İspanya-endülüs turu hakkında yardım istiyorum.

Endülüs turu yapmayı düşünüyoruz eşim ve ben olacak şekilde tur olmadan,
kafamızda malaga, granada, cordoba, sevilla turu yapmak ve mümkünse cebelitarık boğazını geçip fası günübirlik ziyaret etmek istiyoruz.

Bunun için bilgi alabileceğim kişilerden yardım bekliyorum.

Sorularım genellikle ulaşım ile ilgili olacak, araba kiralama opsiyonu otopark vs ile ilgili de sorularım olabilir.

oralı bir arkadaşı olan oralarda yaşamış olan gezmiş tecrübe etmiş canlı kişilere ihtiyacım var.

Teşekkürler.

Cebelitarik'a girmek icin ingiltere vizesi gerekiyor bildigim kadariyla. (Ya da cebelitarik vizesi, schengen kabul olmuyor.
Uk vizesiyle girebiliyosunuz ama)

Malaga ve granada'ya gittim.

El hambra icin mutlaka internetten bilet alin. Mutlaka. Kapida alamazsiniz, aman diyim. Oraya kadar giidp elhambra'yi disaridan izlemekle yetinmis biri konusuyor shdjdj (en buyuk gezi aptalligimdir. Arkadasi bekliyim derken oldu hep)

Malaga-granada arasi otobus cok uygun.
Sehirlerde olacaksaniz illa arabaya ihtiyaciniz yok bence. Sehiricinde araba ayak bagi olur. Ama biz koyleri de gezeriz, otoban dusmanimiz, ufak yollar arkadasimiz derseniz baska.

Fas'i gunubirlik ziyaret edebileceginizi de dusunmuyorum nedense, yol kisa surmuyordur. Onun yerine portekiz'e gecebilirsiniz. Algarve bolgesine.
  • kuehles blondes  (07.06.16 18:35:28)
endülüs turu ciddi zevksiz, açıkcası tüm avrupayı gezdiğinizi var sayıyorum endülüsü düşünüyorsanız.

araç kiralama ispanya içinde gayet kolay. şirkete göre 1000 euro civarı bloke ederler. 2-3 haftayı bulur geri açılması bazen.

araç kiralamayı ben pek önermem, bunun yerine otobüs ve tren kullanın. tren rahat zaten.

fasa gitmedim bilmiyorum.
  • kurnaz  (07.06.16 18:36:14)
teşekkürler yorumlar için
evet avrupada pek bir yer kalmadı gezmediğimiz araç kiralamak sanırım çok avantaj değil anladığım,

Peki firma öneriniz var mı toplu ulaşım için şu tren firması şu otobüs firması gibi.
  • basond  (07.06.16 18:42:50)
bizim 1 haftalik gidis donus malaga seklinde seyahatimiz olmustu. malaga havaalanindan 1 haftaligina araba kiraladik ve teslim de yine oraya olmustu. inanilmaz ucuza geldigini hatirliyorum (5 kisi oldugumuz icin de olabilir gerci bilemedim bak simdi). benzin de epey ucuzdu, bize cok buyuk kolaylik olmustu.

malaga - cordoba - cadiz - tarifa - sevilla - ronda - setenil - granada -malaga seklinde bir turdu. yaklasik 1800 kmlik bir yolculuk oldu. fasbenim de planim arasindaydi oraya giderken ama acikcasi bu kadar dolu bir seyahatte ona vakit kalmadi.

ceblitarik'a soylendigi gibi giris uk vizesiyle oluyor ama fas'a gecis vizesiz ve cebelitarik uzerinden degil malaga uzerinden gidiliyordu yamulmuyorsam. gunubirlik turlar vardi ama hem cok kosturmaca ve yorgunluk olur hem de bahsettigim gibi dolu bir programda araya sikistirmak zor olur diye yapamadik.

alhamra icin gitmeden tur satin almistik, kendi giris ucretinden de ucuza gelmisti erken rezervasyon oldugu icin. ama yine kuehles blondes'in dedigi gibi, planladigimiz gunden 1 ay oncesinde biletler bitmisti ve kapida bilet bulmaniz imkansiza yakin. onceden mutlaka ayarlayin.

ben avrupa'nin pek cok yerini gormus biri olarak endulus'ten cok keyif almistim. belki de degisik bir road trip oldugundandir bilemiycem.

son olarak bu bolgede herkes belli ana sehirleri bilir ama setenil ve ronda'ya bi goz atin derim. gercekten gorulmesi gereken ufak tefek ama asiri underrated yerler. aklima gelenler bu kadar, beyle.
  • in vino veritas  (07.06.16 19:24:47)
goldcar diye turistik bölgelre hizmet veren bir araç kiralama şirketi var, onun fiyatlarına bakıp uygun olabilir, zaten avrupa çapında hizmet veren bir şirket. araç kiralamadan endülüs turu da yapamazsınız bu arada.

bir üstteki arkadaş yazmış detaylı ama, sevilla, cadiz ve malaga kesinlikle çok güzel. ayrıca ispanya'nın st.tropez'i olan marbella'ya da uğrayabilirsiniz.
  • 2pac  (07.06.16 19:46:27)
sanırım ben yanlış biliyorum amacımız fas a geçmek cebelitarık farklı bir yer anladığım kadarı ile, malaga dan fas a geçiş oluyor doğrumudur? Herhangi bir vize vs istenmiyor okuduğum kadarı ile ama fasın neresine gitmemizi tavsiye edersiniz?

  • basond  (07.06.16 19:49:37)