500 tl'ye ahır kiralanıyor ancak.2000tl'yi gözden cıkarman lazım sadece kira için.
bu noktada ev arkadası bulman şart bence.
ya da gidip istanbul'un bir ucunda 700-800e ev bulup her gün 1.5 saat gidiş dönüş yolu çekersin.

bunları doğu illerinde yaşama ve çalışma şartlarını bilmeden yazıyorum ama muhtemelen oralarda idare edebilirsen de iyi para biriktirirsin.
bir önceki duyurunuzda kars ile ilgili cevaplar vardı.gidip görme şansınız,tanıdık vs araştırma durumunuz varsa bence bir gidin görün derim.
belki de para sıkıntısı olmadan,sizin gibi insanlarla tanışıp gayet rahat yaşayacaksınız.
istanbul seçeneğinin olayı belli,diğer tarafı da detaylı inceleyin seçmeden önce bence.
  • demoniclewinsky  (30.06.16 11:00:43 ~ 11:07:21)