Dünya üzerinde dinlere inanmayanların çoğunlukta olduğu bir durum

Şimdi bende şöyle bir algı var, öyle bir anlatılıyor ki dinlere inanmayan insanlar çok iyidir, kötülük yapmazlar, başkalarına karışmazlar vs. Bu algının herkes üzerinde oluşturulduğunu düşünüyorum en azından dine inanan birisinden daha iyi insanlar oldukları algısı yüksek. Peki gerçekten de dünya üzerinde dinlere inanmayanlar çoğunlukta olsa her şey çok güzel mi olur, savaşlar olmaz mı, açlık bitmiş mi olur?

Ya da herhangi bir fikir çatışması halinde bu nasıl çözüme kavuşturulabilir?

İ
Bu konu hakkında hiç düşünmemiştim, sizin fikirlerinizi öğreniyim dedim.

insanlarin kisiliklerinin din ile bir alakasi olmadigini ne Kadar erken kabullenirseniz o Kadar iyi olur bence. butun dunya ateist de olsa butun dunya musluman da olsa bi bok degismezdi emin olabilirsin.

  • fayfim  (30.05.16 10:35:54 ~ 10:36:20)
2 büyük var. Din ve para.
din temelli savaşlar biter sadece.
para temelli savaşlara devam.
açlık bitmez, çünkü para temelli bir problem.
fikir çatışmalarında şuan din temelli bir çözüm olmadığı için yine değişen bir şey olmayacaktır.
  • theli  (30.05.16 10:37:59)
Şu an zaten öyle değil mi? İnanmayı söze ingirgemezsen hem bu ülkenin hem dünyanın büyük çoğunluğu inançsız bir yaşam sürüyor. Sıradan insanları bir kenara koyup en üstteki zenginlere bakarsan yine onların da büyük çoğunluğu dinle alakası olmayan insanlar. Birşeyler ters gidiyorsa bunun sorumlusu neredeyse hiçbir etkisi kalmayan din olamaz.

  • harvey  (30.05.16 11:03:31)
her şey çok güzel olmaz, savaşlar bitmez ama müslümanlık özelinde konuşmak gerekirse insanlar "biz müslümanız gerisi bizi ilgilendirmez" havasından kurtulacağı ve üzerinden sömürülecekleri bir şey olmayacağı için belki daha açık kafalı olurlar, belki eğitime yönelirler, belki hayattan zevk alırlar, belki günde beş vakit düşünecek daha yararlı şeyler bulurlar mesela belki sokağa çıktığımızda hangi köşede tecavüze uğrayacağız diye düşünmeyiz. toplam müslüman sayısı azımsanacak gibi değil, bu insanların okumadan inandıkları kitabı alıp yerine bilim milim koysan ne buluşlar ne ilerlemeler çıkacak, belki dünyanın genel gelişimine katkıları olacak.

bir de şu var, savaşların çıkış sebebi para, ancak o savaşlarda bulunan, hayatlarını riske atan insanlar daha çok dinle giriyorlar içine. savaş kazanılınca askere para gitmiyor sonuçta. ama ölürse şehit oluyor, sorgusuz cennete gideceğine inanıyor mesela. belki desen ki allah yok din yalan yav neden öleyim o zaman ben durduk yerde diyebilir, bireysel olarak yönlendirmeler kısmen azalabilir.

bence dünyada herhangi bir değişiklik yaşanması için hem din hem milliyet kavramlarının yok olması gerekiyor. ikisi de tamamen ne zaman nerede doğduğunla alakalıyken insanların hala bu kadar bu kavramlara bağlı olmasına da ben hayret ediyorum açıkçası. bravo 1956 yılında yozgatta doğmuşsun hem türklük grubuna hem de müslümanlık grubuna inanılmaz bağlan hemen. tebrikler 1983 yılında italyada doğmuşsun acilen inanılmaz katolik ol ve laylaylay italya diye bağır. bunlar hep komik :( bence kazanıp gittiğin okula bile aitliğin daha yüksek olması gerekir, sen seçtin bilerek yaptın çünkü vs. anlatırken yoruldum :)
  • freya  (30.05.16 11:55:41)
dinlere inanan kişiler yönlendirilmeye müsait kişiler demek. sorgulama mekanizması kör kişiler demek. ateistlerde de yok değil bu ama daha az. o yüzden neden-sonuç sorgulamasını yapan ateist daha az zarar verir insanlığa.

  • yons  (30.05.16 12:07:12)
dine inanan degil, cahil insan yonlendirmesi kolay insandir. oyle bir yaziliyor ki sanki ateistler sorgulayan, dusunen, zekali insanlar, inananlar beyinsiz, okuz, eblek tipler. Boyle bir sey yok. insan sorgulayip dine de yapisabilir, sorgulamadan körü körüne ateist de olabilir. bu salak dusunce yapisina sahip tipler yuzunden insanlar en azindan dindar bunlar diye akpye oy atiyor malesef.

insanin zeka duzeyi, cehalet duzeyi, sorgulama vs duzeyi ile dine inanis arasinda bir iliski yoktur. inanan insan vardir, inanmayan insan vardir. cahil insan vardir, Okumus insan vardir. ben dusundum, sorguladim, allaha inanmiyorum yae diyen ilkögretim mezunu tip zeki insan olmuyor. tipki koca koca hristiyan, musluman veya yahudi profesorlerin kiliseye camiye gittigi icin aptal olmadiklari gibi.
  • fayfim  (30.05.16 15:13:56)