Kilis'e üzülmekte zorlanıyorum

Selamlar,

Malumunuz olduğu üzre, Kilis'e sürekli Işid tarafından roket atılıyor ve en az 21 kişinin öldüğü söyleniyor.

Öncelikle olaydan etkilenenlere sabır, ölenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilerim.

Peki bu Kilisli kardeşlerimiz 6-7 ay önce "Işid terör örgütü değil" diyen malum partiye %65 oy vermediler mi? Işid bomba patlatıp yüzden fazla vatandaşımızı başkentin göbeğinde katledince televizyonlara çıkıp sırıtan tipleri yeniden seçmediler mi? Işid'e tır tır silah gönderen adamları bu memleketin başına getirmek için vermediler mi bu oyları?

Şimdi istikrarın tadını çıkarmıyorlar mı?

Ben bu meseleye üzülmekte zorlanıyorum. Biraz "rüzgar eken fırtına biçer" tadında yaklaşıyorum, ama bakış açımdan kendim pek memnun değilim.

Aslında kendimle muhabbetim de fena değildir. Siz ne diyorsunuz?

DHKP-C -Allah korusun- Ege'de bir yere saldırı düzenlese ona da mı üzülmemek lazım o zaman?

  • tescillimarka  (16.05.16 14:47:04)
evet oralar akp'ye oy verdi biz de oraları komple ışid'e verelim gitsin. güneydoğu- doğu pkk partisine oy veriyor hepsi terör örgütü yanlısı, onları da verelim. izmir zaten chp'li elitist, kendinden başkasını beğenmez ayrı takılmak istiyorlar, bırakalım kendi cumhuriyetlerini kursunlar. zaten gerçek sosyalist olmak, gerçek vatanseverlik bu.

ben kilis'e değil, türkiye'ye üzülmekte zorlanıyorum. hak ettiğimizi yaşıyoruz. hale bak.
  • akil kupuru  (16.05.16 14:51:13)
farzet ki ölen 21 kişinin tamamı kalan %35'in içinde. napıcaksın o zaman?

  • animalman  (16.05.16 14:53:08)
bunun AKP'ye oy vermekle alakası ne ki? kimse bir siyasi düşünceyi desteklediği için roketatarla öldürülmeyi hak etmez. kaldı ki AKP'ye oy vermiş olmaları onları AKP'nin her dediğine, her politik hamlesine destek verdikleri anlamına da gelmez. kaldı ki ölen kişilerin siyasi düşünceleri hakkında da elimizde veri yok.

  • nathanieltroy  (16.05.16 14:55:26)
psikiyatriye gitmenizi oneririm. insanligin siyasetten futboldan hatta dinden daha öte oldugunu ögrenmen temennisiyle...

  • Fritz-X  (16.05.16 14:56:23)
@tescillimarka: bilmem, işte onu soruyorum. CHP bir ilden "DHKP-C terör örgütü değildir" açıklamasına, tır tır gönderdiği silahlara, tutuklanmayan DHKP-C üyelerine ve daha nicelerine rağmen oy alırsa dememeli miyiz?

@akil kupuru: işte herkes hakettiğini yaşıyor mantığı yanlış mı? "verelim gitsin" ile e alakası var?

@animalman: çok pis göt olurum. net.

@nathanieltroy: ben ne alakası olduğuna dair fikrimi yazdım.

@Fritz-X: Ankara'da önereceğin bir psikiyatri kliniği varsa, oraya bi görüneyim.

@theli: kendi düşüncemi pek insani bulmadım. oysa genelde aram iyidir kendimle.
  • babilbaligi  (16.05.16 15:07:48)
ben HDP'li olarak AKP ve MHP seçmeninden bu kadar nefret etmiyorum, hatta nefret de etmiyorum zaten. garipmiş yani "oh olsun" mantığı. sivil insanların ölmesi kötü bir şey, karşısında olmamız gereken şey bu. orası da sosyal medya hesaplarınızda uğruna canlar verdiğiniz vatan toprağının parçası değil mi? ne çabuk vazgeçtiniz bunlardan. insanların kasıtlı ve insafsızca öldürülmesini yaşadıkları şehrin seçim sonuçları üzerinden değerlendirmek doğru değil BENCE. "belki %35'in içindeler?" dünyanın en mantıklı sorusu burada beğenmeseniz de.

