bu durumun literatürde bir adı var mı?

Tanım yapmak yerine kendimden örneklerle açıklamaya çalışacağım.

Birkaç yıl öncesine kadar çikolatalı pastayı çok severdim. Midemin kötü olduğu, hiçbir şey yiyemediğim bir gün bari sevdiğim bir şeyi yiyeyim diyerek her zaman yediğim pastadan yedim. O günden beri her çikolatalı pasta görüşümde o günkü mide bulantım ve mide ağrım aklıma geliyor, çikolatalı pasta da yiyemiyorum.

Geçenlerde aşırı stresli ve moralimin bozuk olduğu bir günde falafel yedim. Şimdi falafel görünce hep o günkü telaşım aklıma geliyor, yiyecekten soğudum ve artık yiyebileceğimi düşünmüyorum. Yiyeceklerden soğuma kısmı çok önemli değil ama aynı şeyleri tekrar hissetme kısmı sıkıntı.

Bu durumun özel bir adı var mı?

Teşekkürler.

Bu duyuru sayesinde falafel diye bir yemeğin olduğunu öğrendim.

  • enkolaykullaniciadi  (14.06.16 16:54:11)
simariklik

  • groove  (14.06.16 16:59:29)
literatürde adı var mı bilemem ama ben de aynı şeyi yaşadım. annem patatesli bir atıştırmalık tarifi bulup yapmış inanılmaz şekilde midem kötüydü o gün ve o şey beni daha berbat yapmıştı. o şeyden bir daha yemedim ama ne zaman aklıma gelse midem kötü olur düşündükçe midem bulanır. O yemeğin içindeki bi baharat kokusunu da duyarsam yine aynı şekilde oluyorum. Ben bunu daha önce sormuştum koku hafızasıyla alakalı bir durum sanırım. Yanlışsam düzeltin ama yediğimiz şeylerin tatlarını koku sayesinde alabiliyoruz ve o koku o an ki halimizle beynimize yer ediyor ve o kokuyu duyunca otomatik olarak beyin o anı hatırlıyor ve ona göre reaksiyon veriyor.

  • aslmtn  (14.06.16 17:06:40)
bence şartlı refleks. tamamen sallıyorum tabii. o an midenizin kötü olmasıyla sevdiğiniz bir yiyecek bile olsa onunla bağdaştırıyor beyin, her seferinde kötü oluyor mide bu sefer.

çok alakasız da olabilir dediğim gibi salladım, bana onu çağrıştırdı.
  • çakıstes  (14.06.16 17:08:23)
aynı şey benim için de geçerli, midem biraz rahatsızdı sütlaç yedim daha da kötü oldu. o gün bu gündür sütlaç yemiyorum. 10 yıl olmuştur.

  • buffy de vampir sayılır  (14.06.16 17:11:31)
Bence de şartlı refleks gibi bir şey. Aynı durum biskrem için bende olmuştu kı 9-10 yaşında filandim o zaman. Hasta olduğum gün yemistim. O günden beri biskrem görünce bile midem bulanır.

  • fraise  (14.06.16 17:11:38)
bende de oluyor. özel adı var mı bilmem ama şartlanmakla alakalı bir şey bence.

  • piremses  (14.06.16 17:17:43)
var kesin var. hatta zamanında bbc'nin cektigi ntv'de yayınlanan insanların psikolojisi hakkında olan bir belgeselde izlemiştim. tam bundan bahsediyordu. sunucu mesala zamanında yediği kebaptan dolayı zehirlenmiş bi daha kebap yiyemez olmuş.

Hatta bir deney vardı. Deneklerin gozunun onunde paketinden çıkardıkları tuvalet fırçasını çorbaya sokuyorlar ve çorbayı içip içemeyeceklerini soruyorlar. Çoğu içememişti.
  • hononu  (14.06.16 17:17:51)
Bişeyin bişeyi çağrıştırması sinestezi fakat bu durum başka bişi gibi. Bilemedim.

  • suicides underground  (14.06.16 17:21:46)
Kokular unutulmaz çünkü direkt hafıza bölgesine bağlıdır. Bu yüzden hafızasını kaybeden bir kişi koku duygusunu da tümden kaybeder ve bir daha koku alamaz. Alzheimer ilk belirtilerinden biri de çeşitli şeylerin kokusunu alamamaktır. Test etmek için en çok fıstık ezmesi kullanılır.

www.google.com
  • ThomasJefferson  (14.06.16 18:05:10 ~ 18:07:04)
(bkz: koşullanma) Daha spesifik olarak: Negatif koşullanma.

  • silverleaf  (14.06.16 20:22:49)