Yıllık İzin Hk.

"Yıllık izinlerin, yasal izin süresi kullanıldıktan sonra arta kalan kısımları, gelecek yıla devredilmeyecektir." kurumumdan gelen mail. İş kanununda da "Yıllık ücretli izin kural olarak izne hak kazanıldığı yıl içinde işveren tarafından kullandırılmalıdır. Ancak izin yılının bitmesiyle kullanılamayan izin hakkı sona ermez ve gelecek hizmet yıllarına devreder." söylemi mevcut. Sanırım, iş yoğunluğu gibi bir sebeple kullanılamadıysa gelecek yıla devreder mantığı kullanılıyor. Ancak kurumun bu kadarı 16 Haziranda duyurup, eylül başına kadar kullan demesi ne derece yasal/etik?

devretmeme şansı yok, ama seni zorla tatile gönderme şansı var :D belki uygularlar ama dava açsan net kazanırsın.

  • freya  (16.06.16 11:46:18)
aynen devretmeme gibi bir şey söz konusu değil ama zorla izne çıkarabilirler.

  • bobinhoo  (16.06.16 11:48:03)
devretmemesi saçmaymış, böyle bir şey yapabilirler mi bilmiyorum ama freya'nın dediği gibi zorla izin kullandırırlar.

  • piremses  (16.06.16 11:49:11)
Goz korkutma. Bizde de yapiyorlar boyle seyler. En son maas zammi kriterlerine eklediler ama herkes ayni zammi aldi. Mecbur devredecek.

  • pinman  (16.06.16 11:55:39)
devretmeyebilir ama bu durumda sizi izne göndermek zorundalar. eger böyle bir durum olusmazsa, bahsettiginiz emaili referans alan bir izin istek emaili gönderirdim ki elinizde yazili birsey olsun. yarin birgün isten cikacak olursaniz talep etme hakkiniz olur böylece.

  • kimse  (16.06.16 12:00:00)
devretmek zorunda değil, en az 30 gün öncesinden yazılı talep olmadığı taktirde istediğin zaman izne çıkarmak zorunda da değil. ama devretmiyorsa parasını ödemek zorunda.

ya kullandıracak, ya hakkını saklı tutacak, ya parasını ödeyecek. ama birini yapacak.
  • babilbaligi  (16.06.16 12:11:04)
Anlaşılan zorla kullandıracaklar. Teşekkür ederim cevaplarınız için. Ancak ironi şu ki izin kullanabileceğimi söyledikleri dönem de çok kısıtlı.

  • aydin meyrin  (16.06.16 12:11:27)
Sözleşmen feshedilmediği sürece yani her ne sebeple olursa olsun işten ayrılmadığın sürece yıllık izinlerinin ücretinin ödenmesi söz konusu değil.

Diğer yandan sözleşmene yıllık izinlerle ilgili kanuna aykırı bir hüküm kuramaz. İş kanunu burada emredici hükümdür ve aksinin kararlaştırılabileceği hüküm altına almamıştır. Dolayısıyla yıllık iznin zaten diğer yıla mutlaka aktarılır.

Ancak, diğer arkadaşlar da söylemiş zaten, seni zorla izne çıkartabilir sırf diğer yıla aktarılmasın birikmesin diye.
  • mazeret dilekcesi  (16.06.16 13:38:19)