  • nathanieltroy  (16.05.16 15:18:52)
Ben de bu hissiyata sahip insanları anlamakta zorlanıyorum. Akp yalnızca Kilis'ten aldığı oylarla mi iktidar oldu? İsidle ilişkilerinin gidişatını kilisliler mi belirledi? Kilislilerle isidliler birebir savaş halinde mi? Ki bu hallerde bile ortadaki kaos, savaş gerçeği üzerine konuşmaktan çok "Ölenlere üzülmüyorum" demeyi seçmek nasıl bi akıl muhakemesinin ürünü, anlayamıyorum. Eğitimsiz, kolay manipüle olan, kor muhafazakar insanlar ölsün mu direkt?

  • damdanakan  (16.05.16 15:34:58)
siyasi düşüncesi ne olursa olsun bütün vatandaşların eşit hak ve özgürlüklere, güvenliğe sahip olarak yaşama hakkı vardır. akp'ye oy vermiş olması onun kendi ülkesinin sınırları içinde, güvenle yaşayabilmesi gerekirken bombalanmasını haklı çıkarmaz.

şayet mücadeleniz sadece kendi ideolojiniz için olursa bu bok çukurunda yaşamaya devam ederiz ülke olarak çünkü gücü eline geçiren herkes diğerlerini yok etmeye devam eder. daha bütünsel bir alandan bakıp hak ve özgürlüklerin eşit olması için mücadele edilirse; herkes bir arada, insani koşullarda, birbirilerinin hayatlarına saygı duyarak yaşayabilir. zaten şu anki iktidarın bu kana susamışlığıda kendi ideolojisi uğruna. tıpkı daha öncekilerin tamamı gibi. bu kısırdöngünün bir yerden kırılması lazım artık.
  • Phoebe  (16.05.16 15:35:49 ~ 15:50:09)
@nathanieltroy: nefret falan yok. "cebinde akrep taşıyan zehrine katlanır" diye bir atasözü var. rüzgar eken fırtına biçer, ne ekersen onu biçersin, vb. biraz böyle olayları doğal sonuç olarak görüyorum. yoksa ölen her zamanki gibi gariban.

@damdanakan: ben ölmelerini istemiyorum, ama kendi tercihleri sonucunda ölüyorlar gibi geliyor bana işte.

@Phoebe: 3 kere okudum, ne demek istediğini anlamadım. tamam benim bütün fikirlerim bok yesin, kimim lan ben zaten. ama sen tutup almanya'da hitler'i desteklersen, 2.dünya savaşında ölürsün. üstelik senin yüzünden bir sürü insan daha ölür. aynı mantık bence.
  • babilbaligi  (16.05.16 16:07:59)
Kim olursa olsun oradaki zor durumdaki insanlar için üzülmek gerekir. Ancak biz vatandaşların yapabileceği şey budur, üzülmek. Asıl ironik olan devletin bu konuda kılını kımıldatmaması, ve oradaki insanların gazete ilanıyla diğer vatandaşlardan destek istemesi.
Devletin bu sağırlığını artık planın bir parçası olduğu, hatta bizzat planlayıcısı olduğu şeklinde yorumlamak bile mümkün. Kilis'i Kuzey Irak'taki El Nusra ve IŞİD'cilerin daha rahat gezinebilmesi için boşaltmaya çalışıyor bile olabilirler.

  • screamshot  (16.05.16 16:08:55)
@babilbaligi, ben size sizin düşünceniz ne ki demedim. sadece ülkenin durumunu anlatmak için bok çukuru dedim. kişisel algılamayın lütfen, yanlış anlaşılmak istemem.

  • Phoebe  (16.05.16 16:33:05)
@screamshot: enteresan fikir. olmaz değil, hakkaten biz neden savaş uçağı ile mevzi imhası yoluna gitmiyoruz? hmm. daha da enteresan oldu. ama kolplo kokuyor.

@Phoebe: tamam öyle anladım. ama mesele hakkaten benim ne düşündüğüm değil, hakkaten ben kimim ki? benim düşüncem bi boka yaramaz. memleketin genel hali konusunda da maalesef sana katılmamak elde değil. o açıdan tamam. ama bu bok çukurunu derinleştiren bu malum zihniyete oy verenler değil mi? soru net...
  • babilbaligi  (16.05.16 16:34:53 ~ 16:35:59)
oyy vermeyi de geçtim ben.

5 sene önce, türkyie cumhuriyeti tarihinin en büyük ihaneti olan, suriye sınırındaki mayınlar temizlendirken kilisliler göbek atıyordu. halay çekiyordu adamlar mayınlar temizleniyor diye.

