programlama için kaynak

programlama öğrenmek içni önerebileceğiniz kaynak var mı? şu an için hangi dil olduğunun bir önemi yok. konuya çok uzağım. youtubeda vs. çok kaynak var ama herkes ortalardan başlamış. adam mesela daha o parantezlerin, değişkenlerin ne olduğundan bahsetmeden işte böyle yaparsak ekranda şöyle yazıyor diye olaya girmiş ve fazlasıyla karışık anlatmışlar. 4-5 kişinin dersine başladım yarım bıraktım. şöyle en temelden java for dummies tarzı şeyler var mı? zamanım bol bu arada. baya vakit ayırıcam bunu öğrenmek için ve düzgün bi şekilde ilerlemek istiyorum.

Akış diyagramı yaparak başlayabilirsin.

  • Goddard  (12.06.16 15:14:59)
Fahri Yurtseverdi sanırım yazarın adı Algoritma kitabı vardı. Onunla başlayabilirsin. Dil için başlangıçta türkçe blog video izlemen daha iyi bence.

  • amusan  (12.06.16 15:37:00)
www.codecademy.com rica ederim.

  • qazaqwsx  (12.06.16 15:39:39)
videodan ilk girisi yani teorik tarafi ögrenmek her zaman problemli olur cünkü videoda cok kisa sürede cok sey anlatilir ve bircok yer atlanir. benim tavsiyme önce videodan basit java kodu nasil calistirilir, nasil araclar gerekir, hangi temel komutlari ile derleme, calistirma yapililir onu ögrenmen. yani programlamayi degil de programlama sirasinda kullandigin araclarin kullanimi ögrenmek icin ilk planda video dersleri kullanabilirsin. ama asil gelistirmeyi bir kitaptan sindire sindire ögrenmek daha iyi olur. kitaplar arasinda basit anlatimli olanlari tercih et, mesela bu www.amazon.com buradaki örnekleri kendin de yaz ve calistir. böylece bir programlama diline sakin bir giris yapmis olursun.

daha sonra karar ver programlama dili ile ne yapacaksin, web sitesi mi? desktop programlar mi? mobil gelistirme mi? big data programlama mi? buna karar verdikten sonra bir sonraki asama olarak www.coursera.org gibi programlamayi üniversite düzeyinde ögreten kaynaklara yönel. bunlardan videolari izle, ama herseyi hafizanda tutmaya calisma. bu sana neyin nasil yapilacaginin yolunu gösterir. bununla beraber yine o alanda bir kitap isini görür, ama bu kitaplarin bir üst seviyede olmasina dikkat et, mesela bu www.amazon.com

buraya kadar kisim bir programlama dilini ögrenmek icin gidecegin adimlar. bir yazilim mühendisi ya da programci olmak icin buna benzer adimlari uml, design patterns, oop, algoritmalar, frameworkler, data structures, gibi konularda da tekrar etmen gerekiyor, ögrenme hic bitmez ama ne sadece video dan ögren, ne de kitaptan.

yazilim mühendisliginin her alt alanini:
- video ile giris yap, araclari ögren, hafizada tutmaya calisma
- kitap ile pekistir, yine hafizada tutmaya calisma
- bilgisayrinda uygula, zaten ezberlersin uyguladikca
- detaylarini ögren, performans, mimari, kod okunabilirligi, gelistirme methodolojisi gibi konularla derinlesip uzmanlas.

tüm bunlardan sonra programlama sirasinda yasanilan problemleri, engelleri, karisikliklari daha bilincli bir gözle kesfedecksin, sonra ilgilendigin konunun "professional" serisi kitaplarini bul ve ilerle, daha uzman videolari izle, dilin api dökümantasyonlarini incele. bunlar sana uzmanlik getirecektir.
  • emrahday  (12.06.16 15:50:09 ~ 15:54:54)