kredi kartı üyelik aidatı

merhaba
dün annemin hesap ekstresine bakarken 80 lira civarı kredi kartı üyelik aidatı alındığını gördüm. bunun alınmaması için gerekli miktarda otomatik ödeme talimatı da vermişiz oysa ki. bunlar şimdi aldıysa önceden de almış olabilirler. annem boşver uğraşma falan dedi ama ben peşine düşeceğim.

sorum kredi kartı üyelik aidatı dedikleri şey kredi kartı yıllık ücreti, üyelik ücretiyle aynı şey mi? yani şunu sormak istiyorum biz bu parayı geri alabiliyor muyuz? geri alınması için bi kanun çıktı ama gittiğimde "ama bu üyelik ücreti değil üyelik aidatı o yüzden geri alamazsınız" demelerinden korkuyorum. yani aslında aynı şeydir de isim değişikliğiyle yeni bi ücret almaya kalkıyolardır, emin olmak istedim.

ben bu zamana kadar alınmış bu ücretlerin hepsini geri alabiliyorum değil mi? internette güncel bi yol bulamadım ama aynı işlemlerle halledebiliyor galiba. tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

otomatik ödeme genelde hesap işletim ücretini vermemeye yarıyor.

  • sutlu nescafe  (23.06.16 22:47:16)
Hangi banka,

Benim kartta senede bir rastliyorum,ariyorum musteri hizmetlerini,bunu mumkunse kaldirirmisiniz diyorum,bir ay sonraki ekstre dusuyorlar.once bankayi bir ara.
  • duptıs  (23.06.16 22:49:26)
iş bankası.

kart annemin olduğu için bu zamana kadar dikkatinden kaçmış olabilir. ben anneme geçmiş yıllara ait bütün ekstreleri talep etmesini söyleyip ordan kontrol yapayım diyorum.
  • durbikonusucaz  (23.06.16 22:52:43 ~ 22:53:06)
ara müşteri hizmetlerini tehdit et, kapatıcam kartlarımı de, iade ediyorlar

  • neo  (23.06.16 22:53:18)
olay sadece son kesilen aidat ücreti için değil. geçmiş yıllarda da almışlar büyük ihtimal ben hepsinin peşine düşmek istiyorum.

ayrıca babamla konuştum az önce. onda da garanti kartı var. her yıl ödüyorum aidat dedi. geçmiş yılların ekstrelerini isteyip onun için de aidat ücretlerini talep edeceğim.
  • durbikonusucaz  (23.06.16 23:00:22)
"aidatı iptal etmezseniz kartımı iptal ettireceğim" blöfüne "peki kartınızı iptal ediyoruz" diye cevap alan dünyadaki ilk ve tek insan olarak müşteri hizmetleriyle konuyu konuştuktan sonra çözüme kavusacağını umuyorum.

  • montauq  (23.06.16 23:04:53)
yanlışsam uyarırlar zaten ama bildiğim kadarıyla ücretlerin geri alınmasıyla ilgili çıkan bir kanun yok. hatta geri ödemeyi geçtim, ücret alınamayacağına dair bir hüküm de yok kanunlarda. tüketici hakem heyetlerinin verdiği örnek kararlar var ama bankalar da bu kararlara müşterilerin imzalamış olduğu sözleşmeler üzerinden itiraz ederek geri ödememek için her türlü çabayı gösteriyor. bu sorunla ilgili yapılan düzenlemede her bankanın diğer kartların yanında müşterilerine aidatsız bir kredi kartı sunması zorunluluğu getirildi ama bu kartlarda da taksit, puan vs. gibi avantajlardan faydalanılmıyor. özetlersem; kullandığınız kredi kartı için yapılan sözleşmede belirtilmiş ise ücret kesilebilir, ücret kesilmesin isterseniz aidatsız kredi kartından faydalanabilirsiniz.

pratikte ise arkadaşların dediği gibi arayıp rica ettiğinizde veya kapatmakla tehdit ettiğinizde genelde iade ediyorlar veya o ücreti puan olarak karta yüklüyorlar. başıma hiç gelmedi ama kapatma blöfüne karşı bankanın "tamam kapatalım" dediğini ben de arkadaşlarımdan duydum.

geçmişe yönelik ücretlerin iadesi talebi için bankadan ilgili dökümleri alıp ikamet ettiğiniz ilçenin kaymakamlığında yer alan tüketici hakem heyetine başvurmanız gerekiyor. siz belgeleri alıp direk gidin oraya, onlar zaten sizi yönlendiriyor başvuru adımları için..
  • nrmnm  (23.06.16 23:17:56 ~ 23:19:57)
Hesap İşletim Ücreti alınamıyor ancak kredi karti aidati alınabiliyor diye biliyorum. Hatta yargitayin bu yönde kararlari var. Kredi karti banka için bir risk taşıdığından bu paranin alınabileceğini söylüyor özetle. Ayrıca sözleşmede yazıyorsa yapacak pek de birşey yok bence ugrasmayin. Ancak hu dediklerim kredi kartlari için geçerli.

  • bayc  (24.06.16 00:28:53)