liseli telaşı resmen

otuz yaşını geçmiş bir doktora öğrencisi olarak okulda sigara içerken oradan buradan çıkabilecek hocaların herhangi biri tarafından görüleceğim diye gerim gerim geriliyorum. sigaraya üniversite bittikten sonra başladım ama üniversite zamanında arkadaşlar çok rahattı diye hatırlıyorum. yüksek lisansta da vardı bu gerginlik bende. asistan arkadaşlar bu konuda dikkat ediyor ama ben asistan da değilim ki; sıradan, düz öğrenciyim. abartıyor muyum acaba? görülsem ne olur sanki? sizde durum nedir? abartıyorum, di mi ya?

Sigara içmiyorum ama eğer içseydim kimseyi takmazdım. Erkekseniz çok sorun olmaz ama bana göre kızlar hareketlerine biraz daha dikkat etmeli.

  • dissendium  (25.05.16 20:53:06)
@dissendium

sebep?
  • devilred  (25.05.16 20:54:14)
hoca sigaraya takık biriyse takar. cidden yaşanmışı var. bir de direk kapıda içmeyin, 3-5 metre ilerisinde için içmeyenlere saygı gösterin, zira o sigara kokusu hava akımından direk binaya giriyor. benim öğrencilerimde eğer kapı önünde içen varsa uyarıyorum ben, gıcıklık yapmam ayrı ama uyarırım, düzgün içtiği takdirde zaten içkiyi filan hepberaber içiyoruz çoğunlukla.

okulda bu arada sigara içmek yasak değil mi?
  • kurnaz  (25.05.16 20:59:54)
abartıyorsun.

@dissendium wtf?
  • mirana  (25.05.16 21:00:31)
Bence de yersiz kuruntu. Bizim okulda da asistanlar içiyor, daha kimsenin uyardığını duymadım.

Bu sigara içmenin ayıp olması durumu da türkiye'de var sanırım sadece. Biz lisedeyken okulun önünde sigara içme alanı vardı, büyük sigara için çöpler filan. Burda koca insanlar çekiniyor.
  • fraise  (25.05.16 21:01:41 ~ 21:23:19)
@kurnaz

liseli telaşı dediysek lisedeyiz demedik, neden yasak olsun? içmeyenlere saygı göstermediğim nereden çıktı, onu hiç anlayamadım zaten.
  • devilred  (25.05.16 21:02:54)
dissendium'a da katılıyorum.

edit: aha gitti bile teferruatı.
  • güneyli çocuk  (25.05.16 21:08:10 ~ 21:14:07)
Ahahah üniversitede sigaranın yasak olması :D ben asistanım içiyorum aynı masada otururken de bi yerden sonra aşıyorsun. Genelde de odamda içiyorum geçen hoca odama geldi yea burası ne falan demedi çünkü kendisi de içiyor, veya içmese bile neden tepki göstersin ki.

  • ekaterina  (25.05.16 21:08:48)
cinsiyetçiliğinizi gidin başka yerde yapın allaseniz. şu sorunun da içine etmeyin.

  • devilred  (25.05.16 21:11:44)
gerek yok bu telaşlara. rahat ol.

  • japan  (25.05.16 21:21:10)
Ben hocamla ayni masada cay kahve sigara takilirdim ya unide nasil bi gerginlik bu böyle:)

  • anily  (25.05.16 21:27:35)
@devilred, aslında ben sigara içenleri pek sevmem. o yüzden kızların da her fırsatta sigara içmeleri bana itici geliyor. sen bunu cinsiyetçilik olarak algılayıp işine gelmeyen cevaplara tik koymuyorsun ve tarafsız kalamıyorsun. yurt dışında birçok ülkede smoking area yerleri dışında sokakta sigara içmek zaten yasak.

  • dissendium  (25.05.16 21:31:01)
  • Lim5  (25.05.16 21:34:41)
Dissendium OHA! Bunlar toplumun eğitimsiz kesiminin senin düşünmeni istediği taraflı düşünme biçimi. Senin görüşlerinin sonu ne olacak?

En sonunda kadınlar evden çıkmasın mı diyeceksin?

Sigara içen herkesi sevmiyorsan neden kadınları ayrı olarak sen belirttin! Sigara içeni sevmiyorum dersin olur biter! (-ki zaten kimin umrunda orası ayrı)
  • Traveller  (25.05.16 21:37:08 ~ 21:38:58)
@dissendium

ha pardon, cinsiyetçilik yapmıyormuşsun, benim aptallığım!
  • devilred  (25.05.16 21:37:14)
sigara içmiyorum ama bana resmi ortamlarda sakız çiğnemekle benzer lakayıtlıkta bişeymiş gibi geliyor.
ayrıca bağımlılık, kişi hakkında olumsuz izlenim yaratan bi durum ve bence sen de içen içe bundan rahatsız oluyor olabilirsin. hani akıllı/başarılı/kendini bilen öğrenci çizgisinin dışına çıkaracak tarzda herhangi bir hareket gibi..

