Annem araba sürmeyi öğrenebilir mi sizce?

Merhaba,
Annem 54 yaşında. Birkaç denemesi dışında hiç araba sürmedi. Ben onun bunu içten içe çok istediğini görüyorum. Abim ve babam da önüne geçiyor, biz hepimiz sürüyoruz istediğin yere götürüyoruz ne gerek var diyorlar.
Asıl sorun, annemin heyecanlı ve trafik konusunda korkak olması. Kendi sürerse geçer mi acaba diyorum ama, bilemiyorum?
Boş bir alanda ben dur kalk çalıştırsam, baktım heyecanlanmadan kotarıyor, bir hocayla anlaşalım çalışsınlar diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?
Aracımız düz ve yeni aldık, şartlar öyle gerektirdi, otomatiğe geçme şansımız yok şu an.
Bu annem için ihtiyaçtan öte bir hayal. Bulunduğumuz ilçede sürmesini sağlayabilsem dahi yeter. Ama çok heyecanlı. Ne diyorsunuz, çevrenizde böyle örnekler var mı?

anneler güzel. anneler değerli.

o yüzden bu hayvan gibi trafiğe salmazdım ben olsam annemi. Annen mükemmel kullansada ayaklarını dısarı cıkarıp araba süren ayıyı ne yapacaksın?
  • anonymice  (21.05.16 19:14:55)
annem 40'ından sonra araba kullanmayı,
50'sinden sonra italyancayı ve yüzmeyi öğrendi. isteği varsa yüzde bir milyon yapar. cesaret verin, destek olun, mutlaka yapar.

  • 507  (21.05.16 19:16:46)
anneler güzel. anneler değerli. o yüzden öğretin. kendi işini kendisi görsün, otobüslerde taksilerde sürünmesin, bi yere gitmesi gerektiği zaman ehliyeti olan birinin keyfini beklemek zorunda kalmasın. benim babannem 45 yaşında öğrenmiş, dedem vefat ettikten sonra bir yere gitmesi gerektiğinde ehliyetinin kıymetini daha iyi anlamış. ben kendimi bildim bileli araba kullanır, çok da güzel kullanır. siz de öğretin, heyecanlansa bile zamanla aşar.

  • ambrosia  (21.05.16 19:19:33)
Bence zor gibi. Arabayi da yeni almissiniz. Sahsen ben kalkismazdim bu saatten sonra ogretmeye. Abiniz gibi "nereye istiyorsan gotureyim" derdim.

  • stavro  (21.05.16 19:26:25)
bence öğrenir. biraz zaman alır. bu zamanda çok stresli olur. bana kalırsa değmez. bir de yaş ilerledikçe dikkat azalıyor. olayları kavrama süresi artıyor. 54 yaşında tecrübesiz bir şoför hem kendi için hem başkaları için de tehlike oluşturur ayrıca.

  • platoniclover  (21.05.16 19:49:33)
Sanıyorum ki iki ayrı görüş var.

Ben de bu ihtimalleri düşünüyorum. Ama karar veremiyorum. Bir insan bu yaşına kadar bu fırsatı elde edemedi diye "bu yaştan sonra beceremezsin sen" diye yerine hüküm vermek üzücü geliyor. Kendi işini halledebilmenin mutluluğunu duysa ben çok mutlu olurum. Bir sürü insan başarıyor bunu.

İlçemiz çok küçük ve yazlık bir ilçe. En azından bu trafiksiz ortamda belki sürebilir. Arabamızın yeni olması önemli değil, kendi kazanıyor kendi ödüyor.

Abim şehirdışında yaşıyor. Ona konuşmak kolay :)
  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (21.05.16 20:40:40)
Heyecanlı ve korkuyorsa panik yapar. Trafikte tehlike arz eder bu da. Bence tenha yerlerde beraberken kullansın. Trafiğe çıkmasın.

İlçe demissiniz, eğer trafik fln yoksa yollar da dümdüz ise korkusu he heyecanı geçene kadar birisiyle turlasin. Bunlar geçmiyorsa da dediğim gibi en sagliklisi boa alanlarda kullanması
  • nucleon  (21.05.16 20:47:28)
annenin böyle bir isteği varsa lütfen ama lütfen yerine getir. türkiye'de trafikten çekinmeyen insandan korkacaksın zaten, sen ya da artık her kimse klasik baba tavrıyla kadını gererek değil de düzgünce öğretirseniz sürmeyi, zamanla gerginliğini de üzerinden atacaktır. şu an çekinmesi, gerilmesi son derece normal. araba sürmeyi bilince, o özgüvene sahip olup trafiğe çıkınca yavaş yavaş normale dönecektir. dönmese de olur zaten, bazı insanlar mizaç olarak fazla heyecanlı/tedirgin olur. arabayı kullanabildikten sonra önemi yok.

