en adil şey nedir?

Herkese eşit şekilde gelen?

kimsenin doğduğu yeri, zamanı ve ailesini seçememesi.

  • tuborg yesili  (29.04.16 10:12:16)
güneş ışığı, hava, toprağın verimi, ağaçların gölgesi vs vs
dinler bile adil değil.
Tanrı bile namaz kılanı, ibadet edeni seviyor
Bütün çocuklarını boğup, Nuh'u kurtarmayı seçecek kadar adaletsiz :)
  • Corc  (29.04.16 10:13:41 ~ 10:18:45)
Oksijen diyecektim ama o bile herkese esit gelmiyor:) İnsablarin maskeyle dolastigi sehirler var.

  • stavro  (29.04.16 10:19:00)
yoktur.

  • ucan spagetticanavari  (29.04.16 10:24:16)
ölüm

  • kakao  (29.04.16 10:33:11)
Kesinlikle Ölüm. Daha adil bir şey yok.

  • poseidon1  (29.04.16 11:10:20)
yanarak ölen bir insanla uykusunda ölen bir insanın ölümünde nerde adillik ya da adalet?

genel bakarsak zaman'dır bence.
  • Improbable  (29.04.16 11:17:41)
ölüm herkes için var evet ama asla adil şekilde değil.
ben de zaman +1 diyorum. Herkes için aynı işliyor.

  • aquarium  (29.04.16 11:23:39 ~ 11:23:56)
@Improbable: Hacı ölümün şekli adil demiyoruz ki. Adil olan, istisnasız herşeyin ölmesi.
Bu arada zaman adil değil ölüm kadar. Zira göreli bir şey hıza göre yavaşlayıp hızlanabiliyor.

  • poseidon1  (29.04.16 11:24:35)
ölüm adil diyende en ufak mantık yoktur...

yaşamayı bile haketmeyen varlığı sadece zarar olan milyarlarca insan da öldü ölüyor ve ölecek. bu dünyaya katkı sağlamış sosyal kültürel bilimsel vs. büyük katkılar sağlamış iyi insanlar da öldü ölüyor ve ölecek... bu eşittir, ama adaletli değildir...

eninde sonunda ölecek olmayı adaletli saymak saçmadır. ölmeyi haketmeyen birçok insan var tarihte... keşke hiç yaşlanmadan ölmeden sonsuza dek yaşayabilse denecek kişiler... neresi adil?

adil olan tek bir şey bile yoktur. eşit olan vardır sadece. eşitlik adalet değildir...
  • ucan spagetticanavari  (29.04.16 11:30:55)
@poseidon, anladım herkes için var @aquarium'un dediği gibi, hatta senin dediğin gibi her şey için var. peki 3 yaşında bir çocuğun ölümü ile 100 yaşındaki bir insanın ölümünde nerede adillik? ikisi de uykusunda öldü diyelim hatta?

  • Improbable  (29.04.16 11:31:30)
Kardeş bak yine aynı taraftan bakıyorsun. Sen vicdani olarak düşünüyorsun ve küçük bir çocuğun ölmesindense 100 yaşındak biri ölsün diyorsun, vicdani olarak katılıyorum. Ama küçük çocuk 100 yaşındaki adamın yerine ölmüyor ki bu noktayı atlama.
Ölüm kavramı yani adil olan. Ölümün kime, ne zaman, nerede, nasıl, ne şiddette vs. geldiği ile ilgili bir adillikten bahsetmiyorum.

Bu şahsi görüşümdür tabiki. Herkesin doğrusu farklıdır.
  • poseidon1  (29.04.16 11:41:48 ~ 12:47:00)
Yoktur.

  • hasmetizm 2046  (29.04.16 12:33:25)
Zaman .

  • cabiday  (29.04.16 12:41:16)
ölüm mü?

lan nesi adil.
  • Alt4y  (29.04.16 12:44:31)
douchebag bunu eskimolarla afrikada sıcaktan ve kuraklıktan ölenlere anlatsana?

  • ucan spagetticanavari  (29.04.16 13:00:22)
gobi çölüyle yağmur ormanlarına eşit olan güneş adil mi oluyor? bak yine eşit dedin(ki değil) eşitlik adalet değildir...

