kürt böreği mi küt böreği mi?

hangisi mi yoksa ikisi de doğru mu? sıklıkla kürt böreği görüyordum ama geçen kürt böreği diyince garip garip baktı börekçi kardeşim.(bu arada goygoy falan yapmıyorum, gerçekten 2 türlü yazanı da gördüm)

Börekçi ülkücüdür belki.

  • birşeylersoracağım  (05.06.16 22:27:50 ~ 22:28:25)
doğrusu küt böreğidir.

  • basond  (05.06.16 22:31:21)
kürt böreği diye bir şey yoktur, böreği yerken çıkan kart kürt sesidir o...

  • qazaqwsx  (05.06.16 22:34:23)
Cok umurumda degil ne oldugu ama kurtlerin yogun oldugu bir yerde borekciye girip kurt boregi istemistim. O da garip garip bakmisti. Borekciler kurt boregine karsilar galiba. Ya da bilemedim baska bi isim mi versek?

  • allah yazdiysa bozsun  (05.06.16 22:35:54)
Dogu Anadolu'da geçmişi olan bir şey değil. ararsan zorla bulursun, satan da zincir börekçilerdir (sarıyer börekçisi vs). evlerde de öyle bir şey yapılmaz. ee ne alaka o zaman kürt böreği? börekçi ustalarının birkacını kürt görende öyle saçma isim bırakmışlar bence.

not: yapılmaz derken kastettigim "yapılamaz" değil. öyle bir gelenek yok, "yapılmaz".
  • 507  (05.06.16 22:58:46 ~ 23:04:22)
küt.

kesiliş şeklinden ötürü.
  • yoggi  (05.06.16 23:45:23)
küt böreği ne ya... "gavat demedim kavas dedim" gibi. kürt demedim küt dedim...

  • bohr atom modeli  (05.06.16 23:50:25 ~ 23:51:00)
kürt kökenli börek

  • freebird5406_2  (06.06.16 00:01:21)
kut boregi.

  • stavro  (06.06.16 00:04:19)
doğrusu küt böreğidir. kürt böreği hakaret gibi sanki zaten

  • Big bada bum bum  (06.06.16 00:09:02)
Küt böreği kulağa çok saçma geliyor. Küp falan olsa neyse. Kürt böreği diye biliyorum ben de ama Kürt olsam hakaret olarak alırım bunu. Çok boş bir börek. Bol yağlı kat kat hamur üstüne pudra şeker. Bir olayı yok. Öte yandan Boşnak böreği öyle mi? :)

Hamdolsun bugün de ırkçılık yaptık.
  • nawar  (06.06.16 00:14:44)
cemil ipekçi'den dinledigim kadarıyla, hafızam pek iyi degildir karıstırdıgım yerler olabilir. bu cemil'in buyuk dedesi mi dayısı mı ne karaköy'de cok meshur bi borekciymiş. sanırım adı hala devam eden biyer. karaköy'de de sabahları genelde dogudan gelen işciler hep ordan yermiş, tabiri mazur görün amele pazarı gibi biyer varmıs. e adamlar da kollu kuvvetli tipler oldugundan içi az hamuru bol borek cıkarmaya baslamıslar. ordan adı kürt boregi kalmış.

  • galandar kostumu  (06.06.16 00:19:22)
boşnak böreği var, çerkes böreği var ama kürt böreği mi ırkçılık :(

bazı yiyecekler yaygın olmayan ya da sonradan girdiği bölgelerde farklı isimlendirilebiliyor. mesela ortaya çıktığı bölgedeki ismi başkadır ama yayıldıkça ismi değişir. oralılar da yeni ismiyle hitap edince anlamayabilir.

mesela döner yerine kebab diyen çok yabancı var :(
  • la rana  (06.06.16 00:20:56)
@la rana: kürtlerin milyon çarpanıyla yaşadığı şehirlerde yok öyle bir börek, farklı isimle de olsa. yok.

  • 507  (06.06.16 01:04:23)
@507

olasılık üstünden konuştum gitmediğim için güneydoğuya. haklısındır :)
  • la rana  (06.06.16 01:13:01)
kürt olarak sunu soyleyelım kürtlerin hiç bir bölgede bi böregi yedigini görmedim. bence küt boregi

  • hopp  (06.06.16 01:51:37)
oy birliği sağlandı; küt böreği!
dağılabiliriz

  • Big bada bum bum  (06.06.16 02:38:26)
ben de küt böreği diye biliyorum.

  • Alt4y  (06.06.16 02:46:21)
şundan de al hocam uğraşma ya ne börekmiş başımıza bela oldu.

her yerde tartışmaları dönüyor. ahaha
  • tamam onu da ben yaptım  (06.06.16 09:53:21)
ya allah rızası için siz hiç kare böreği ya da prizma çöreği gibi şeyleri mantıklı buluyor musunuz?

küt böreği ne abi? küt dediğin bir şekildir. küt börek desen anlarım küt böreği ne? resmen kürt böreğine ayar çekmişler.

yaşasın rus salatası ve kürt böreğinin onurlu direnişi.
  • bohr atom modeli  (06.06.16 20:03:27)
kürt böreği.

küt böreği hakkaten de gavat demedim kavas dedim gibi, @bohr atom modeli +1
bu kürtler de bi enteresan ya, niye garip karşılıyorlar hala çözemedim, sanki böreğin içine kürt kattık da adına kürt böreği diyoruz...

ayrıca kürt olsam böreğe küt böreği diyene garip bakardım. italyan makarnaya türk baklavaya güney kıbrıslı peynire patent alır kültür der sahip çıkar, bizim kürtler tam tersi.
yarın çıkıp "eeh yeter lan ne küt ne kürt, bundan sonra onun adı türk böreği" desek birden değerlenir, foşikler asimilasyon yapıyorlar kültürümüze çöküyorlar diye ortalığı ayağa kaldırırlar anasını satayım
  • azizakin  (06.06.16 20:32:49)