benim annem daha 41 yaşında ama çoğu şeyi istemesine rağmen hiçbiri konusunda adım atmıyor. korkuyor mu, çekiniyor mu, derdi ne bilmiyorum ama sürekli bi "oğlum bu saatten sonra ne yapçam yea" havasında. zamanında okuyamadığı için çok üzülüyor mesela. dışardan bitir diyorum, "bu saatten sonra ne işime yarayacak ki" diyor. ingilizce öğrenesi var. gel öğretiyim diyom. aman oğlum bu saatten sonra kiminle konuşcam ki diyor. la havle.

anneler güzel, anneler değerli. o yüzden, istiyosa öğret. hem kadın rahat etsin, hem de siz sürekli ona şoförlük yapmak zorunda kalmayın.

araba sürmek kesinlikle öğrenilemeyecek, kotarılamayacak bi şey değil. baktınız olmuyo zaten ben yapamıyorum deyip bırakır o kadar tedirgin biriyse. yoksa yardırın gitsin.

not: ben 9 yaşında değilim, anam 19'unda evlenmiş ve hemen bir efsane doğurmalıyım demiş, ondan böyle.
  • der meister  (21.05.16 20:50:00 ~ 21:00:19)
Neden bir ehliyet kursuna yazdir miyorsun? Bu arada hem hayaliyle ilgili bir seyle uğraştığı icin mutlu olacaktir hem de yapamiyorsa bunu zaten kursta fark edecektir. Bu arada sen de biraz calistirirsin bence olur bu is :)

  • shadowcat  (21.05.16 20:52:38)
Komşumuz olan bir çift vardı ve erkek tarafı 64 yaşında vefat etti. Eşi de 61 yaşındaydı. O yaşa kadar hep kocası banka işlerini yapmış ve arabayı kullanmış. Bir anda hepsi kadına kaldı. Önce ehliyet aldı üçüncü girişinde mi, üçten emin değilim ama birkaç kere girdi. Sonra sitenin çevresinde arabaya tur attırmaya başladı. Site de yokuştaydı; yokuş çıkıp iniyordu manuel vitesle. Bir yıl site boyu döndü ve sitenin karşısındaki bakkala gitti. Sonra pazara gitmeye başladı yavaş yavaş. Bir gün ışıklarda yanında bir dolmuş şoförü durmuş bir yaz günü. İkisinin de pencereleri açık. Dolmuş şoförü bakmış, annesi yaşında kadın. Ağzını bozamamış ama sinirli olduğu belli olan bir şekilde

- Olmuyor hanımefendi, olmuyor.

demiş. Bizimki gayet sakin bir şekilde şoföre bakmış. Tatlı bir sesle

- Olacak beyefendi, olacak.

demiş. Bu 'olacak'tan 3 sene sonrasında arabasıyla Uşak-İzmir yaptı kardeşlerini görmek için. Şimdi fıldır fıldır dönüyor, yaşı da 70 civarı.

İlk başta pazar sabahın körü gibi saatlerde, yakınlarda dört dönebilir. Löp diye trafiğin içinde korkmasın.
  • aychovsky  (21.05.16 21:17:06 ~ 21:18:37)
Herkese cevapları için çok teşekkür ederim. Annemin bu isteğini gerçekleştirmesini çok istiyorum. Annemin ehliyeti var, en azından sınava girmeyecek.

Ben en iyisi onu boş bir alana götürüp, hevesinin gerçek olup olmadığına bir bakayım:) zaten gerçekten istiyorsa sıkılmaz ve yapar. Eğer sıkılmazda bir hoca ile anlaşayım :)
  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (21.05.16 22:10:58)
direksiyon hocaları var gayet uygun ücretlerle şehiriçi trafikte araç kullandırıyorlar, yolları dahi öğretiyorlar. sizin çalılştırmanızdan çok daha verimli olur.

  • Phoebe  (21.05.16 22:46:51)
Ogrenir araba kullanmayi niye ogrenemesin :) yukarda cok guzel cevaplar verilmis zaten, ben sadece kurs hocasiyla calisirsa daha iyi olur demeye geldim. Babanla abinle calisirsa bir anlik sinirle ters bir sey soyleyebilirler, annenin hevesi kacmasin. Kurs hocasi daha profesyonel yaklasir hem cesaret verir hem yollari iyice ogrenir. Biraz pratik yapinca trafige de cikar. 30 yasinda ben cok iyi araba kullaniyorum diyip makas atanlardan daha tehlikeli olacak degil ya.

  • turuncu sufle  (21.05.16 22:58:25)
öğrenir.

  • Alt4y  (21.05.16 23:02:51)
Teşekkürler :) Ben kesinlikle biriyle çalıştırmam onu, ben dahil. Bu iş tekniktir ve hoca ile öğrenilmelidir. Ben sadece heyecanı ne alemde, onu tartacağım. Hele babamla abime hayatta bırakmam:) maazallah

  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (21.05.16 23:17:59)