Hayatımda ilk kez hayatın bu kadar kolay olmadığını...

anladım. Gencecik ve enerjik ve hayalperestim. Sosyalim de,30ladra yaklaşıyorum.
Bir girişimim vardı 6 aydır uğraştığım,olmadı...
İstediğim her yere girip cıkabileceğim yaratıcı iletişim yeteneğim var ve bir yere girip çıkmak istemiyorum. Param 0.arkasından koşacağım bir hayalim yok,kurduğum tüm hayallerimi gerçekleştirdim üstelik...

Tam tamına şu kanıta varmak üzereyim:" gir bi işe çalış,yakınma;paralı asker ol." Oysaki 6 aydır,türkiye'de baya ses getirecek ve herkesi birleştirecek bir şey üzerine çalışıyodum.
Hevesimi kırdılar. İlk pes edişim..biri dedi ki: "hayat zatten bu." Bunu kabul etmek istemiyorum aslında..hayat bu mu gerçekten? Potansiyelimi kullanmaya becerebilsem cok insana da faydam olur aslında,vazgeçmek de istemiyorum kendimden..

Çok ama çok ailevi;maddi-manevi hayal kırıklığı yaşadım bu arada,ağır travmalarım var. Psikilojik bazı sıkıntılar da;o yüzden yorgunum.

Hayat gerçekten bu mu ya? Bi girişimcilik yapıp,insanlara mal edip,güzel mesajlar verip,aileme de emeklerinden ötürü kendimi kanıtlayıp ve onları maddi olarak rahatlatıp,birkaç sene sonra işi satıp-devredip ekvator'a gitmekti amacım: ondan sonraki tek amacım ölmeden ölmek olacaktı,iç yolculuğum..

Kahretsin. Hiç bir şey beni yataktan cımal için moyive etmiyor,para,pul,kariyer,dostlar,istanbul...

Tüm hayallerine ulaşıp ilk girişiminde hayata küsüyorsan ohoo.

Hayalperestlik iyidir ama realistliğinde olması koşuluyla
  • KaraSakall  (17.05.16 22:52:10)
> " gir bi işe çalış,yakınma;paralı asker ol."

bu mantik cok yanlis. parali asker ol ne demek? calismak topluma faydali olmak demektir, calisan her kisi topluma bir katkida bulunuyordur. illa mucit ya da yeni bir sey uretmeye gerek yok bunun icin. sektorde 100 liraya satilan bir mali 90 liraya satsan bile bir cok kisinin bu urunu daha ucuza kavusmasini saglayip, refah seviyelerini yukseltmis olursun.
  • scars dont fade  (17.05.16 22:55:21)
Depresyon is calling... Hayat neyi nasıl goruyorsan o.

  • damdanakan  (17.05.16 22:57:56)
Hiç bu açıdan bakmamıştım scars.
Ama bi başkasının cebine milyarlar sokup,bana ve iş arkadaşlarıma azıcık vermeleri bana koyuyor. Babam patron adamdı. O zaman da biz kazandırdık ve bu durum o zaman da koyardı. Motive olamadığımdan istifa ediyorum hemen :/ uyuz bi durum.

  • gadlemler  (17.05.16 23:01:02)
girişimini yaptın bittide kimse kullanmadı mı yoksa bitmedi mi daha? yada para bitti diye devam edemiyormusun? onu anlamadım ben.

benimde gençken bir girişimim vardı, tamamını yapmak çok para gerektiriyordu bende bir kısmını yapıp para ararım dedim, ilk yatırımcı görüşmesinde ret yiyince hevesim kırıldı bir daha da uğraşmadım, bir senem kayboldu.

yıllar sonra bir adamla iş görüşmesi için tanıştım konuştuk falan işe giremedim tabii ama adama sordum sen ne yaptında yaptın diye, adam yatırım alıncaya kadar 30 farklı şirket/yatırımcı ile görüşmüş, benim gibi ilkinde yılmamış yani. sonuç itibari ile sloganlarda dendiği gibi "yılmak yok, yola devam"

Yapacağın işi bitir sonra yine yataktan çıkma, işini yarım bırakmak kadar ayıp bir şey yok.
  • selam  (17.05.16 23:04:55)
Selam +1

İlk reddinde hemen hayallerinden vazgeçme. Harry Potter'ın yazarı bir ara Britanya'nın en çok kazanan kişisiydi roman sayesinde. O bile kaç yayınevinden red yemiş kitabını bastırana kadar. Şimdi şatoda yaşıyor :)
  • ambrosia  (17.05.16 23:08:04)
Ben ilk şablonu hazırladım,bundan sonrası para gerektiriyor,mekan gerektiriyor. Fikir bende saklı;gerekli insanlarla da anlaşmıştım...biri cıkıp yapınca artık daha da yatağa gömülüp hunharca ağlarım. İnsan ve malzeme odaklı. İnsanlardan soğudum bu süreçte, gelip para bile koydalar şu saatte sanırım yataktan kaldıramazlar :( lanet olsun.