çünkü rahat rahat kaçağa çıkabileceklerdi :)
şimdi o mayınların boşalttığı yerden füzze yiyorlar. beter olsunlar.
  • tchuck  (16.05.16 16:37:04)
@tchuck: bu açıdan bakınca ben niye üzüleyim amk. oha kendimle barışık oldum lan sayende.

  • babilbaligi  (16.05.16 16:37:56)
kafalarına roket yemelerinin sebebi tamamen bizim siyasetçilerimizin basiretsizliği. buna karşılık, ben hiçbir kilislinin hala AKP'yi suçladığını görmüyorum. türkiye cumhuriyeti devletinin topraklarına roketler yağması tabii ki halay çekilecek bir iş değil, olmasa çok daha mutlu olurdum ama tercihini roketten yana kullanan bir halk için de üzülüyor değilim. "yarın sizin başınıza gelse? :((" diyenler:: bizim başımıza roket değilse de başka şeyler yıllardır yağıyor. her yerde öldürülüyoruz biz, rokete bile gerek olmadan. o zaman kilisliler, konyalılar, akp'liler yanımızda değildi; aksine genelde öldürmekle meşguldü. o yüzden kilislilere üzülemiyorum. dediğim gibi, "OOH BOMBALASINLAR İYİ OLUYOR" demeye yüreğim asla el vermez ama suçu hala chp'de veya başka şeylerde arayan, akp'nin şanından şüphe dahi duymayan aptal bir insan grubu için kılımı kıpırdatacak değilim.

bakın chp'li, hdp'li veya mhp'li olmak "siyasi görüş" olabilir ama akp'yi desteklemek siyasi görüş değildir. üç sene önce olabilirdi ama şu an değil. suriyeliler her yerdeyken, bu kadar şehit veriliyorken hala "ama onlar cahil, şehirlerine yol yapıldığı için akp'ye oy veriyorlar, senin gibi kaygıları yok ki" demeyin lütfen. göz göre göre türk ulusunu aptal yerine koyan bu heriflere çanak tutuyor akp'ciler ve kimse kusura bakmasın, ben akp'ye oy vermeyi "politik tercih" olarak algılayamıyorum artık. benim gözümde akp'ye oy veren herkes [cümlenin devamı bayağı agresif şekilde devam ediyordu, moderatör kırbaçladı. tamamını okumak için lütfen üye olunuz]. ben gidip bu insanların kafasına roket atmam ama kendi tercihleri neticesinde roket yediği halde bu tercihlerinden geri durmayan cahil, aptal halka da "tüh ya roket yiyolarmış" diye üzülmem. ne halleri varsa görsünler. yarın benim kafama roket yağdığında onlar da aynısını söyleyecek zaten, duyar kasmaya gerek yok o yüzden.
  • der meister  (16.05.16 16:42:46 ~ 18.05.16 14:00:55)
bu malum zihniyete oy verenler bir gecede türemediler ki. halkın, bu malum zihniyet ilk ortaya çıkmaya başladığı zamanlarda bu kadar (oy verenleri eleştirenlerin argümanlarıyla yazacağım, kendi görüşlerim değildir) bilinçsiz, öngörüsüz, eğitimsiz, kolay kandırılabilen, cahil, yobaz, yönetilmesi gereken, bağnaz vesaire vesaire olmasından önceki iktidarlar suçlu değil mi? e o zaman onların zamanıda bok çukuru çünkü sadece kendi ideolojilerini yüceltmek, korumak adına mücadele etmişler. ülkenin bilinç düzeyinin nerde olduğun kimse bir yerine takmamış. altın tepside bu vatandaşları sundukları için mevcut hükümet bu kadar rahat manipüle etmiyor mu bu insanları? gecekonduda yaşayan amcanın hayati öncelikleri gerçekten makarna ve kömür yani, bunu anlamak için uzman olmaya gerek yok. önceki iktidarlar sosyal devlet temellerini atabilseydi kim o amcayı makarna karşılığı kendine mahkum edebilirdi? tabana inmek diye bir olgu var. öncekiler becerip inemediler ki tabana. varsa yoksa kendi ideolojileri. ülkenin genel refahı ve bilinç düzeyi için akp'den önceki 5 iktidarı düşünün bakalım, kim ne yapmış? hepside bir şekilde faşist ve diktatör.

o yüzden mevcut bok çukuru durum için iktidara oy verenlere yüklenmek ve hatta o seçmenlerin bu şekilde ölmesinden hiç rahatsız olmamak çok yüzeysel bir bakış açısı olur. daha farklı katmanlarla bakabilmemiz lazım bu olaylara toplum olarak.
  • Phoebe  (16.05.16 17:06:19)
Normaldir.
Ben de seninle siyaseten zıt görüşteyim. Benzer durumdaki olaylara üzülmüyorum. Sevmediğim adamdan tipten bana ne diyorum.

