h.Sonu için arkadaşınızdan ödünç aldığınız arabanin motoru bozulursa?

bunun masrafı kime ait olmalı? ( araba duz yolda giderken, motoru bozuldu diyelim, kaza filan yok)

masraf araba sahibine mi, yoksa ödünç alan arkadaşa mi ait olmalı?

haftasonu arkadasinin arabasını alıp pikniğe gitmek isteyen bir tanıdığın başına gelmiş ve sahibi " ben sana verdiğimde sorunu yoktu, sen bana ise bozuk geri veriyorsun" diyerek, masrafı da odunc verdiği kişiden talep etmiş. ve yaklaşık 5bin tl lik ücreti (4500 tl civarı galiba) de almış.

siz olsanız ne yapardınız , size arabasını odunc verebilecek denli guvenen arkadaşınıza bu parayı öder miydiniz, yoksa "olur mu öyle şey vs." diyerek odememeye mi çalışırdiniz?

Öderim. Arabası çalışır durumdayken, ben kullanırken bozuldu sonuçta.

Bir de komplo teorisi kasmaya gerek yok "belki de bozuktu" falan diye. Serviste çıkar sebebi.
  • nawar  (06.06.16 10:45:07)
araba ondayken bozulduysa ödemek zorunda tabii ki ama o arkadaşına ne kadar güveniyor? ona bozuldu bozulacak bi araç verip beklemeye başlamış olabilir xd bence bi arabayı alıp iyi bir ustaya götürsün ve sorununun geçmişten gelmiş olabilme ihtimalini sorsun. usta evet bu araba bozulacakmış zaten bak şurada şurada sorun varmış tarzı bişey derse ödemeyin, rastgele bozulduysa ki zor bir ihtimal o ödemeli.

  • freetakilir  (06.06.16 10:47:14)
Ne olursa olsun odenmesi gerekir. Arabayi odunc almissin, adam vermek zorunda degil arabasini, iyilik yapmis arabasini vermis. Verdigi gibi saglam teslim etmek gerekir.
Adamin iyiliginin karsiligi 5000tl masraf olmamali. Arabayi odunc alan oder. Dogrusu budur.

Bir adamla arabasini odunc alacak kadar samimiysen (ki bu asiri samimiyet gerektirir) "acaba zaten bozuktu da bana itelemeye mi calisiyor?" diye bir sey dusunmemen gerekir zaten.
  • stavro  (06.06.16 10:50:08 ~ 10:51:51)
araba bana ait olsa arkadasimdan bu parayi talep edemem ben ama ödünc alan ben olsam öderdim.

  • pilav  (06.06.16 10:53:27 ~ 13:03:20)
Eğer sorunu ben yapmadıysam ödemem. 3-5 kuruş değil 5000 lira sonuçta. Eğer ben yaptıysam serviste çıkar ortaya zaten.

  • Nox  (06.06.16 11:03:01)
Duz yolda giderken bozulan arac o gun onu kim kullansa bozulacagindan sahibi odemeli. Kasko yaptirmamasinin bedelini niye arkadasi odesin ne sacma.

  • neira  (06.06.16 11:11:36)
Bence sahibi ödemeli.Araç o an bozulmaz.Yılların birikimiyle geldi ve bardağın taştığı an şanssız arkadaşa denk geldi diye adama bindirmeye ne gerek var tüm masrafı.

  • turkuaz  (06.06.16 11:21:56)
ödünç alan ödemeli. bu tip durumla karşılaşmak istemiyorsa araç kiralamalı.

  • o kadar da degil aga  (06.06.16 11:38:27)
bende bozulsa kesin öderim, benim arabam 'arkadaşımda' bozulsa ödetmemeye çalışırım.

  • icim urperiyor  (06.06.16 12:46:08)
Servis raporu esas alınır ama sahibi ödemeli bence de. Sahibi ödemeli.

  • hasmetizm 2046  (06.06.16 13:31:42)
zor durum öncelikle ödünç almaktansa kiralamayı tercih ederim.
hadi dünya hal oldu bu durum meydana geldi. Ödünç alan bensem bozuk aracı verdin bana kitledin diyemem ödünç alacak kadar samimi isem bu tip çakallıklar yapmayacağını da düşünürüm Arkadaşıma öde parasını diyemem. ben ödünç verdiysem de bozmuşsun öde lan diyemem.

Sebebi de önemli şimdi sürekli pati çektire çektire yüksek devirde kullandı da motoru yaktı ise ona dur derim. Ama buji kablosu kopmuş yada yakıt hortumu çıkmış yada turbos vs arızalanmışsa da bişey diyemem ömürlü parçalar sonuçta.
  • basond  (06.06.16 13:42:12)
Kiralasa ucuza gelecekmiş bu arada arkadaşım istese veririm bişey olursada şeyin sağolsun diyip su içerim dostluk baki kalsın tuzum kuru değil bi arada

  • steward  (06.06.16 22:00:05)