Bir Elazig sorusu daha

Daha once ne yapilir nerede kalinir diye sormustum,sagolsun bazi arkadaslar fikir verdiler.kalacak oteli ayarladik pazartesi sabah ucagi ile gidiyoruz.

Ilbey otel 18 yasindan kucuk almiyormus ben 11 yasindaki oglumuda goturecegim icin akgun otelden rezervasyon yaptirdik.

1-havaalanindan akgun otele nasil gidilir?
Mesafe ne kadar?

2-nereden arac kiralanir?

3- nasil bir rota belirleyelim 4 gun ordayiz.

havaalanı akgün arası uzak. taksiyle 50-60 liraya götürür. havaalanında araç kiralama var.

harput var bi gezilebilecek. keban taraflarında çır çır şelalesine gidebilirsiniz, alabalık tesisi de var orada. başka aklıma gelirse yazarım.
  • akatreil  (10.06.16 18:46:17)
1- elazığlı birisi için uzak sayılır (elazığda hemen her yer yürüme mesafesinde çünkü) ancak araçla 10-15 dakikada gidilir. havaalanından çıktıktan sonra sağa elazığ yönüne dönüp dümdüz gidiyorsunuz. sırasıyla elazığ şehirlerarası otogarı ve medicalpark hastanesi geçtikten sonra emniyet müdürlüğünün önündeki kavşaktan keban tabelasını takip edin. yaklaşık 1 km sonra sağda göreceksiniz akgünü.

2-havaalanının içinde araç kiralama yeri var.

3-elazığ ortalama bi anadolu şehri gibi, pek bi gezilecek yeri yok. ama gittiğinize de değsin ancak. harputa gidin, zertaşlarda elazığ manzaralı kahvalttı yapın, sırın yiyin, taş ekmeği yiyin. ensar et lokantasında soslu kuşbaşı yiyin. harput kalesine çıkın, camileri falan gezin.

hazar gölüne yerel halkı haftasonu pikniğe giderler ama gidecek başka su kenarı olmadığından giderler, gitmenize değmez.

kebana gidip çırçır şelalesinde alabalık yiyebilirsiniz sonra biraz kebanı gezip fırak kenarına inersiniz o kadar.

merkezde postanenin karşısındaki iş bankasının ara sokağında kilis kebap var. orda tatlı yiyin (kadayıf), hele sıcaksa çok daha güzeldir. aç değilseniz başka bir şey yemenize gerek yok.

malatya yolunda meşhur vişneli dondurma satan bir yer var, ordan vişneli dondurma ve sütlü dondurma yiyin.

çocuk ıslahevinin karşısındaki ara sokakta koçoğlu lokantasında elazığ usulü içli köfte ve peynirli ekmek (elazığın mahalli tatlısı) yiyin.

kapalı çarşıyı gezin ancak bir şey almayın ordan. her şey açıkta satılıyor, hijyen hak getire. vali fahri bey caddesinin başında solda yerel ürünler satan küçük bir yer var, ordan orcik, pestil gibi yerel ürünler alın.

100 km uzaktaki malatyaya gidebilirsiniz. yoldayken kömürhan köprüsüne gelmeden kavurmacı beko'da kavurma yiyebilirsiniz ancak yemeyin midenizi doldurmayın malatyada çok daha güzel yer söyleyecem, dönüşte midenizde yer kaldıysa yersiniz.

malatyada bakırcılar çarşısında öz güngör kebap var. orda mutlaka yiyin (ne yiyeceğinizi söylemiyorum çünkü tek çeşit var). sonra kanal boyuna çıkın. gidebilirseniz darendede somuncu babaya gidebilirsiniz (orası uzak ama). nemruta çıkalım mı diye düşünmeyin hiç.

hep yeme-içme üzerine saydım ancak ramazan ayında olduğumuzu unutmuşum. saydıklarımın çoğu iftardan sonra açıktır.
  • yemrem  (10.06.16 19:27:30)
Arabayi havaalanindan mi kiralayalim yoksa merkezde bir yerden mi?

  • brnbrs  (10.06.16 22:28:25)
fiyat falan bilmiyorum ancak havaalanından kiralarsanız hem otele daha rahat gidersiniz hem dönüşte aracı yine havaalanında teslim edersiniz. kafanız rahat eder. ayrıca havaalanındaki kurumsal bir firmaydı hatırladığım kadarıyla. çakal çukalla uğraşmamış olursunuz.

  • yemrem  (11.06.16 13:08:39)