Evde neleri tamir edebiliyorsunuz

tamirden anlar mısınız, aşağıdakilerden hangilerini yapabiliyorsunuz. Ya da bugüne dek yaptığınız ne var? Aklınıza gelenleri yazar mısınız.

Musluk tamiri
Kapı kolu, dolap menteşesi
Priz değiştirme
Duy değiştirme
Tıkalı lavabo, tuvalet.. Sıhhi tesisat

Ahşap... Bahçe işleri
Küçük elektrikli zamazingoların işini açıp bakma
Oyuncak tamiri
Va... Vs...

hiçbir şey.

sadece aletlerin nasıl tutulacağını biliyorum.

alet dediysem de pense, tornavida vb. matkap bile tutamam belki . denemedim ama.

kolay gelsin.
  • abyuksuet  (28.06.16 15:23:45)
saydıklarından hepsini en az 1 kere bazılarını ise sayısız fazlalıkta yaptım. yapıyorum. yapacağım.

  • eeb  (28.06.16 15:26:30)
Mobilya, kapı, basit şu tesisatı(musluk, hasarlı boru), basit elektrik işleri (priz, duy, fiş), nadir de olsa elektronik alet (donanımsal olarak. yazılımda evde sorun yok), duvarda hasar (alçı-boya) falan gibi basit işler.

Fakat bence gerekli ekipmanla fayans falan da döşerim :P
  • nawar  (28.06.16 15:27:28)
elektronikten hiç anlamam ama musluk, kapı kolu, menteşe gibi mekanik şeyleri gerekirse 5 saat kurcalar kendim hallederim.

  • sir gawain  (28.06.16 15:29:51)
elektrik işlerinde iyiyim ama mesela musluktan hiç anlamam.
bahçe işleri ve ahşap işte mutfak dolabı kapısından anlarım.
küçük elektrik aletlerini kurcalamayı severim.
  • seyduna6687  (28.06.16 15:31:59)
İkea'dan yalnız başına dolap, şifonyer ve kanepe monte etmek sayılıyor mu?

  • shadowcat  (28.06.16 15:33:32)
Musluktaki ufak tefek bozulmalar ve elektrik tesisatındaki ufak sıkıntılara el atmışlığım var. Onun dışında hepsini çok kere yapmışlığım var. Ek olarak boya badana, matkapla orayı burayı delme, bişiler monte etme, dikiş nakış işlerini vs de yaparım.
Yalnız yaşayınca insan mecburen öğreniyor.

  • buff  (28.06.16 15:34:32 ~ 15:34:57)
Her şeyi tamir edebiliyorum, en son birkaç gün önce klozeti değiştirmiştim. Hatta bazen sırf tamir edebilmek için bazı şeyleri bozduğum da oluyor :D

  • komsu komsunun nickine muhtactir  (28.06.16 15:34:58)
Elektronik küçük ev aletlerini tamir ederim, uydu, televizyon, mutfak robotu gibi, bilgisayardaki sorunlar çok büyük olmadıkça çözerim. Bisiklet tamirinden anlarım. Elektrik süpürgesini defalarca tamir ettim.
Ahşap merdivenleri zımparalar, cilalarım. Boya badana zaten yapa yapa öğrenilen şeyler. Babamla evin laminantlarını beraber değiştirdik, güneş enerjisi sürekli bozulur mesela, tamirci filan gelmez, babam çözer, ben de baka baka öğrendim. Musluk değişimi filan basit işler, ilgisi olan herkes yapabilir.

  • elikası  (28.06.16 15:39:50)
hepsinden en az bir kez yapmisimdir. Zaten evde en sevdiğim 2. alet sarjli tornavida. 1.bulaşık makinesi degismez

  • fallopian  (28.06.16 15:42:20)
bahce, bozuk priz, duy vs. tamiri, musluk, sifon tamiri, mobilya kurma, duvara raf cakma vs. kapi sokme, boya, alci isleri...

elektronik - teknoloji sifir.
  • jimicik  (28.06.16 15:45:16)
tıkanıklık harıcındekıler ok.

sour: 3 kablo var toprak hattını unutma.
  • bryan fury  (28.06.16 15:48:08 ~ 15:48:44)
Hepsi. Bir tek devre tamiri yapamiyorum ev aletleri icin, elektronik bilgim zayif, bir de fayans vs doserken cok guzel egimi kusursuz cillop gibi yapamiyorum.

Yukaridakiler haric cardak, pimapen, boru tamiri, yikim, korkuluk tamiri ve montaji gibi islerle ugrastim. El yetenegim korkunc degil. Tek basima ev cekil ceviririm.

22 yasinda. erkek. Tornavida kullanamayan insani ciddiye almiyorum. Cogu aleti de kullandim. Matkabinsan flexine, icimde kalanlar wood turning yapmamis olmak, havali nailgun ve hava pompasi kullanmamis olmak, motor tamir etmeyi vs bilmemek.

Bisiklet son donem uzmanlik alanim.

Herkesin kendi isini gorebilecegi yeterlilige sahip olmasi gerektigine inaniyorum.

