almanya gezi rotamız nasıl?

eylül'de 1 haftalığına almanya'ya gideceğiz. başlangıç yerimiz berlin, toplam 6 günümüz var. bu süreyi 2+2+2 olarak dört şehirde (berlin-hamburg-düsseldorf/köln) değerlendirmek istiyoruz. ama kafamda soru işaretleri var.

2 gün berlin için haksızlık olur mu?
bu sürede bu kadar şehir aceleye gelir mi?

berlin'de Kurfürstendamm caddesine yakın bize uygun bir otel bulduk. konum olarak nasıl? merkeze çok uzak kalır mıyız? yakındaki banliyö istasyonundan merkeze 15 dk da gidilebiliyormuş. banliyo nasıldır bizdeki gibi leş mi yoksa iş görür mü?

Sadece berlin için konuşuyorum, iki gün gerçekten haksızlık olur. Ben geçen sene gittiğimde iki gün kaldım dönerken ağlıyordum. :( Bir de önerim gece eğlenmeyi ve berlinin ruhunu görmeyi istiyorsanız berlin'i mutlaka cumartesi pazara denk getirin.

sevgiler :)
  • birpelindegil  (13.06.16 13:12:58)
berlin'i bilmiyorum ama trenler leş olmaz. 15 dakika yakınmış ulaşım için. trenler dakiktir zaten.

  • burya  (13.06.16 13:20:54)
Kurfürstendamm caddesi berlinde istanbulda karsiligi bagdat caddedi gibidir, en iyi alisveris caddelerinden biri. baslangic noktasinda 2.dünya savasi ani kilisesi var. bu cadde bati berlinin de merkezidir.

dogu ve tarihi berlinin merkezi ise "unter den linden" caddesi, bu caddedenin bir ucunda brandenburg kapisi, meclis binasi, yahudi soykirim aniti ve tiergarten (park) var diger ucunda ise müzeler adasi ve alexanderplatz var. unter den linden bir ucundan digerine yürünebilir.

bunun disinda east side gallery yani berlin duvari, mauer park (pazar günleri özellikle), check point charie, potsdamer platz diger turistik yerleri.

berlininin turistik yerlerini görüp gecmek icin 2 gün yeterli, müzerleri de gezmek isterseniz 1 hafta yetmez.

müzeler arasinda bergama müzesi (kapali olabilir, tadilatta), berlin teknik müzesi, naturkunde museum en iyi müzeleri.

alternatif mekanlar ise neu venedig, grünewald

yemek icin "fes berlin türkish bbq" "defne restaurant" en iyi yerler.

banliyo dediginiz sanirim s-bahn berlin icin de en pratik ve en cok kullanilan ulasim araci, metrodan cok daha hizli cünkü durak sayisi daha az. ayrica Kurfürstendamm üzerinde bircok metro duragi da var.

ek olarak berlinliler Kurfürstendamm caddesine kisaca Ku'damm derler, adress sorarken aklinizda olsun

Hamburg bence almananyanin en iyi ikinci sehri, düselldorf ve köln ise berln be hamburga göre cok daha kücük sehirler.
  • emrahday  (13.06.16 13:27:52 ~ 13:32:00)
metroda çok ciddi petrol gibi bişey kokusu var, bilen yazar. benim her binişimde içim dışıma çıkmıştı ama benim dışımda herkes mutluydu halinden.

kudam(okunur)'dan mitte'ye (merkez yani, alex ve müzeler adası civarı) ve diğer yerlere trenle, metroyla, otobüsle gidebilirsiniz. ben mitte'de kaldığım halde hemen her gün günlük bilet alıp gezdim. siz de öyle yaparsınız, değişen bişey olmaz. ben 4 gün kalmıştım. müzeye tarihe falan meraklıysanız bi hafta anca yeter. bence programınız fena değil, bozmayın.
  • manuel mandalina  (13.06.16 13:33:16)
sizi bilmemem ama benim için almanya bavyeradır, münih-regensburg-bamberg-nürnberg ve yakınlardaki salzburg'u bu sefer olmasa da başka bir sefer kesinlikle gezin.

  • edaddy  (13.06.16 13:51:18)
düsseldorfu ele gitsin bir şey yok o taraflarda. Onu berline ekle bence.

Hamburg'u da cuma veya özellikle cumartesi gece orda olacak şekilde ayarlamaya çalışmanı tavsiye ederim. Sabahı turistik gezi, gecesi eğlence için pazar sabaha karşı fischmarkta geçersiniz direk geceden.
  • qazaqwsx  (13.06.16 13:54:07 ~ 13:55:45)
Hamburg + berlin yapin.

Ya da berlin + dresden + leipzig olabilir.
  • kuehles blondes  (13.06.16 16:43:35)