  • enkolaykullaniciadi  (16.05.16 17:13:27)
bence yazık onlara.
ama şunu söylemeden geçmek olmaz insanlık savunucusu, hümanist ve on numara beşyıldız insanlara. bu adamlar kendinden olmayan hangi İNSANIN yaşam hakkına saygı göstermişler?
kendinden olmayan ölmüş çocuğun anasını meydanlarda yuhlatan, kendinden olmayanları yuhlatan zihniyet hangi farklı insanın yaşam hakkına saygı göstermiştir?
insanlık adına üzücü tabi ki ama gezide ölenler kadar üzmemiştir beni.
biz en azından üzülüyoruz, onlar geberdi diyorlar kendilerinden olmayanlara.
bakın bu adamlar bu olanların sebebini yine getirip başka yerlere bağlayacaklar.
esas sorumlulara ne hesap soracaklar ne de sitem edecekler.
  • seyduna6687  (16.05.16 17:35:47)
rüzgar ekmek mi? kimin rüzgar ektiğini söyleyeyim ben sana. biz laiklerden pek bir burjuva olanlarımız.

özelleştirmeler baldan tatlıydı, o işi yapacak adamı başa kilis'li falanlı filanlı getirmedi hiç merak etme, gladio getirdi, türk iş adamları oh dedi, çok hoş, baykal efendi'ye ayrı, kılıçdaroğlu'na ayrı, bahçeli'ye ayrı, ecevit efendi'ye çok ayrı teşekkür etmek lazım.

anca ağacın kesilince, barın sineman kapatılınca ülkenin geri kalanına ne yapıldığını hatırlayıvermek bir utanç tablosudur, başka bir şey değil. 5 dk'nı sokakta gazete satan çocuğa veya farklı bir fikri duymaya ayırama vs sonra böyle şaşır kal. neredeyse herkes sıra kendine gelince viyaklıyor. bizlere de acımamak lazım o açıdan.

orada eğitim görmemiş insan daha çok, eğitim görmüşken bu ilgisizlikle, bencillikle asıl bizler kendimizi savunabilir miyiz?

ben herkese öfkeliyim. kendim de buna dahilim. o yüzde altmış beş hepimizin eseridir.

önce çuvaldızımızı kendimize bir batıralım. suyumu bulandırıyorsun diyen kurttan medet ummak ne kadar saçma idiyse, o kurta kendi çıkarın için yol açmak da o kadar saçmaydı. bizde yapılan bu. sivri zekalılar kendi yerlerini sabit zannedince ülke de neymiş, yemişim ben ülkeyi, dediği için bunlar oldu.
  • godoşu beklerken  (16.05.16 17:42:11 ~ 17:53:04)
Üzülmek zorunda değilsin elbette. Kimse değil.

İşin içinde bir ikilem var. Bu %65'i sevmezken, bir yandan da düşünceli davranıp eğitimli değiller, eğitim görme şansları olmamış gibi düşünüyorum ben bazen. Ama bu düşünce ikilemi çözmeye yetmiyor. Bu insanlarla konuştuğunda fanatikliğini, akıl yürütememesini ve bazen kötü niyete varan düşüncelerini görünce sevmemeye devam ediyorum.

Ben bu insanların içinden geldim. Eğitim gördüm, farklı insanlarla tanıştım, çoğunun haberi bile olmadığı sözlüğü okudum. Bir zamanlar onlardan biriyken şimdi karşılarındayım. Ülkenin bu hale gelmesinin benim suçum olduğunu da düşünmüyorum. Ne yapabilirim ki? Onların aleyhinde davranıyor, konuşuyor, fikirlerimi söylüyorum zaten. Hayatımı ortaya atmam ama. Karşımdakiler insan olsaydı, biraz akıllı olsaydı anlaşırdık zaten. Biz eğitimliyiz, bizim düşünceli olmamız lazım romantizmine de karşıyım o yüzden.

