İstifa edersem tazminat alabilir miyim?

Merhaba Duyuru ahalisi,

Yaklaşık 7 yıldır çalıştığım şirketten yurt dışına iş nedeniyle taşınmama bağlı olarak ayrılıyorum. Normalde aklımda böyle bir şey yoktu ancak bir arkadaşımla konuşmam sırasında tazminat konusu açıldı bana yeni kanuna göre eğer 3600 gün ve 15 yıldan daha fazla sigortalı olarak çalışmış isen kendin istifa etsen de tazminatını vermek zorunda dedi.

Bunun üzerine bir araştırma yaptım ve gerçekten de böyle bir yasanın olduğunu gördüm tek şartı vardı 08.09.1999 tarihinden önce sigortalı olmak, benim sigorta başlangıç tarihim 1997. prim gün sayım da 5440 bu durumda alabiliyor görünüyorum ancak sorun şu ki ben şirketime işten ayrılma nedenimi başka bir iş teklifi olarak beyan ettim bu yüzden sorun çıkartırlar mı ? Ya da senin böyle bir hakkın yok derler mi ?

Bu hakka hiç sahip olmadığımı bilsem kafam daha rahat olurdu ama şimdi kendimi yiyip bitiriyorum çünkü kayda değer bir tazminat hakkım doğuyor. İnternette yazılanları okuyunca SGK'dan alınacak "Tazminat alabilir yazısı" ile şirketin bu tazminatı ödemek zorunda olduğu yönünde bilgiler de mevcut.

şirket vermek zorunda ama kıllık çıkartmak isterse uğraştırabilir. eğer şirketin sıkıntı yaratacağını sezdiysen şirkete tazminat alabilir yazısını ibraz ederken bir nüshasına ik'nın imzasını al, sonradan "bana böyle bi belge getirmedi o yüzden ödemedim" deme ihtimallerini yok etmiş olursun.

  • baba jo  (04.05.16 10:43:49 ~ 10:44:17)
yeni işte çalışmak için istifa ettiğinizi falan söylemeyin.

sgk il müdürlüğü'ne bu kapsamda kıdem tazminatınızı almak için mevcut koşullarınızın olup olmadığını soran bir dilekçe verin. verdikleri yazıda "kıdem tazminatı alabilir" ifadesi olduktan sonra işverenin bunu reddetme imkanı yok.
  • dahili meddah  (04.05.16 10:45:31)
Sevgili @dahili meddah, sorun şu ki soru da da belirttiğim gibi şirketime yeni bir işe gireceğim için işten ayrıldığımı söyledim, böyle bir hakkım olduğunu bilseydim elbette bunu söylemezdim ancak şu anda şirket yönetimi başka bir işe gireceğim için ayrıldığımı biliyor.

  • solo  (04.05.16 10:50:17 ~ 10:50:45)
Şartları sağlıyor durumdaysan başka şirkete geçmenin ya da evde oturacak olmanın fark edeceğini düşünmüyorum.

İK veya yönetim tutup da sen böyle demiştin derlerse de anlaşamadık o şirketle dersin. Sonuçta bu şirketten ayrılana kadar diğer tarafla resmi hiç bir bağın olmayacak.

Benzer durumda olup tazminatını alan ve ayrıldığının ertesi haftası başka yere başlayan arkadaşım var.
  • cakabo  (04.05.16 10:53:05)
sözlü olarak söylemeniz önemli değil. yazılı olarak vereceğinzi işten ayrılma dilekçesinde bu hususu belirtmeyin yeterli.

yargıtay bu konuda kesin kararını verdi ve işçinin kıdem 3600/15 kıdem tazminatı hakkından faydalandıktan sonra bir işte çalışabileceğini söyledi aslında. ama işverenler hala bu konuda inatçı davranabiliyor.

siz istifa ediyorum ve bunun nedeni başka bir yerde çalışacağım demeyin, yani ben tavsiye etmem.
  • dahili meddah  (04.05.16 11:00:54)
7 senedir çalışıyorsan ve doğru düzgün bir firma ise tazminatının üstüne yatmaz. ama sen yine de arada iyi ilişkiler varsa yani kötü ayrılmıyorsan kesinlikle iste bence tazminatını. " yeni bir hayat kurmak için bu paraya ihtiyacım var, bu konuda kolaylık sağlarsanız sevinirim " de gitsin. istersen hiçbirşey kaybetmezsin ama istemezsen belki 10 milyar üstü bir meblağ kaybedebilirsin.

belki verirler, mutlaka iste.
  • hakim oynayin dedi  (04.05.16 11:34:34)
Eğer 3600 prim günü ve 15 yıl emeklilik şartını taşıyorsanız işverene başka işyerinde çalışma sebebini söylemeniz farketmiyor. Sadece yazılı olarak verdiyseniz sıkıntı çıkartabilirler ama bu sizin kazanılmış bir hakkınız.

Dolayısıyla; işten ayrılmadan önce sgk'ya gidip prim ve yıl şartınızı taşıdığınıza ilişkin yazıyıalın ve işvereninize götürün. Bir örneği mutlaka elinizde bulunsun ve sizde kalacak surete "Bir aslını elden teslim aldım." yazdırın ki verilmediğini iddia edemesinler.

Bahsedildiği gibi emeklilik şartıyla ayrılmanızın akabinde başka işyerinde çalışabiliyorsunuz Yargıtay aksini çalışma hürriyetinin kısıtlanması olarak değerlendiriyor.

Bir de şunu ekleyeyim. Emeklilik sebebiyle fesih haklı nedenle fesihtir, ihbar sürelerinde çalışmak zorunda değilsiniz. İşveren dilekçesiniz almazsa hiç diretmeyin. Noter kanalıyla durumu bildirir ihtarname gönderin. Soemak istediğiniz bir şey olursa da msj gönderebilirsiniz.
  • mazeret dilekcesi  (04.05.16 12:20:54)
Konuyla ilgili tazminatımı aldım konuyu okuyacaklara fikir olması açısından yazayım dedim, tabi şirket 7 haftalık ihbar tazminatımı kesti.

  • solo  (11.06.16 14:12:09)