  • manuel mandalina  (25.05.16 21:38:24 ~ 21:39:04)
kadın-erkek ayrımı konusunda ben de şunu düşünüyorum; sigaradan hiç hazzetmeyen biri olarak bana kadınların sigara içmesi daima daha itici gelmiştir.
zira kadın cinsi, erkeğe göre daha temiz, titiz, sağlığının bilincinde gibi gelir bana. bunda anneliğin, çocuk büyütmenin, yemek yapmanın vd tecrübelerin sağladığı incelikli düşüncenin etkisi var sanıyorum. dolayısıyla kadının elinde sigara görünce "nasıl içer, nasıl bu kadar düşüncesiz olur?!" gibi tepkiler oluşuyor kafamda. erkek için doğrudan "geberirken beni de dumana maruz bırakmayaydı iyiydi" diye düşünüyorum :/ anlatabildim mi bilmiyorum ama..

  • manuel mandalina  (25.05.16 21:44:51 ~ 21:46:16)
@traveller, konuyu farklı yerlere çekmeye çalışarak polemik çıkartmaya çalışıyorsun. ben erkek olduğum için kadınlardan bahsedicem tabi ki erkeklerden bana ne. ben karşı cinsin oturup kalkmasına, her önüne gelenle sigara molasına çıkıp çıkmadığına dikkat ederim. bu kimsenin umrunda olmayabilir, ben sana kendi fikrimi söylüyorum. prensip olarak mümkün olduğunca duyuruda kimseyle atışmıyorum. yardımcı olamadıysam kusura bakmayın.

  • dissendium  (25.05.16 21:48:08)
@manuel Erkek de baba olabilir. Sperm kalitesi diye bir gerçek de var.

Bu arada ben de daha cahil olduğum (burada kendim dışında kimseyi kastetmiyorum) zamanlarda kadınların sigara içmesini tuhaf karşılardım şimdi iki tarafınkini de tuhaf karşılıyorum.

Ancak kimi kadınların kadınlar üzerindeki bu "kadınlar narindir, çiçektir, hassastır, bir şey yapamazlar" algısından bıkıp göstererek zaman zaman sigara içtiklerini duydum. Bağımlı olmayan kişiler zaman zaman böyle protesto ediyorlar.

Onun dışında elbette sigara günümüzde bir etiket gibi, arkadaş çevresine dahil olmak için yapılan kendinden ödün verme göstergesi. Bireysellik yerine, istenilen grubun aynısı olma çabasının sonucu; kimi durumlarda özentilik.
  • Traveller  (25.05.16 21:52:56 ~ 22:06:23)
manuel mandalina'nın son mesajındaki düşüncelere katılıyorum. Kadınlar ve sigara konusunda içimden geçenleri yazmış.

  • harvey  (25.05.16 21:57:25)
@traveller, ben o erkeği tercih etmeyerek işin içinden çıkmış oluyorum.
edit: peki bakalım.

  • manuel mandalina  (25.05.16 21:59:43 ~ 22:12:22)
@dissendium

Erkeklerle sigara molasına çıkmasına mı? Abi ben de polemik istemiyorum. Senin kafa çok farklıymış. Kadınların farklı erkeklerle sigara içmesi demişsin de... Neden tüm kadınları kendi sorumluluğunda hissediyorsun?

Din açısından düşünürsek bile, bu seni erkeklerden de sorumlu tutar... Neden tüm kadınlar ama erkekler değil?

@manuel o konuda düzenleme yaptım, kendim dışında kimseyi kastetmedim. Eskiden daha cahildim, şimdi yalnızca cahilim... Demek istediğim yalnızca bu. Yanlış ifade için kusura bakmayın.
  • Traveller  (25.05.16 22:04:53 ~ 22:07:53)
arkadaşlar, sigara içen kadın/erkek gibi bir konuyu ille çok tartışmak istiyorsanız gidin başka başlık açıp orada tartışın lütfen.

  • devilred  (25.05.16 22:14:38)
Lisans ogrencisi olarak samimi oldugum hocalarla bahcede sigara iciyorum. Hatta cakmak isteme muhabbetiyle baska bolumun hocasiyla tanismistim arada hal hatir sormaya odasina ugrarim.

Bizim asistanlar da hocalarla sigara iciyo, kimse sorun etmiyo. Bence, surekli sigara molasi vercem diye kaytaranlar haric sorun olmaz.
  • turuncu sufle  (25.05.16 22:35:17)
abartıyorsun.

  • gokhan atestepe  (25.05.16 23:46:31)
kapalı alanda içiyor olsam böyle sormazdım bence.

  • devilred  (26.05.16 00:25:31)
+18 olduğun ve kurallara uygun olduğu(kapalı alan) sürece kimsenin bişey demeye hakkı yoktur.cinseyet yer yön farketmez.bu ramazan ayında da böyledir yılbaşında da.

  • follow rivers  (26.05.16 01:55:38)
valla yeni nesil bu konularda rahat. ama 50-60 yaşlarındaki proflar eski kafalı olabilir, öğrenci benim olduğum yerde sigara içmemeli diye düşünüyor olabilir. bu durumda senin davranışın sana bir şey kaybettirmez. hem lise zamanlarını hatırlamış olursun:)

  • victum  (26.05.16 02:59:26)
Biz dekanla beraber tutturuyorduk? Bosuna.

  • chiper  (26.05.16 03:10:43)