Sonuç olarak oradaki insanların nasıl insanlar olduğunu bildiğim için ben de üzülmüyorum. Üzülmeyeceğim de. Sıra bize gelirse de gelir, o da bizim şanssızlığımız. Zaten burada doğmakla yeterince şanssızız.
  • humblebirth  (16.05.16 17:56:26)
eğitimli olan adam önce ülkeyi kurtaracağını düşündüğü partinin TÜZÜĞÜNE bir bakar.

kendi partisini eleştirir, değiştirmeye çalışır. seçilebilecek hale getirmeye çalışır.

bizim hatamız bu zamana kadar yapmadıklarımızdır, bugün de ceremesini çekmekteyiz. okul kazanıp bunları düşünememek, ben yırttım sen düşün demek, içine girince anladığın o gelişmiş yerin gelişmişliğini onun içerisine daha hiç girememiş, girmeye de fırsatı olmamış olanın anlamasını beklemek üstü kapalı bencilliktir.

biz insanların kitle olarak yönelimlerini tekil olarak değiştiremeyiz. değişmelerini istiyorsak biz de bir kitle olmalıyız, biz de örgütlenmeliyiz. bunu bilmek ama yapmamak ama yine de beklentiye girmek suç demeyeyim, komiktir.

bunun romantizmle en ufak bir alakası yok, gerçekçilikle var. her şey aynıyken, hatta daha da kötüleştirilmişken değişim gökten zembille mi inecek? biz içinde bulunduğumuz coğrafyanın koşullarının zoruyla iyiye gideceğiz gideceksek, özel bir çabamız olmadığı belli.

adam chp'sine laf söyletmiyor. ulan hıyarlof, altı oku önemsemiyorsan neden kendine başka parti kurmuyorsun, yoksa meclisteki ana muhalefeti korsan gibi ele geçirip içini boşaltmak için olmasın? yok, değilse, neden bir bağışıklık mekanizman yok, ele geçirmek için saldırı olduğunda ve bu başarıldığında? umursamadığından olabilir mi? umursamadığın şeyin hesabını nasıl sorarsın? - yazarlara söylemiyorum, bu chp tabanına kızgın bir eleştiridir.

umursama ama bekle. armut piş ağzıma düş. pardon da, nerede görülmüş o dünyadan, söyleyin gidelim oraya.

çocuklar ortaokulda parmakla toplama çıkarma yapıyor artık. kerrat cetveli müfredattan kalkmış neredeyse. bizi daha neler bekliyor, neler, ohoooo.

son not: hiç sevgiyle dolup taşmıyorum bu insanlara bakınca. ne var ki kendimize bakınca da sevgiyle dolup taşmıyorum. göte göt demezsem yol alamayacağımı biliyorum, o kadar. bu toprakta kalıcı bir değişim eğitimin yaygınlaşmasından, o da ekonomik bağımsızlıktan geçer. boşa ulusalcı diye hedefe konmuyor insanlar, bunları savundukları için ve çıkar odaklarının en istemediği şey de bu olduğu için yafta da yeniyor bir güzel. köy enstitüsü kapatma karşılığı yardım mı yapılır? bunu yapana müttefik dedik biz, müttefik. NATO'dan çıkmak gerekiyor bir kere.
  • godoşu beklerken  (16.05.16 18:05:58 ~ 18:18:00)
@godoşu beklerken

Bana yazdığını düşünerek cevap veriyorum.

Onların karşılarındayım derken herhangi bir partiye ya da oluşuma dahilim diye belirtmedim.
Kitle olmak, fikirleri değiştirmeye çalışmak tercih meselesi bana göre.

Bunlarla uğraşmayı değer bulmuyorum açıkçası çünkü sonuç alınamayacağını düşünüyorum. Ülkenin durumunu düzeltmeye çalışanlar şiddetle karşılık buluyor. Fikirlerle değiştirmeye çalışanlar, ki buna ben de dahilim, duvarla karşılaşıyor. Bunlara rağmen uğraşanlara ise büyük saygım var.

Buna bencillik denebilir evet. Bunun için de üzgünüm. Ama değiştiremeyeceğim bir şey için uğraşmamayı tercih ediyorum. Ancak ben onların içindeyken bu kadar kapalı fikirde, kötü niyetli, fanatik değildim. Eğer bir değişim olacaksa bu onların da zarar görmesiyle olacak. Ekonomik ya da sosyal her neyse. İnsanlar bundan anlıyor malesef.

Asıl bencil olan konuştuğumuz halk. Oy verirken sahip olduğu düşünceler tamamen bencillik üzerine kurulu.

