Karında şişkinlik sorunu

Karnım yatarken düz olduğu halde ayağa kalktığımda oldukça şişkin duruyor. Hele yemek yersem, hatta birkaç bardak su içersem gayet hamile gibi görünüyorum. Şişkinlik özellikle karnımın alt bölümünde (göbek deliğinden kasık bölgesine kadar) ve sabah aç karnına da durum aynı. Sebebi ne olabilir?

Bu arada gıda intolerans testi yaptırdım ama sonucu 20 günde çıkıyormuş, beklemedeyim.

Ek: 30 yaşındayım, beslenmeme dikkat ediyorum, hareketliyim/spor yapıyorum, içki sigara az tüketiyorum, kan değerlerim normal, yağ oranım düşük, gaz problemim gaz yapan birşeyler yemedikçe yok

Beni asıl endişelendirense annemin gastrit, ülser, mide kanseri gibi bir hastalıklar zinciri sonucu hayatını kaybetmiş olması ve benim de şişkinlikten böyle nedenleri olabilir mi diye korkuyor oluşum. O yüzden tıpçılar dışındakiler düz mantıkla hastalık tahmini yapmazsa memnun olurum.

dış gebelik ?

  • hakim oynayin dedi  (16.05.16 11:15:01)
Vakum egzersizleri yap.

  • arnold schwarzeneger  (16.05.16 11:17:47)
bende de böyle. gaz problemin mi var? benim var :(

  • evde liyakat kalmamis  (16.05.16 11:18:45)
@hakim
değil.

@arnold
yapayım.

@liyakat
kronik bir gaz problemim yok, gaz yapan şeyler yemediğim/içmediğim zaman da durum bu.
  • whimsical  (16.05.16 11:22:06 ~ 11:25:10)
Gastrite benziyor ama bir endoskopi bütün soruların cevabını verecektir. Böyle şeyler hafife alınmamalı. Vücudun verdiği her ipucu değerli.

  • a r a m i s  (16.05.16 11:25:13)
@aramis
Gastrit yanmaya, kusmaya, ağrıya neden olmuyor mu? Kötü beslenmesem de, sigara, içki nadir kullansam da oluşabiliyor mu?

  • whimsical  (16.05.16 11:29:02)
@krem peynir
Jinekolojik bir problem olduğunu düşünmüyorum. Myomda görülen şikayetler de bende yok.

  • whimsical  (16.05.16 11:43:58)
kendimi bildim bileli benim de böyle. 48 kiloya da düşsem karnım şiş. hele yemek yemeyeyim. sebebini ben de bilmiyorum

  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (16.05.16 11:48:59)
Irritabl barsak olabilir

  • la noix  (16.05.16 12:29:23)
gastrit duodenum yada özafangusta bile olsa bahsedilen noktada veya göğüs tahtası kısmında şişlikten başka şikayetleri de getirir.
irratibl bağırsak olayı için haftalarca kabız gezmiş olman lazım.
sadece şunu dene,eğer dümdüz bir satıha sırtüstü düzgün bir biçimde uzandığında şişlik nispeten gömülüyor,ve ayağa kalktığında büyükçe bir yumru gibi dalgalanarak beliriyorsa bu düşündüğüm şeyi işaret eder.
  • skyonlife  (16.05.16 13:37:39)
@skyonlife
Şişlikten başka bir şikayetim yok. Haftalarca kabız veya ishal olduğum da olmuyor. Düz bir zeminde uzandığımda şişlik gömülüyor, ama ayağa kalktığımda büyük bir yumru gibi dalgalanıyor diyemem, hamile göbeği gibi yukarıdan aşağıya doğru büyüyen ve inen biçimde şişkin duruyor.

Neydi akla gelen? :/
  • whimsical  (16.05.16 13:49:49)
Bin tane nedeni olabilir ama sigara ve göbeklenme arasında net bir ilişki olduğu hep söyleniyor.

www.dailymail.co.uk

az kullanıyorum da desen bir sigara tüketicisisin sonuçta.
  • stratejisizsiniz  (16.05.16 16:31:10)
@stratej
Haftada 1 paket anca bitirmekle göbek olsaydı ohooo... :) Zaten son birkaç aydır tüketiyorum onu da, bu problemse uzun zamandır var... Atınca tutmuyor yani. :)

Bir de biliyorum ki bu göbek değil, böyle bir göbek yok çünkü hamile olmayan insanlarda ve 36 beden giyenlerde... Zaten göbeklilerin karnı yatınca dümdüz olmaz.

Benim tüm söylenenler üzerine yaptığım araştırmalardan çıkardığım sonuç karın kaslarımın fena halde zayıflamış olduğu, karna abanıcam. Ki "abdominal distention resulting from weak abdominal muscles" diye bir durum da varmış Google'dan öğrendiğime göre.

Teşekkürler mantıklı cevap verenlere!
  • whimsical  (16.05.16 18:20:22 ~ 18:23:50)