taze mezun ve bir o kadar da gerginim.(yazılımcılar, gelin hele)

öncelikle, management information systems okuyorum. bu yıl okul bitiyor ve ben alanımda pek yetkin biri değilim. yani iş verilirse araştıra araştıra çıkıyorum işin içinden ama öyle oturup ezbere kod yazabilecek biri değilim. yani en azından şu anlık öyle. zaten bölümde de işletme ve bilgisayar derslerini birlikte gördük, bildiğiniz eşit ağırlıkçı gibi bişeyiz. işimiz kod yazmak da değil pek aslında ama sektördeki ilanlar bu yönde.

bir çok insan mezun olduğu zaman işi bilmiyor, çalıştıkça öğreniyor bunun farkındayım ama yazılım ile ilgili iş ilanlarına baktığım zaman ya tecrübeli eleman arıyorlar, ya süpermen, ya da 2 ay deneme ayağına çalıştırıp kovmak için köle.

asıl soruna geliyoruz: doğu'da yaşıyorum ve maalesef yazılım sektörü istanbul, ankara ekseninde dönüyor. bu da demek oluyor ki yüksek ihtimalle yaşadığım yerde iş bulamayıp batıda iş aramak zorunda kalacağım. ve asıl sorundan sonra en büyük soruna geliyoruz ki, iş bulsam bile 1 yıl süreyle 1000 - 1500 tl civarı bir maaş alabilirim. tabi 1 yıl en iyi ihtimal. bu parayla orada anca parkta yatar, döşemeleri kemiririm. lüks bir hayat beklentim yok ama biliyorsunuz 1500 ile geçinmek mümkün değil.

ankarada veya istanbulda tanıdık da yok. ne yapayım ben? siz benim yerimde olsaydınız ne yapardınız? sektör benim korktuğum kadar acımasız mı yoksa ben mi gözümü korkutuyorum? ilanlara bakmaya korkar oldum. pırpırsoft, cicisoft bile 2342349234 dil bilen, oracle'ı yalamış yutmuş, php kullanarak ağzından ateş çıkarabilen adam arıyor. ben bu kadar komplike değilim. hatta kom bile değilim.

geçen sene yaşadığım şehirdeki sikindirik bir yazılım firmasına gidip "burada 3 ay okul açılana kadar takılıp bir şeyler öğrenmek niyetindeyim" dedim, adamlar olur falan dediler, seni ararız dediler ama aramadılar. para falan da istememiştim lan, yol yemek sizden gerisi önemli değil demiştim. bildiğin travma yaşadım. hala etkisindeyim. madem kabul etmeyeceksin neden umut veriyorsun allahsız.

korkuyorum beyler bayanlar. özel sektör hep mi böyle? içime su serpin, ya da acımasız gerçekleri yüzüme yüzüme vurun ki gönül rahatlığıyla intihar edeyim.

not: kpss bir alternatif değil şu an.

önce yazılımı öğrenmeye başlarsınız bir yerden. ancak çok dallanıp budaklanmayın henüz. birşeyi iyi ile çok iyi arasında yapar hale gelin. daha sonra o konuda freelance projeler alıp portfolyo oluşturursunuz. böylece doğrudan yüksek maaşlara başlayabileceğiniz işlere gösterecek birşey olur. 1500tl yetmez diye de birşey yok. kişi başı 400tl kira ödeyeceğiniz 3 kişilik paylaşımlı bir evle başlayabilirsiniz hayata.

  • prodeq  (30.05.16 08:50:43)
ilanlardaki istenenlere bakma. 2 sayfa dolusu yetkinlik isteyen bir yere sıfır yetkinlik ile girdim (torpil değil referans alsdkjhal) (neyse, cidden torpil yok)
ve genel olarak arkadaşlarımda da böyle oldu.

bu süreçte yapman gereken gerçekten girmek istediğin bir firma var ise taciz etmek. çaycınız bile olurum de, insan kaynaklarını mail/telefon ile taciz et. en son dayanamayıp alacaklar seni. insan gibi değil hayvan gibi tüm ilanlara, şirketlere saldır. sadece kariyer.net'de ilana başvur butonuna basarak iş bulamazsın.

onun dışında yapman gereken diğer şey "çevre(network" yoklaması. sevdiğin, seni seven hoca var mı? zengin iş adamı? ya da üye olduğun dernek/topluluk? hepsine tek tek yardır. bir çoğu söz verecektir ama %95'i bir kere geri dönüş yapmayacak. ama sen ne yapacaksın? taciz edeceksin tabiki. "ya abi hani sen biri ile görüştürecektin ne oldu o iş?" diye arayıp soracaksın.

iş öğrenmek aracılığıyla küçük işletmelere girmekten korkma. 1500 lira verirlerse 3 kişi eve çık, ya da 3 kişilik öğrenci evine çık. 1 sene idare et. sonra büyük firmalara yardır.

zor ama imkansız değil.
  • dieselsingle2  (30.05.16 08:51:44)