Ülkenin geleceğine, çocukların geleceğine üzülüyorum evet. Ama bu insanların yaşadıklarına değil.
  • humblebirth  (16.05.16 18:31:47)
senin düşüncelerin bende yazma tepkisi yarattı ama ben çok genel yazdım. zaten bende genelde öyle oluyor, zira ben kişisel olarak senin ne kadar çabaladığını bilemem. genel yazmak durumundayım o yüzden çünkü ortada sorun olduğu belli bir durum var: birileri bir şeyler yapıyor, sonuç böyle oluyor. e bana göre o yapılan şeye eleştiri yapan kısımda da genel olarak böyle bir sorun var.

ama söylemeye çalıştığım şu: gerçek şu ki biz bu insanlarla anayasa karşısında eşitiz. eşitsek karşılıklı olarak birbirimizin geleceğine etki edeceğiz demektir. etmemeyi seçende ben söylenme hakkı çok görmüyorum açıkçası.

şunu biliyorum çünkü: ben de falan filan kültürde işte x şekilde yetiştirilmiş olsam, çok da farklı olmayacağım. öyle çok farklı genlerim yok, hayattan etkilenerek şekil alıyoruz.

e demek ki o topraklarda burada olmayan bir şey var ve biz bunun bizi artık kötü etkilemesini, dahası bu kimselerin geleceğini kötü etkilememesini istiyorsak maalesef eli taşın altına koymadan olmaz bu. yani hiç olmamış ki şimdi olsun.

ben kimseye ömrünü bir şeye adamayı seçmedi diye kızamam. hakkım değil. zaten ben de adamış falan değilim. ama görüyorum ki etkin muhalefet yeri olarak ortada meclisteki muhalefet partileri ve bunların tabanları var. ancak söylemlere, kriterlerin değişimine hiç bakmadan da onları fanatik gibi savunan insanlar mevcut.

özellikle bu insanlar yüzünden aslında boş olan muhalefet slotu dolu gözüküyor. söylenip duran insanların bu yanlarını gördüğümde canım çok sıkılıyor açıkçası. bütün bu salaklıkla uğraşmak zorunda mıyız, bence olmamalıydık, bence bunları düşünmek zorunda kalıp durmak gerçekten çok berbat, ama darwinistik bir dünyada yaşıyoruz hala ve bizi buna zorluyorlar.

hani açık açık umursamıyorum dese insanlar, tamam. ama o zaman da "niye umursamadığın şey hakkında sallayıp duruyorsun" diye sormak isterim. yani insanlar istiyorlar ki x konuyla hiç ilgilenmesinler ama onun hakkında hep fikir yürütebilsinler. bu çok sinirlendirici. tamam kimse öyle her şeyi okumak zorunda falan değil. ama en azından fikir yürütürken daha iyi düşünmeye, daha iyi analiz yapmaya, daha mantıklı sonuçlar elde etmeye, irrasyonellikten daha da uzaklaşmaya, bir sonucu ancak rasyonel bir gerekçesi olduğu müddetçe kabul edip aksini gösteren veriler ışığında da bu kez değiştirme hakkını saklı tutmaya özen gösterebilirler, insanlar.

yani eğitimli olmanın da o açıdan önemi bir yere kadar. umursamadıktan sonra, merak etmedikten sonra -ki en azından bu yapılabilir, şeyler anlatmadan önce anlaşılmaya çalışılabilir- bu çabayı gerçekten anlamıyorum.

bizi etkileyenlerin hepsi kendi kontrolümüz altında değilse o şeylerden kontrolümüz dışında olanı kontrolümüz altına sokmaya çabalamak bizim sorumluluğumuz oluyor çünkü bundan şikayet eden biziz ve kendi kendine olmuyor bu iş. ben bunu söylüyorum. o yüzde altmış beşteki payımız, biz eğitim alabilirken diyelim ki, alamayanı sallamadığımızdan. örnekse. daha çook çıkar böyle örnek, sallamadığımız şey sayısı çok çünkü.
  • godoşu beklerken  (16.05.16 18:53:03 ~ 19:11:47)
@der meister: işte o yaşadığına kutuplaşma ve yabancılaşma diyoruz. aynısından herkeste bir mikltar kendin göre var.

@Phoebe; o %65 o diktatörleri o faşistleri gördü de öbür %35 görmedi mi?

@enkolaykullaniciadi: ben severim anadolu insanını, ama herkes yaptığı seçimin sonucuna katlanıyor.

@godoşu beklerken: tabi evet herşeyi zaten illuminati ayarlıyor, bizim hiçbir etkimiz yok. gerçekçi mi sence? diğer açıdan bakınca bir toplumsal düzenleme kimi vuruyorsa onun ayağa kalkması normal değil mi? ya ne olacağdı?

@humblebirth: bana kalırsa ışid denen çeteye destek olmamak için, destek olanlara destek olmamak için gereken eğitim seviyesi anadolu'daki her bir insanda teker teker var. basit atasötlerini bunun için yazdım.

