öğrenim kredisi

ben öğrenim kredisi borcumu öderken bir taksidi geciktirdiğim için vergi dairesine devredilmişti borç. vergi dairesine de ödemelerimi yapıyordum ama son 1 yılı ödeyemedim. borçları takibe almışlar; henüz eve odeme emriyle ilgili bir yazı gelmedi. toplam 2500'e yakın bir borç var. kasım ayına kadar da ödeyebileceğimi sanmıyorum.

şimdi süreç bundan sonra nasıl olacak? üzerime ev, araba, yatırım hesabı gibi şeyler yok. bankaya yatan maaş da yok. karın tokluğuna ailemle yaşıyorum. evdeki eşyaları haczetmezler değil mi?

evdeki eşyaları haczetmezler.

  • elorelia  (10.06.16 18:08:19)
artık eve haciz yok, banka hesaplarına e-haciz (bloke) uyguluyorlar.
benim de borcum vardı, sağolsunlar blokeyi koyup tek seferde tüm maaşımı aldılar.

vergi dairesine gidip yeniden yapılandırma yapabilirsin, çok basit bir işlem. toplam borcunun en az %10'unu peşin yatırmanı istiyorlar, sonrasında da kalan borcunu 36 aya kadar taksitlendiriyorlar. sana tavsiyem bekletmeyip yapılandırmaya gitmen olacak, yoksa benim gibi maaşına el koyulurken soğuk su içebilirsin.
  • virgul  (10.06.16 18:21:02)
maaşım olmadığı için kısa vadede bana bulaşamazlar diye düşündüm; umarım bulaşmazlar. derdim ev ahalisine bulaşmasınlar.

ayrıca bu duyuru vesilesiyle geliriniz olmazsa gss borçlarınız silinir veya en düşük seviyeden primleriniz hesaplanır diyen ama uygulamada beraber yaşadığın ailenin geliri üzerinden prim hesabı yapıp dünyanın borcunu çıkartan sisteme de selam olsun buradan.

@virgul peki bankaya bloke koyduklarında maaşın ne kadarına el koyuyorlar? 3000 maaş varsa 2000'ine el koyar; gerisini verirler gibi düşünüyorum ben hep ama öyle değil galiba.
  • montauq  (10.06.16 18:48:44)
maaşın bankaya yatma gibi bir durum yoksa ancak üçün birini alırlar.

  • kalanlarin savasi  (10.06.16 19:32:40)
yüzde 10 peşinat ödeyip kalanı 36 aya kadar istediğin takside bölerler
eğer ödemezsen haciz gelmez, banka hesabına bloke gelir eğer para varsa. maaşın yatıyor olsa bile yatar yatmaz çek. 6 aydır bu sistemi yapıyorum :)
eğer sigortalıysan maaşına haciz gelir ama o da 1 yıl sonra falan gelir. max 1/4 haciz konabiliyor maaşına.
  • cekilmis gayfe  (10.06.16 21:35:54)
borcun ne kadarsa o kadar bloke gelir. bana üç kuruş sigara parası kalmıştı.

  • virgul  (11.06.16 19:49:44)