İngilizcesi iyi olan biri için IELTS

iyi derecede ingilizce bilen, toeflda yıllar önce 95-110 bandında not almış birisi için IELTS sıkıntı yaratır mı? nasıl bir sınav ve bu bahsettiğim kişi nasıl çalışmalı? kaynak vb öneriniz ve toefldan farklarını yazarsanız sevinirim.

tikler akşama.

kaç alman lazım yani en önemli bilgiyi vermemişsin. yıllar derken ne kadar yıllar önce, 3-5 sene mi 20 sene mi?

en iyi kaynaklar cambridge'in ielts hazırlık kitapları bence.
ielts-simon sites de güzel.
  • cokponcik  (10.05.16 16:20:55 ~ 16:21:26)
geçilmesi gereken sınır en az 5.5 ama bu çok zor değilmiş sanırım. toelf notu için de 4 sene diyebiliriz.

  • eindaclub  (10.05.16 16:25:50)
"ingilizce biliyorum" diyen herhangi biri en az 6-6.5 alir IELTS ten. Listening ve reading ozellik cok kolay.

Writing icin ielts simon orneklerine goz atmak ve gunluk hayatta ingilizce bir sey yazmiyorsaniz, birkac deneme yapmak yararli olur.

Speaking icin de ne tarz sorular geliyor ve nasil cevap geliyor diye bakmak yeterli.

TOEFL a girmedim ama IELTS cok kolaydi.
  • of dream and drama  (10.05.16 16:32:01)
@odad teşekkürler. toeflda speaking makineye konuşuyordun kayıt ediyor şeklindeydi. ielts in olayı bambaşkaymış sanırım.

  • eindaclub  (10.05.16 17:10:18)
ben toeflda 55 60 gibi saçma salak skorlar alıyodum. kursu bırakıp 1 ay ieltse evde çalıştım 6.5 aldım. örnek teşkil etsin

  • KidLazer  (10.05.16 18:06:55)
İngilizce bilmiyorum. Listening 5.5 speking 6 aldim. Listening kisminda yaridan sonra konusmayi da kacirdim ustelik.
Ornek teskil etsin.

  • stavro  (10.05.16 18:22:40)
ielts toefl a oranla daha kolay bir sınav değil. zorluğu hemen hemen aynı düzeyde. kolay algısını uygulama farkı yaratıyor. toefl internet tabanlı bir sınav. yaklaşık 2-3 saat bilgisayar başında oturuyorsun. kimisi reading yaparken kimisi listening kimisi de speaking yapıyor. iyi bir kulaklık yoksa yandınız. ielts de her bir chapter beraber başlayıp beraber bitiyor. aralarda dinlenme fırsatınız oluyor. listening beraber yapıldığı için dikkat dağılması da olmuyor haliyle. en büyük farkı speakingte. karşınızda sizin gibi biri var ve normal sohbet havasında konuşuyorsunuz. akıcı konuşup soruya göre cevap verin yeter.ancak burada sınavı yapan kişinin ruh hali önemli. keyfi yerindeyse tekleye tekleye konuştuğunuz speakingden 5 (3 olmalıydı), canı sıkkın bir examinerdan sorulara düzgün cevap verip yavaş ve akıcı sayılabilecek bir speaking ile 4,5 (en az 5,5 olmalıydı) almak mümkün. sabah 9:30 10:00 saatlerini tercih edin. kan şekeri yüksek, sınavı yapanlar henüz dinç oluyor. ya da en son kişi olun. iş günü bitişi de olumlu bir his.
writing için gireceğiniz sınav modu önemli. eğer academic mod a girecekseniz academic yazı kurallarını bilmeniz lazım. ama bunu da ielts ile ilgili sitelerden (cokponcik de söylemiş) ielts-simon gayet iyi.
çalışması çok zor değil. bol bol ingilizce kaynak okuyup bbc dinlerseniz gayet yararlı olur.
not: 5,5 çok rahatlıkla geçilir. o not gündelik inigilzce konuşma notudur.
  • tururo  (10.05.16 19:00:55)
ielts toefldan kolay bir sınav. listening için girin de bakın ne saçma sorular var. yok marketten içeri gir sağa dön orda terziyi bulcaksın vs. toeflla aynı deyip güldürmeyin.

  • KidLazer  (10.05.16 20:52:54)
en iyi calisma yontemi bence Cambridge'in IELTS kitaplarini cozmek, hem soru kalitesi guzel, sinavla birebir ayni formatta ve de okuma parcalari gayet ilgi cekici

ben 7. kitabi cozdum sadece sinav nerdeyse aynisiydi.

www.buch.de

(google'a yazinca bu sete cok kolay bir sekilde ulasilabiliyor)
  • lifeframe  (10.05.16 21:18:42)
herkese teşekkürler. o zaman cambridge'ın son 1-2 kitabını alıp bakıyoruz, akmarda vardır diye tahmin ediyorum.

dediğim gibi 5.5 geçilmesi gereken sınır ancak bir kabul olayı olduğu için ve sınav da bence bayağı gereksiz pahalı olduğu için mümkün olan en yüksek notu almak önemli.

@tururo ayrıca teşekkürler, sınav içeriği hakkında bu derece ayrıntı bilgim yoktu. bu iyi oldu.
  • eindaclub  (11.05.16 09:54:06)
5.5 havada karada alırsın merak etme.

  • cokponcik  (12.05.16 07:50:44)