@godoş: ben chp'li değilim ki, akp'yi sevmeyen herkesin chp'li olduğunu nereden çıkardın? yerim onların tüzüğünü ben... herhangi biri için soruyorum.
  • babilbaligi  (17.05.16 09:40:38)
1. gladio'dan illuminati diye dalga geçerek bahsediyorsan senin 40 fırın ekmek yemen gerekiyor bunları anlamak için, kusura bakma.

2. derin devlet diye geçen örgütler her zaman olmuştur, yaptıkları operasyonlar devlet değil hükümet eliyle devlet kurumu kullanarak olur, bunu da herkes bilir, hatta bunlar zaman geçtikçe ifşa da olur. bir sürü yerde laiklikten şeriata geçiş hikayesi aslında derin devletin karşı devrimleriyle oldu. bir ülkenin kaynakları, ordusu vs, bürokrasisi satın alınmadan mı ele geçiriliyor sanıyorsun? neyi ne sandığını anlamak da mümkün değil.

3. bu böyleyse bir insan kendi devletini ve ülkesini yönetecek hükümeti seçerken bunları mı kriterlerinde kaale almalı yoksa lafları mı? 60 yıldır türkiye'yi kurtaracağız diye başa gelip anca kendilerini kurtaran iktidar partileri var bu ülkede. kim fonladı bu vasıfsızları? vasıfsızsan ve o halinle güç istiyorsan sözler verirsin. darbeleri bunların anlaştığı uluslararsı güçler değil de heidi mi yaptı? milliyetçi ekonomisi olan ama pazar ülkesine dönüştürülmek istenen her yerde ilginç şekilde gerici "devrimler", rejim değişiklikleri, borçlanmalar vs olması sana göre allah'ın işi mi? ya da tesadüf falan mı, hiç mi patern görmüyorsun yakın tarihe baktığında?

4. meclisteki muhalefet partilerinden örnek olarak chp'yi seçtim çünkü tüzük ve taban olarak karşı duran parti o. mhp tabanı yakın zamana kadar akp'ye de oy verdi. kazanılacak bir bilinç varsa, mecliste olup onu kazanmaya en yakın olanı chp, kazanılırsa iş görecek olanı da o ve öyle olduğu için zaten ilk ona saldırıldı ve söylem itibarıyla iktidar partisi yahut hdp'den farksızlaştırıldı.

bu ülkede olmasını yadırgadığın her şeyde dört partinin de katkısı var ama bunlardan aslında kurumsal olarak en azından özünü koruyan, yani genelbaşkanına "stir git, sen parti tüzüğüne uymuyorsun" diye parti içi etkin eleştiri yapılabilecek olan chp.

sen "x" muhalefet partisi de. fark etmez. ben farklı bir şey için uğraşablecekken uğraşmayan, mevcut düzeni aslında savunmuş olan parti fanatiklerinin her partideki etkin hallerinden bahsediyorum. sıradan vatandaş bu hale büründüğü zaman, ne kadar okumuş olursa olsun, bir tane lanet soruyu sorduramıyorsun.

sorduramazsan başına da bunlar gelir işte.

birisi size bir cevap verdiği zaman içinden cümle seçmek yerine, bu kişi özünde ne demek istiyor diye bir düşünerek bakmanızı rica edeceğim. pek bakmamış da taramış gibi bir haliniz var. uzun yazdım, böyle bir şey olmuş olabilir. ama işte buradan anlaması zor, o nedenle söyleyeyim dedim.
  • godoşu beklerken  (17.05.16 11:22:30 ~ 11:28:47)
@godoşu beklerken: ben bakış açınıza katılmadığımı ifade etmek istiyordum; mesele cümle seçme meselesi değil. bizim hiç suçumuz yok, biz toplum olarak (ya da şahıs olarak) üzerimize düşeni yapmışız gibi her meseleyi gladio'ya falan bağlamak bana samimi gelmiyor.

siyasi partiler üzerine düşüncelerinize genel olarak katılıyorum, ama mazeret değil gibi geliyor bana.

adam gibi oy vermeyi, verdiğimiz oyun arkasında durmayı, sandıkta cezalandırmayı, sandıkta ödüllendirmeyi, sandık dışında hakkını aramayı, hakkını arayana saygı göstermeyi ve onu korumayı öğrenemediğimiz sürece gladio gider derin devlet gelir, o gider illuminati gelir.

