Gen projeleri hakkında..

Reklamları çok yapıldı, yakında zorunlu hale de gelir dolayısıyla.
Ulusal gen bankaları oluşturmak, ne kadar güvenli veya kaydedilme zorunluluğu olması etik mi sizce? Buradan nereye gideriz? Hastalıklar azalır mı, artar mı? Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Yanlis hatirlamiyorsam yurt disinda suclularin genetik bilgileri kayit altina aliniyor. Hatta bu bilgilerin bir sure sonra silinmesi ongoruluyor. Bizim gibi vatandaslarin saglik bilgileri satilan adres ve hastane kayitlari internete dusen bir ulkede genetik bilgi toplamak ve bunlari depolamak cok riskli.

  • ganbatte  (08.06.16 10:25:59)
İki ucu da sıkıntılı. Özellikle etik açıdan.
Güvenliğinin çok çok iyi sağlandığı ölçüde çok güzel bir şey bana göre. Genom dediğin şey devasa bir şey ve hastalık nezdinde bakıldığında bilinemeyen çok fazla şey var. Bu genomların biriktirilip saklanması, hatta kişiye özgü tedavi geliştirilmesinde çok etkili olabilecek bir şey. Ama o güvenlik sağlanamazsa, bireysel hakların ihlalinden tutun tıp etiğini sarsacak yollara bile girilebilir. Belirli bir süre için saklansın gibi bir çözüm getirilebilir belki ama o da sıkıntılı. Özellikle embriyonik kök hücrelerin saklanması ve hatta bunların kullanılması (deneysel amaçlar dışında) çok sakat işler. TR'de zaten etik kurullar yetersiz, denetleme çok fazla yok, yasa şeklinde çıkarttıkları şeyler de oldukça az. O sebepten şahsi olarak TR'ye bu konuda güvenmiyorum.

Hastalık artma/azalma durumu olmaz. Var olan hastalık zaten genomdan kaynaklandığı için (çevresel etmenler de işin içine giriyor evet de şimdilik böyle baz alalım) prevalansta bir değişim olmayabilir. Tedavi olasılığı arttırılabilir yalnızca. Ha ama gen tedavileri başarıya ulaşırsa çok ileri bir zamanda, azalma elbette olabilir. Ancak o da şu an için pek mümkün görünmüyor, oldukça zorlu bir yol.
  • sefil  (08.06.16 10:31:01)