1.6 THP mi 1.6 VTİ mi ?

merhaba,
1.6 VTi manuel ve 1.6 THP yarı otomatik (Mcp) motorlar arasında bir seçim yapmak gerekirse motorların artıları eksileri nelerdir ? Yakıt tüketimi olarak avantajlı olan hangisidir? MCp şanzımanlarda vites geçişlerinde yığılma yaptığı şeklinde şikayetler söz konusu. Bu bilgiler ışığında hangisi tercih edilmeli?

Söz konusu araç DS4, İstanbul içerisinde kullanılacak.

mcp yarı otomatik şanzuman, ekonomi öncelikli tasarlanmış bir arkadaş. yüklendiğinizde performans açısından sıkıntı yapıyor, ama yakıt tüketimini artırmıyor ve dayanıklı.

öncelik ds4 aldığınıza göre performans ise, manuel modda kullanabilir, gayet güzel performans alabilirsiniz. fakar bu durumda ne kadar dayanıklı olacağını bilmiyorum.

1.6 vti motor tam bir stabilite canavarı, motora hiçbir şey olmuyor ve motor her bir bokla uyumlu. uyumlu lpg kiti en son 900 lira falandı, gayet de güzel çalıştı. kullanımda da gayet tatminkar.

istanbul'da fazla performans kullanamayacağınızı varsayarak size dizel otomatik c4 1.6 blue-hdi c4 öneriyorum. hem tam otomatik vites ile geliyor, hem yakıtı çok düşük, hem tasarımı (bence) ds4'ten güzel. araba euro-6, tam otomatik 6 ileri şanzumanla geliyor ve daha torklu. ayrıca kabin içi buzdolabına hastayım :)

kafanızı iyice karıştırdıysam kusura bakmayın.
  • babilbaligi  (30.05.16 13:11:27)
rica ederim teşekkürler bilgiler ve öneriler için. açıkçası bir süredir inceliyorum C4 mü DS4 mü çok gidip geldim, ama DS4 ün cazibesine hayır diyemiyorum maalesef. İlk etapta dizel olan modele baktım mcp şanzıman sebebi ile tereddütlerim var. Sanırım test sürüşü bu konudaki kararımı etkileyecek. Senede 1-2 kez uzun yol onun dışında İstanbul trafiğinde kullanacağım için yakıt tüketimi öncelikli tercihim. Peki benzin için konuşursak VTI ile THP kıyaslanırsa yakıt tüketimi açısından hangisi önde size göre

  • Abraxass  (30.05.16 13:22:20)
ben sadece vti kullandım, thp'yi bilmiyorum.

vti yakıt tüketimi açısından daha iyi diyorlar. ben alacak olsam vti alırım.
  • babilbaligi  (30.05.16 13:28:21)
İstanbul sehir ici kullanacaksaniz ve yakit tuketimine onem veriyorsaniz kesinlikle dizel alin. O bahsettiginiz 1.6 benzinli motorlar 8-9 litreden asagi yakmaz istanbul'da. C4 bence de daha tercih edilesi.

  • signore  (30.05.16 13:33:31)
DS4 dizeller de var ama MCP şanzıman sebebi ile korkuyorum. yığılma vites geçişleri vb. sıkıntılı olduğu söyleniyor. Sene de 12-13 bin km yol alacağım tahmini olarak, yaptığım hesaplara göre yıllık 2 bin TL civarı bir yakıt farkı olacak benzin ve dizel arasında. Ancak Dizel fiyatı 10-15 bin TL daha yukarıda benzinliye göre. Bu sebeple benzinli düşünüyorum.

  • Abraxass  (30.05.16 13:44:29)
mümkünse eat6 derim ben.

ayrıca motor ve otomatik vites donanımı peugeot 308 ile aynı ama bence 308 diğer her şeyiyle daha güzel. ayrıca daha ucuz diye biliyorum.
  • maxc  (30.05.16 16:14:26)
1.4 Opel Corsa otomatik kullanıyorum. Sakına sakın benzinli otomatik araba alma. Dizel bir araba alacak durumum yok şu anda.

  • yankee jumping  (30.05.16 16:18:32)
oto kiralama işi yapan bir arkadaşımla görüştünm ve vti manueli önerdi. sanırım ibre VTİ manuel den yana, çok büyük bi aksilik olmaz ise bu hafta almış olurum bakalım. Eat6 bir dahaki sefere artık :)

  • Abraxass  (30.05.16 16:22:00)
zaten DS4 ün tipine aşık oldum ben bu yüzden bir süre hevesimi alıp, dizel bir araç almayı hedefliyorum. öneriler için tekrar teşekkür ederim

  • Abraxass  (30.05.16 16:23:51)