İhtarname - Borcunu ödemeyen firma için

Merhaba duyuru sakinleri,

Müşterimiz Türkiye'nin büyük holdinglerinden birisi. Her sene ISO 100'de yer alıyor. 04.08.2015 ve 25.04.2016 tarihlerinde iki fatura olmak üzere toplamda 40.000TL lik bir alacağımız var. Yapılan ve teslim edilen ürünlere ait teslim formları, ödeme vade tarihi yazan faturalar, ödeme vade tarihi yazan sipariş onay belgesi (faks ve ayrıca yazılı olarak mail ile) mutabakat kayıtları var. Borcunu kabul etmekte. (25.04.2016 tarihinde ki faturanın vade tarihi de 23.05.2016). Bu arada ürünler EURO cinsinden o günkü TCMB kuruna göre TL fatura kesildi.

Sayısız defa telefonla, e-posta ile, faks ile borç hatırlatması yaptık. Cuma günü kendileri size çek yazılacak dediler. Muhtemelen 2-3 ay daha sallayacaklar. Belki de 6 ay vadeli yazacaklar bilmiyorum.

Kendim noterden ihtarname göndermek istiyorum. 7 gün süre tanıyacağım.

Sorularım;

1- Anlattığım tabloya göre firmanın borcunu inkar etme olasılığı ve mahkeme tarafından bunun kabul görülme olasılığı var mı?
2- İhtarname hangi bilgileri içermeli?
3- Mahkemeye taşımadan gecikme faizi ve kur farkını ek fatura keserek tahsil edebilir miyim?
4- Kur farkı aleyhime olursa (3.40 tl den fatura kesildi şu an 3,25tl mesela) onlar alacaklı çıkarlar mı?

Çok teşekkürler,

1. yok. Faturaya 7 gün içinde itiraz etmezse borcu kabul etmiş sayılır.
2. Her iki faturayla ilgili full detaylar (tarih, seri no, tam tutarlar)
3. Fatura kesebilirsin ama kabul etmeyebilirler. Orijinal faturalarda "ödenmezse aylık şu kadar ceza uygulanır" yazmıyorsa uğraşma.
4. Fatura tarihi kuru zaten senin alacağı TL'ye döndürmüş. artık kur uçsa da göçse de TL alacaklısısın.
5. Hemen ihtar çek ve nakit olarak EFT iste. çekle filan uğraşma 1 yıl olmuş zaten. mahkeme çeki kabul etmene zorlayamaz. ihtarla alamazsan icrayla alırsın bu sefer faizi ve yasal masraflarıyla.
  • 507  (13.06.16 13:39:20 ~ 13:40:47)
1- fatura kendisine tebliğ edildi mi? tebliğ edildiğini kanıtlayabiliyorsan 507+1. mutabakat mektubu gönderildi mi? ba-bs mutabakatı yazılı yapıldı mı? yapıldıysa delildir.
2- faturada yazan tl tutar borca konu olur. kur farkı konusu için anlaşmaya bağlı ayrı bir fatura düzenlenmesi gerekebilir. bu aranızdaki anlaşmaya falan bağlı.
3-4- sözleşmeniz varsa oradaki hüküm geçerli.
  • babilbaligi  (13.06.16 13:44:29)
Merhabalar,

Cevaplar için çok teşekkürler. Bugün noter kanalı ile avukat vekaleti olmadan ihtarname gönderdik. Muhasebeye sordum. BA/BS ve diğer mutabakatlarımız tam.
İhtarname de 7 gün içinde nakdi ve defaten diyerek belirttik.
  • i need dolar  (13.06.16 17:43:40)