İntikal Vergisi Denen Şey

Merhaba herkese!

Babamın vefatı sonrasında, veraset ilamını çıkardığımız sırada yetkili bir kişi sayesinde bu verginin ödenmesi gerektiğini öğrendik. Bugün, vefatın ikinci ayı doldu ve konu hakkında bakındığım kadarıyla hâlâ ödemek için bir sürem var.

Soracağım şeylere gelecek olursam, şöyle özetleyeyim: Öncelikle, babamın hiçbir mal varlığı veya borcu yok. Daha doğrusu, adına olan ödemeler yapıldı ve şu anda, sigortadan haber beklenen Ziraat Bankası kredisi kaldı. Herhangi bir ev, araç, taşınır veya taşınmaz mal/mülk, kısacası hiçbir şeyi yoktu kendisinin. Temin etmem gereken yine bir dünya evrak mevcut mu acaba?

Bir diğer ve son sorum ise, babamın iki mirasçısı mevcut: Ben ve annem. Verginin ödenmesi hususunda, ikimizin de vergi dairesinde bizzat bulunması gerekiyor mu, yoksa kendi başıma halledebilir miyim?

Teşekkürler!

Selam,

Ben de babami 4 ay once kaybettim. Intikal vergisini vefat eden kisinin ustundeki mallarin hakimiyeti icin oduyorsunuz. Bizde babamin bir tek bankada 400 tl parasi vardi onun uzerinden intikal vergisi odendi. Evin yarisi kendisindeydi ancak satmak gibi bir dusunce olmadigi icin tapu islemleri yapilmadi.eger uzerinde mal varligi yoksa intikal vergisi cikmiyor. Zatwn cikar da odemezseniz mal bildigim kadari ile devletin oluyor.

Ikinci soru icin ise vergi odeme islemlerinde herhangi bir vasinin n olmasi yeterli. Nufusa kayitli olunan (babanizin) vergi dairesine gitmesi gerekiyor.

Basiniz sagolsun.
  • joy luck club  (28.06.16 17:18:35)
Teşekkür ederim, hem cevabınız hem dileğiniz için; bilmukabele, sizin de başınız sağ olsun.

Bankada dahi herhangi bir parası yoktu, mevcut kredi kartları da ödendi ve kapatıldı. Cüzdanından 110 lira çıktı sadece, bunun vergisini de istemezler herhâlde?

Öyleyse, hiç yoktan bir gidip soruşturmak yeterli olacaktır.

Teşekkür ederim tekrar.
  • tel tokasini duzelten samuray  (28.06.16 17:28:10)
Yok, nakit oldugu icin herhangi bir sorun olmaz. Benim de babamin pantolonunun cebinde 20 tl kalmisti mesela. Vefatindan sonra bulmustum.

Bu tarz konular hakkinda en iyi bilgiyi bana babamin vefat ettigi hastanedeki gorevli vermisti. Ne yapacagiz dedim anlatti. Ilk notere gidip de veraset ilami cikardiktan sonra da yavas yavas her sey yoluna giriyor. Sikintili surec sgk olayi idi. Yani olaylarin Hepsi zor o aci varken. Ama en kotusu sgk ve vergi dairesi idi. Verrgi daireleri gercekten bu ulkenin karanlik cukuru olabilir. Olur da sinirinizi ziplatirlarsa kendinizj kaybetneyin. Sakin olun.
  • joy luck club  (28.06.16 17:33:46)
Bir kez daha teşekkür ederim.

Veraset ilâmı çıkarıldı, sigortaya gidip nüfustan düşüldü; geriye bir tek vergi dairesi kaldı o hâlde.

Teşekkürler tekrar yol gösterdiğiniz için.
  • tel tokasini duzelten samuray  (29.06.16 15:34:36 ~ 15:35:21)
başınız sağolsun

www.verginet.net
  • screamshot  (29.06.16 15:38:02 ~ 15:38:14)
aslında joy luck club'ın 400 TL için vergi ödemiş olmasına istinaden o tabloyu paylaşmıştım.

ben 2010'da yaptığımda bu işleri bir istisna tutarı vardı. vergi dairesi bir form veriyor, nakit, gayrımenkul ve menkul kıymetleri yazıyorsunuz buraya, vergi hesaplanıyor ve ödenip geçiyordu. ancak hiç mal mülk yoksa bu formu boş olarak verip geçersiniz, işler hızlı olur. bir de veraset ilamı istiyorlardı. mahkeme kararı.

benim babamın bir gayrımenkulu ve bankada çok az 7-8 bin tl parası vardı ve hiç vergi ödememiştik diye biliyorum. ama tabi damga vergisi, muamele bedeli, vatandaşım ne güzel harcı vs 100-150 gidiyor.

devletin "ne kadar nakit parası vardı" diye sorması da "bakalım eblek misin " demenin kibarcası.

varislerin sanırım hepsi başvurmalı veya imzaları olmalı çünkü boşu boşuna annemi oraya taşımamışımdır diye düşünüyorum. gerçi birader gelmemişti. bunu ilgili vergi dairesine sormak lazım. veraset işlerine her vergi dairesi bakmıyor. izmir'de 1 tane vardı o zamanlar misal.
  • screamshot  (29.06.16 17:26:42 ~ 17:30:43)
aha cevapları buldum :
"Veraset ve intikal vergisi beyannameleri mirasçılar tarafından imzalanmak suretiyle
verilebileceği gibi mirasçıların vekili tarafından da imzalanmak suretiyle verilmesi mümkün
bulunmaktadır.
Veraset yoluyla intikallerde beyanname her bir mirasçı tarafından ayrı ayrı verileceği
gibi müştereken de verilmesi mümkündür. Beyannamenin müştereken verilmesi halinde,
beyannamenin her mükellef tarafından ayrı ayrı imzalanmış olması gerekir.
Veraset yoluyla intikal eden mal, istisna haddinin altında kalsa dahi beyanname
verilmesi gerekmektedir."
  • screamshot  (29.06.16 17:30:52)