Autocad

Merhaba, beynim eridiği için tutoriallardan artık anlamıyorum. Acaba düzenli Autocad kullanan biri Snap Settings kısımndaki Snap and grid ve Object snap ayarlarının screenshotını paylaşabilir mi? Çok teşekkürler.
Bir sorum da ölçülü olarak çiziyorum ama şimdi düşündüm de 1/3 oranında çizimi büyütmem lazım. Bu nasıl yapılır? Teşekkürler.

1/3 oranında nasıl büyüyecek ölçü?
4/3 gibi mi?

  • Frederick Co  (11.05.16 19:03:05)
Evet 4/3 olacak.

  • i-pek  (11.05.16 19:07:16 ~ 19:08:04)
Ayarlar kısmını buldum. Drafting settings olarak geçiyor ama sürekli ayarları değiştirmem gerekiyor bir şey yapacakken. Bu normal mi?

  • i-pek  (11.05.16 19:11:34)
çizimi büyütmeyin, o tip şeyler baskı da düşünülerek ayarlanıyor.

  • tukenmez adam  (11.05.16 19:26:57)
@tukenmez adam, anlamadım. ölçülü çıktı da alıcam zaten.

  • i-pek  (11.05.16 19:28:48 ~ 19:29:43)
@mavijojobatanecigi anladım ilk söylediğin yeri. Ana ayar dediğin yerden değiştiriyormuşum sürekli, teşekkürler.

  • i-pek  (11.05.16 19:31:08)
snap grid - i.hizliresim.com
o snap - i.hizliresim.com

büyüme de şu şekilde;
komut olarak ''sc'' (tırnak yok) yaz ve enter'a bas,
büyütülecek objeyi mousela seç ve tekrar mouse sol tık yap,
büyütme oranını gir (senin için ''1.3'' olacak, tırnak yok yine)
ve enter'a bas. bu kadar. küçültme için de atıyorum yarıya indirmek için 0.5 yazıp enter. virgül değil nokta olacak aradaki işaret.
  • kisa bisey olsun istemistim  (11.05.16 19:39:47 ~ 19:40:18)
Kapatmak istiyorsan Snap yaz sonra off yaz, yine aynı şekilde grid yaz off yaz. ya da ordan diğer işlemler..

Ayarlar için sol attaki kutucukların üzerine sağ tıkla, settings ten karşına gelecek.

Büyütmek genelde 1/1 ler için iyi bir seçenek değil, onun yerine dışındaki antteti ölçeklendirmek daha mantıklı görünüm problemi yaşıyorsan. Bu da arkadaşın da belirttiği gibi scale komutu, komut seni yönlendirir. Kolay gelsin.
  • va  (11.05.16 19:40:23)
Çok teşekkür ederim!!!

  • i-pek  (11.05.16 19:49:55)