Edit:kaynak. Kaynak da denemedkm, istiyorum. Mig welding vs yapacak halim yok basic seyleri yapabiliyor olmak isterim.
  • wiillii  (28.06.16 15:50:34 ~ 16:03:21)
Sihhi tesisat isleri sikintili olabiliyor genellikle. Ozellikle ekipman eksiklginden ama onun disindakileri yaparim.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (28.06.16 16:09:32)
tesisat işlerinden pek anlamam. ama sifonu tamir etmiştim bir kere.
elektronik şeylerden de anlamam, sadece bir kablo vs kopmuşsa onu düzeltebilirim.

matkapla bir şeyler yapmayı çok severim, misal duvara monte şeyler. priz, duy, kablo vs değiştirmişliğim de vardır. 4 tane avize taktım en son.

geçen sene evde tadilat vardı, ufak tefek şeylerle ben uğraştım, boyaya yardım ettim vs.
zaten eve usta bile gelse oturur nasıl yaptığını izlerim. seviyorum ufak tefek tamiratlarla uğraşmayı.
  • peggy  (28.06.16 16:10:32)
eve usta sokmuyorum. ne tamir edilecekse kendim tamir ediyorum. kırık fayans yerine yenisini yapmak, musluk tamir etmek, musluğu tamamen söküp yeni musluk takmak, avize montajı, kapı kolu, alçı tamiratı, derz düzeltmesi, vb. ne gerekirse kendim yapıyorum.

usta milletine gıcığım.
  • babilbaligi  (28.06.16 16:13:44)
Yazdıklarınızın hepsini yapabiliyorum üstüne de bir çok şey (taharet musluğu değiştirme, duvarları delme, eşyaları montaj, asma vs gibi) hatta bir çok arkadaşımın evinin de tamir, montaj işlerini yapıyorum. Çoğu zaman da kendi kendime takılıyorum, tamirci olacaktım asında, zorla okuttular diye :)

  • dostlarorkestrasi  (28.06.16 16:17:07)
yazdıkların basit işler, evde tornavida boru anahtarı olan herkes yapabilir.

bu saydıklarını yapıyorum. beyaz eşya televizyon gibi büyük ev aletlerinin tamiri hariç elektronik tamiri, ufak tefek dyi projeler filan da yaparım. arabamın çoğu işini de (rutin bakımları filtre ve sıvı değişimleri, motor ve yürüyen aksamında lift gerektirmeyen bütün tamiratları, iç trim sökme takma, obd cihazı ile hata tespit edip müdahale etme) kendim halledebilirim. alet-edevatın önemi araba tamirinde daha çok öne çıkıyor.

mesela oyuncak tamiri bazen çok zor olabilir, yani oyuncağın içindeki devresinde bazı elemanlar işlerini yapmıyordur, motoru bozulmuştur, plastik aksamı kırılmıştır. gerekli alet edevat (lehim, silikon, ölçüm cihazları), kablo ve komponent malzemeniz varsa o oyuncaktan daha güzel şeyler bile yapabilirsiniz.

babam bahçevandı, bahçe işlerinden de anlarım az çok.
bunların içinde ahşapta zayıfımdır. ciddi beceri isteyen ahşap tamir ve sıfırdan birşeyi üretip yerine uydurmak için gereken alet edevatlara ve tezgahlara sahip değilim. ufak tefek şeyleri hallederim.

bu işleri yapabilmek için iki şey gerekiyor.
1. el becerisi ve problem çözmeyi bilmek. bu zamanın ve zorunluluk halinin insana kazandırdığı bir şey. yani evinde musluğun bozulursa ve senin tamirci çağırma durumun yoksa onu tamir etmek zorunda kalırsın. açar sökersin sorunu tespit edersin malzeme lazımsa alırsın yerine takarsın, oldu bitti işte. bir civatayı bile nasıl sökeceğini bilmeyen biri bile olsan basit mantık yürüterek ve deneme-yanılma yoluyla sorunu çözebilirsin.

problem çözmeyi bilmekten kastım, bu tarz ufak tefek tadilat işlerini yaptıkça malzeme öğreniyorsun ve yol yordam öğreniyorsun, bu sana tecrübe oluyor, ilerde alakasız bir tadilat işinde bile işine yarayabiliyor. tabi bu işin mantığını kavrayarak yaparsanız geçerli yoksa karadüzen, vur-kır iş yapıyorsanız herhangi bir beceri kazanmanız pek mümkün olmaz.
malzeme tanımaya örnek olarak, sen oyuncak tamir dedin elektronikten girdin, oradan örnek vereyim. işe yaramayan bir elektronik aleti, oyuncağı, tv kumandasını atacaksam mutlaka onun içini söküp işime yarayacak devre elemanlarını kabloları, tuşları, sağlam motorları, pilleri vb. söker saklarım. bu şekilde birçok şey tamir ettim.

2. takım taklavat çok önemli, belli bir noktaya kadar el becerisi ve pratik düşünme, işi ele alma becerisi istiyor ama alet edevat olmadan olmuyor.
benim evimde, hem bu ev tadilat vs. işleri için hem arabamın tamir işleri için zamanla oluşturduğum baya geniş bir takım çantam ve birkaç tezgahım var. bunlar hep zamanında belli işleri yapmak için ihtiyaç haliyle alınan şeyler.
  • battal gemalmaz  (28.06.16 16:18:29)
Musluk degistiriyorum
Priz degistirebiliyorum
CIhazlarin yanmis fisini degistiriyorum
Dolap kapagi, rafi cekmecesini tamir ediyorum
Cekmece rayini degistiriyorum
Pc'de sorun oldugunda evdeki fazla pcden sokup ya da yenisi alip parcayi degistiriyorum
Bunun gibi basit isler. Ama bunlarin cogunu artik kardesime kitliyorum.
  • stavro  (28.06.16 16:45:32)
Davul fırın tamir edebiliyorum.
Telefon hattı bağlayabiliyorum.
Boya badana yapabiliyorum.
Klozet sifonunun iç takımını değiştirebiliyorum.

Kadınım (öhhhm) :)
  • old possum  (28.06.16 17:30:54)
hepsini yaptım daha da fazla tamir yaparım.
yeter ki elimde malzeme olsun.

  • basond  (28.06.16 17:41:10)
hepsini kolaylıkla.

  • jamswety  (28.06.16 17:47:55)