  • gadlemler  (17.05.16 23:09:05)
kardes kusura bakma ama sen girisimci olmak icin cok duygusalsin.
sana su iki filmi oneriyorum, bu filmlerdeki gibi olmazsan para kazanamazsin:

(bkz: nightcrawler)
(bkz: there will be blood)

bu filmdeki iki karakter kantarin topuzunu kacirip, bazen illegal girisimlerde bulunuyor olabilirler ama bunlar kadar hircin olmazsan girisimci olamazsin. para kazanmak sadece orjinal fikirden ibaret degil, pazarlamak bir onun kadar onemlidir. belli ki sen fikrini pazarlayamamissin, dukkanina giren ilk musteri bir sey almadigi icin dukkani kapatmaya karar veren bakkaldan farkin yok.

bu motivasyon konusmasini da baska bir yerde bulamazsin ( soyledikerimde abarti yok, hepsinin arkasindayim)
  • scars dont fade  (17.05.16 23:37:04)
hayaller van persie, gercekler tam tersi. yani meali, sana cok guzel, basarili gelen sey insanlara o kadar etkileyici yada faydali gelmeyebilir. sirf bu yuzden her yil binlerce plan, proje tarihin tozlu sayfalarina gomuluyor. bize super gelen fikirlerin cogu aslinda kendi ego ve durtulerimizin bize oynadigi bir oyun. gercekten dunyaya faydali olacak seyler aslinda ihtiyaclari planli programli sekilde belirlemekten geciyor. bana biraz duygusal bir kardesimizsin gibime geldi. kendince bi yol bulup, beklentiyi yukseltip, hayalkirikligina ugramissin. kendin calip kendin oynamissin sanki.

  • mayeskuel  (17.05.16 23:48:49)
mayeskuel'in dedigi de dogru, sektorde bu yonde bir ihtiyac var mi? yoksa bu urunun bir ihtiyac yaratip mi tutulacak? ilki gibiyse pesinden gidebilirsin, ama ikincisinin gerceklesme ihtimali ise cok cok kucuktur ve ben olsam bu riski almazdim.

  • scars dont fade  (17.05.16 23:55:03)
Ya benim hikaye biraz farklı;tipik girişimci yatırımcı hikayesi değildi...Biri pr ı için yardım edecekti;kolektif bi şey olacaktı zaten...cok enerji gerektiren bir şeydi,mal gibi harcadım işte..

@scars.. Yorumun için sağol :) ama pazarlama kısmına katılmıyorum sanırım. Cok duygusalım evet,maallesef :( ama iyi pazarlarım hedeflerimi.. Hiç tanışmadığım ve hepinizin tanıdığı en tepedeki adamlardan birinden 2 paragraflık yazıyla randevu alabiliyorum.ve gidip görüşebiliyorum. Zaten sıkıntı bu,pazarlama beni uçuran tek büyük şey
  • gadlemler  (17.05.16 23:59:22)
karakter olarak da biraz toysun gibime geldi. "Hiç tanışmadığım ve hepinizin tanıdığı en tepedeki adamlardan birinden 2 paragraflık yazıyla randevu alabiliyorum.ve gidip görüşebiliyorum" demissin mesela.

yasadigin istisnai bir olayi sanki herzaman olacakmis gibi anlatiyorsun. o adamin seni kabul etmesinin arkasinda psikolojik, sosyal, sans vs..bir suru faktor var.
  • mayeskuel  (18.05.16 00:04:45)
Yok ama bu şekilde çok hikayem var.özetle öyle yazdım..sözlü veya yazılı olarak konstre olduğum bir konuda cok farklı insanları ikna ettim

  • gadlemler  (18.05.16 00:06:56)
Yataktan cikasin yoksa çıkma. Vardır bunda da bi hikmet.

  • damdanakan  (18.05.16 00:49:48)
Kardeşim herkesin girisim fikri var, herkes 6 ayda voleyi vurup güney sahillerinde yasamak istiyor. Üzgünüm ama hayat gerçekten bu; hele Türkiye gibi sermaye birikimi düşük ülkelerde yatırım bulmak, kısa sürede büyük işler kurmak falan milyonda bir ihtimal eğer bakan-müsteşar çocuğu değilsen.

  • workers of all world  (18.05.16 00:52:26)
Girişimcilik etkinliklerini genelde takip ederim, etohumdaydı sanırım pembepanjur com kurucusu 30 yere falan gitmiş.
tarimsal bilmem ne diye bir bayanın sitesi vardı, boğaziçinde konuşmuştu, a4 veya a5'e sitesinin ismini falan yazıp fuarın birine katılmış herkes çıkarken atmış bu kişi bunları toplamış falan, sonra reklam almış sitesine, hiti günlük çok az olan siteye reklam almıştım diyordu, sonrasında başarmış v.b. www.tarimsalpazarlama.com idi adres sanırım.

  • amarat  (18.05.16 09:31:35)