Flüt öğrenmek istiyorum

sevgili yazarlar çizerler,

ben de artık flüt öğrenmek istiyorum. günlerdir bakıyorum videolar izliyorum, flüt sitelerinden fiyatlara bakıyorum, cover'lar dinliyorum... kısaca çok hevesliyim çok istiyorum.

öncelikle hiç müzik bilmiyorum ve yetenek tam bir soru işareti. kafamdaki soruları sıralayayım. nosuna göre cevap verirsiniz artıkın.

1. bornova'daki akademi panorama iyi midir? bana özel bire bir ders 4 haftaya 150 tl dediler. fiyat uygun mudur? burası iyi midir?

2. flüt hemen alayım mı?

3. alacaksam fame mi iyidir yoksa vivace mı? parası sorun değil artık alırız hangisi iyi derseniz onu alcam.

4. bi de deliği tam ortada olan var yan olan var. yana doğru olan daha mı konforlu olur üflerken?

5. ekstra önerilerinizi yazarsanız sevinirim.

not: bu iyi bir başlangıç mıdır bilmiyorum ama ,bir arkadaşımdan yıllar evvel flütünde üfleme alıştırması yapmıştım. ses çıkartabilmiştim ilk seferinde. böyle bir geyik var, belki yararlı olur diye yazdım.

cevaplar için çok teşekkürler. belki bir gün ben de yan flüt çalmak isteyenlere buradan cevaplar verebilecek düzeyde olurum...

edit: yan flüt düzeltildi, flüt yapıldı.

ders 1: calacagin aletin adi flut. yan flut diye bir calgi yok.

  • alperz  (27.06.16 21:26:30)
Ben 27 yasimda flut ogrendim. Bahsettigin ders fiyati iyi gibi ama hocanin da cok onemi var. Mesela ben cok cok iyi bir hocadan ders almistim sonra baska sehirde buldugum hocalardan aldigim ders tatmin etmedi. Hocayi begenmemek degil bu benden cok cok iyilerdir ama dersin de bir dinamigi var. Nota bilmemek sorun yaratabilir. Ben ortaokul lisede ogrendigim muzik bilgisiyle derse basladigimda hicbirseyi unutmamis olmama hayret etmisti hocam.

  • curukturpkokusu  (27.06.16 21:46:00)
deliği ortada yanda diye bir şey yok. flütler standarttır. müzik mağazasının fotoğrafçısı, ürün fotoğrafı çekerken (üfleme deliği) deliğin olduğu parçayı yanlış takmış olabilir..

bir flüt hocası bulup bu soruları ona yöneltmek mantıklı olabilir.
ayrıca eğer maddi sıkıntınız yoksa, mutlaka birebir özel ders alınız. iyi eğitimciler kurslarla çalışmazlar. zira kursların eğitimciye verdiği ücret, çok azdır.

ayrıca flüt, hobi amaçlı enstruman öğrenme olaylarının en kısa sürede sonuç alınanıdır. enstrumanın temel zorluğu sadece kendine has, güzel ton çıkartmaktır, zira nota sistemi diğer enstrumanlardan en kolay olanıdır (tüm parmaklar basınca do çıkıyor) :)

flüt değilse ama profesyonel müzisyenim.

saygılar.
  • jeanluc  (28.06.16 12:11:49)