Mezuniyet yakın, cvleri yazın! -Hukuk içerir

Merhabalar. Peşin söylüyorum, benim için önemli bir konu olduğu için uzun uzun yazdım. Hepsini okumak istemeyenler sona geçebilir. :)

Bir aksilik olmazsa haziran ayında mezun olmaya aday bir hukuk öğrencisiyim. Ne yapacağıma mezun olunca karar veririm diyordum, ancak baktım ki o işler öyle olmuyormuş; herkesin öyle ya da böyle bir yerlerde tanıdıkları varmış ve yerleri hazırmış. Ben tamamen kendi çabamla, isteklerim doğrultusunda bir büro bulmak istiyorum. Bunun için de cvmde neler olması gerektiğine baktım. Maalesef pek bir artım yok.

Üniversitem devlet üniversitesi olmakla birlikte o duyulunca vov denilen üniversitelerden değil.
Ortalamam 2.5 civarı olacak. (Erasmus'a rağmen uzamayacak galiba -bir inş.inizi alırım)
Almanyada 1 dönem erasmus yaptım, aldığım tüm dersleri geçtim.
Erasmusta aldığım 4 ayrı B1 almanca dil belgem var.
İngilizceye dair belgem yok ama ingilizcem de erasmus kaynaklı konuşabiliyor, ama yazamıyor durumunda.
Yine Almanyada aldığım adli tıp sertifikam var.
Bir senenin ortalaması 3ü geçtiği için aldığım bir onur belgem var.
Tatillerde (3 defa) vaktim boşa geçmesin diye tanıdık bir büroda çalıştığım 1er aylık stajlarım var.

Evet elimizdeki veriler bunlar ve ben geliştirmek istiyorum kendimi. 1 ay kala ne geliştirmesi demeyin, ne yapsam kârdır bence. ^^

Soru1: Fırsat buldukça sempozyumlara gideyim dedim. İyi demiş miyim? Sempozyumlardan alacağım 1 2 sertifika cv değerlendirmesinde bir işe yarar mı?

Soru2: Office programlarını amatör düzeyde biliyorum. Bunları da öğrenmekte fayda var sanırım. Bunun için bir öneriniz var mı?

Soru3: Mezuniyet arifesinde hukukçuya tavsiyeleriniz nelerdir? Staj yeri nasıl ve nereden bulunur?

Bu kadar yazdım umarım okuyan olur. Çok teşekkür ederim şimdiden.

hukukçu olsaydım kesin başvururdum, ilgini çekiyorsa

www.bilgi.edu.tr
  • freebird5406_2  (02.05.16 13:25:45 ~ 13:26:44)
çok para mı kazanmak istiyorsunuz yoksa idealist biri misiniz? özet geçeyim her iki ihtimal için, ikisinin de ortak yanları var.

iyi para için ;

- yurtdışında uluslarası ticaret ya da özel hukukun başka bir alanında master + iyi derecede belgelenebilir ingilizce.

- kariyer günleri zart zurt aktivileri takip+ olabildiğince fazla kurumsal firm ilişkisi yakalama.

- kurumsal firmalardan birine ya da uluslarası firmalara danışmanlık yapan/ sözleşme hazırlayan bir büroda işe başlamak. sonrasında kariyere oradan devam. (kendi büronu açmayı düşünmediğin ön kabulüyle)

idealist hukukçu:)

- düşündüğün alanda yüksek lisans ve iyi ingilizce. örneğin iş hukukunda ya da insan haklarında.
- ilgi duyduğun alanda çalışan bir sivil toplum örgütlerinde staj. örneğin çocuk haklarıyla ilgili örneğin kadın haklarıyla, işçi haklarıyla hapishanelerle vs vs.
- olabildiğince fazla insanla iletişim sonrası devam eden akademik hayatı doktora ile destekleme. medya ile, siyasi partiler ile sivil toplum örgütleri ile güçlü bağlar kurup uzmanlık yaptığın alanda az biraz medyatikleşmek.
  • dahili meddah  (02.05.16 13:56:05)
almanca bilgini belgelendir. gothe sınavlarına falan gir ne bileyim. en olmadı almanca yds'ye gir. çok işine yarar.

  • babilbaligi  (02.05.16 14:44:45)