  • ucan spagetticanavari  (29.04.16 13:35:04)
doğada adalet ve eşitlik yoktur.

tanrı belki. kimseye etkisi yok, herkese eşit. ama inançlılar bunu reddeder, hayatındaki herhangi bir olayda tanrının etkisinin olduğunu düşünen çok insan var..

uzay olabilir. bilinmezlik ve sonsuzluk. gerçi uzaya da giden var. ya da sonsuzluğu kavrayabilen biri de olabilir.

andromeda galaksisi diyeyim. herkese eşit.
  • peggy  (29.04.16 13:42:18 ~ 13:43:44)
çok sınırlı, hatta yok diye insanlar ahirete inanıyor işte.

bu dünyada mağdurduk diğer dünyada nehirlerden şarap içeceğiz diye.
  • victum  (29.04.16 13:56:35)
@pose, vicdanla ne alakası var, 3 yaşındaki çocuk daha birey olamadan ölmüş, aklı bile ermemiş daha hayata, 100 yaşındaki adam hayatın bütün tatlarını tatmış, acısıyla tatlısıyla. çocuk yerine 100 yaşındaki adamın ölmesini istediğim falan yok. kim ölürse ölsün hiçbir zaman adil değildir ölüm.

ben soruya göre cevap veriyorum, ölüm herkese eşit şekilde gelmez. hiçbir zaman da adil değildir.
  • Improbable  (29.04.16 13:58:48)
ölüm doğum hiç bir şekilde adil değildir.
Herkes eşit şekilde eşit sağlıkta doğmaz, herkes eşit şartlarda eşit hızda vs ölmez.
bence bizi tek eşit kılan şey herkes için zamanın aynı olmasıdır. Dünya herkes için eşit sürede dönüyor.
  • basond  (29.04.16 15:11:58)
Zamanın göreceli bir kavram olduğu bilimsel olarak kanıtlanmışken, nasıl herkes çin aynı olabildiği sonucu çıkabiliyor anlayamadım. yani bire bir aynı iki kişiyi ele alırsan biri sabit bir yerdeyken diğeri kafasını, parasını vs. kullanıp ışık hızında yolculuk yapmanın yolunu bulmuş ve dünyadan bir süre için ayrılıp geri gelsin. Bu Zaman yolculuk eden kişi için çok yavaş akmış dünyadaki için ise çok hızlı akmış olacak yani yolculuk yapan gençken dünyadaki dede olmuş belkide yaşlılıktan ölmüş olacak. Nerde kaldı zamanın adil olması?

Ayrıca ölümün herkes için varolması adil bir şey bence. Sonuçta herşey ölür.
  • poseidon1  (29.04.16 15:22:14)
poseidon kardeş zamanda yolculuğu buldun da bize şekil mi yapıyosun.

kafan çok güzelmiş kardeş güle güle kullan.

Bu arada zaman denen şey aslında yoktur, zaman para gibi insanların uydurduğu bir kavramdır. İlk yorumunda yazdığım zaman kavramı dünyanın herkes için eşit sürede dönmesidir.
  • basond  (29.04.16 15:34:11)
"akıl" demiş motaigne, herkes kendininkinden memun olduğu için

  • feedback  (29.04.16 15:38:33 ~ 15:39:19)
zeka en adil dağılmış şeydir.Hiç kimse payına düşenden memnuniyetsiz değil.Herkes memnun.

  • turkuaz  (29.04.16 15:39:29)
Kardeş ben hala zamanda yolculuk yapamadim, cevremdeki insanlarla bana ayni verilen şey şu 24 saat .uyuyarak gecirmek de senin elinde ,yaşayarak geçirmek de senin elinde .benim için hala zaman herkese ayni verilen tek şey.

  • cabiday  (29.04.16 16:00:40)
Madem zaman aslında yok, olmayan şeyin adaletindende bahset kardeşim. İnsanlar adil değilken, insanların uydurduğu şey nasıl adil olabilir?

  • poseidon1  (29.04.16 16:41:54 ~ 16:42:51)
Salaklık bence.
Herkes salak. Eşit derecede.

  • nrmnm  (29.04.16 17:04:43)
Ay ışığı.

"moonlight shines upon the guilty and innocent alike" Naisha.
  • nawar  (29.04.16 17:06:47)
İkinci yorumumu tamamen okursan zaten orada cevabı verdim sırf cevap vermiş olmak için okumadan yazmayın sağlıklı günler
Edit: başında @posedion olacaktı

  • basond  (29.04.16 19:02:07 ~ 19:04:27)