aynısı inovasyon ve sanayi üretimi için de geçerli; sen şahıs olarak, ülke olarak üzerine düşeni yapma, sonra vay yaptırmadılar. uçak fabrikası kapatıldığında kapatanın ofisini basmazsan öyle olur tabi.

bu olay da buna örnek gibi geliyor bana. toplum olarak ne ekiyorsak onu biçiyoruz, burnumuzun boka batması için gladio'ya falan gerek yok gibi geliyor bana. o açıdan şeyediyorum.
  • babilbaligi  (17.05.16 11:32:21)
anladım dediğinizi ama aslında tam olarak öyle demiyorum ben. demek istediğim şu:

bir partinin kendisini tanıtması için daha en başta yüzlerce milyon doları olursa, şehir şehir gezebilirse, ardan haysiyetten, yok efendim imf borçlarını sildirmekten, refahtan bahsederse beri yandan sen muhalefet partinle eşzamanda aynı etkide kampanya yapamazsan, hem diğer adamın yalan vaatlerini hem de bu işin nasıl çözüleceğini anlatamazsan, dil dökeceğin kişi de eğitimsizse, hata onun olsa da, bak altını çiziyorum, hata onun olsa da, beklenen o kişinin bu hatayı yapmasıdır.

ben sana diyorum ki, ister sevelim ister sevmeyelim, kendi haklarımızın gözetildiği insancıl bir yerde yaşamak, başkalarına zaman verecek şekilde rahatımızı bozmaktan geçiyor çünkü bunu bir sorun olarak bu şekilde dile getiren biziz. kilis'teki ölmeyip de kamplarda eğitilip istanbul'a oraya, buraya salınsa ne yapacaksın? orduda ücretli asker yetiştirilmeye başlanıyor işte, görüyoruz reklamlarda. ileride pek çok diktatoryada olduğu gibi, bu askerler gık dediğinde üzerine salınırsa ne yapacaksın? ben çok mu bayılıyorum sence şu muhabbeti yapmaya. ama el mecbur. yani bizi biz kadar kimse düşünmez. ben demiyorum ki kilis'te öldürülen vatandaş gider bunu da yapar ama bu potansiyeli çıkarmaya çalışıyorlar, (3 çocuk yapın ama okumayın falan, yani bana ücretli asker ve ucuz işçi ol, gibi bir şey sezinliyorum).

tabii ki halkın hatası çok. ama bundan başkası olamazdı. sonraki seçimlerde hata görüldüğünde 17 milyon yedek oy pusulası, dijital oy sayımı, parmak mührünü kaldırma, ölülerin oy vermesi, çöplerden çıkanlar, senin yıllardır yaşadığın apartmanda hiç varolmamış birinin ikametinin bu apartman olarak gözükmesi vs... türlü türlü dalavereyle de koltuğu kaptığında o halk istese de seni yerinden edemez ya neyse, o ayrı.

şimdi anketlerde oy miktarları yükseliyorsa işbirliği yapıp durdukları terör örgütlerine güya savaş açtıkları için. yalandan milliyetçi (ulusal bağımsızlıkçı) bir söylemle. evet, bu da ahmaklık ama acı gerçek şu ki şimdi bu söylemi samimiyetle yapması gereken partiler değiştirilmiş durumda. bir de bu var. yani iktidar partisi çözüm değil problem olduğu gibi ona alternatif bir şey yaratılmış değil. önceden alternatif olabilecek şeyler ise ele geçirilerek etkisizleşmiş halde.

hangi enayi iki kömür için onu tohumundan, hayvanından edecek bir partiye bir daha, bir daha oy verir? herkes mi yemleneceğini sanır? sanmıyorum. orada başka bir haltlar karıştırılıyor olmalı. ancak nihayetinde yaptıkları takiyye yine de etkili oluyor.

kısacası türkiye'nin yakın geçmişine baktığında bunun olmasına o kadar şaşırıyor musun? çünkü şaşırmıyorsan, o zaman bu halkın hatalarını tekrar etmesini bekliyordun, demektir. e bekliyorduysan ve durumdan hoşnutsuzsan, bu halk "ben değişmeliyim" demediğine göre, kabul et veya etme, o değişiklikteki pay "hoşnutsuz" olana ait olmak zorunda.

adam düşünsel olarak aynı miktarda aktivite yapabilecek hale geldiğinde, onun adında düşünenler olmasını kabul etmediğinde, yani ancak o adam özgür düşünebildiğinde bizler gibiler de özgür olacak.

ben bir mecburiyetten bahsediyorum.

*mühür demişim mürekkep
  • godoşu beklerken  (17.05.16 11:55:25 ~ 11:57:08)