Ekşi Sözlük'te neden ve neler yazıyorsunuz?

Sorunun iki tarafı var aslında:

1) Yazma motivasyonunuz nedir? Yani temelde hangi güdünüzü tatmin etmek için yazıyorsunuz? Karma artırmak mı, sosyal medyada popüler olmak mı, insanları bilgilendirmek mi, insanları güldürmek mi, siyasi rezilliklere giydirip stres atmak mı, duyar kasmak mı, ilgilendiğiniz konularda insanları bilinçlendirmek mi, iş ola mı......???

2) Neler yazmayı tercih ediyorsunuz? Bir entry girmeyi düşündüğünüzde "Bunu yazmalı mıyım" gibi bir filtreden geçiriyor musunuz yoksa aklınıza ne gelirse yazıyor musunuz? Eğer kafanızda filtre varsa, nedir bu? Örneğin benim en büyük kriterim; daha önce söylenmemiş bir şey söylemeye çalışmak, bilgi vermek, ya da yeni bir bakış açısı sunmak. Tabii ki %100 uygulamıyorum ama bu uğraşımdan dolayı çok popüler başlıklara yazmıyorum çoğunlukla. Çünkü benden önce 100 defa söylenmiş bir şeyi bir de benim tekrarlamam saçma geliyor. Mesela bu yüzden ölen birinin başlığı altına 150 tane entry girilmişken, 151. kişinin gelip "Hayata gözlerini erken yumdu, huzur içinde yatsın" yazması çok ama çok saçma geliyor. Zaten yüzlerce kez söylenmiş bu, senin de yazman ne işe yarayacak? Duyar mı kasıyorsun? Yoksa kişisel Facebook hesabınmış gibi "aha ben bu adamı çok severdim" şovu mu yapıyorsun? Bu eğilime yaklaşımınız nedir?

motivasyonum olmadığından yazmıyorum. bazen çoğu yerde bu kadar doğrudan ve özet bulamadığım bilgilerin hatrına yazma sorumluluğu hisseder gibi olsam da sonra üşeniyorum. çaylaklık entrilerine ek olarak 3-5 bişey yazmışımdır en fazla. geçen önemli bir olayda bilgilendirme amacıyla yazdım 3-5 yıldır ilk kez.

  • manuel mandalina  (26.04.16 15:58:22)
yillar sonra okumak icin yaziyorum. ilk yazar oldugumdaki entry'leri ara ara okuyorum ve zevkli oluyor. bos seyler degil de, fikirlerimi beyan eden denemeler falan yazmaya calisiyorum genelde.

  • bohr atom modeli  (26.04.16 15:59:45 ~ 16:00:24)
1. motivasyonum pek yok. yani 9 yılda 250 entry girebildiğime göre olmamalı. tatmin etmek istediğim güdülerin başında can sıkıntısı ve paylaşım yatıyor.

2.bilgi vermeyi amaçlıyorum ama veremediğim ile kalıyorum. bir bakmışım anket dolduruyorum. nasıl yazıyorum? o an sözlükte bir şeyi okurken bir şey çağrışım yapıyor ve başlıyorum yazmaya. çok büyük çoğunluğu böyle çıkmıştır ortaya. yoksa bunu akşam sözlüğe yazayım gibi bir düşüncem olmuyor pek. bir de beğendiğim/ilgilendiğim şeyler hakkında da yazıyorum. zaten ilgilenmediğim bir şey hakkında yazmak da saçma olurdu ya, neyse.
  • givemesomesubstance  (26.04.16 16:00:36 ~ 16:01:18)
1) yazmaya bayılıyorum, ötesi yok. konuşkan birisi sayılmam. insanlarla iletişimim çok kısıtlı. yazma manyaklığı bununla birleşince ortaya korkunç bir şey çıkıyor, "eniştemin neden böyle olması" diye bir başlığa 74 paragraf yazabiliyorum. onun dışında, son birkaç yıl içerisinde fazla eppekten dolayı iq seviyem deniz seviyesine düşmeden önce, ilgilendiğim spor dallarıyla ilgili güncel şeyler yazmayı çok seviyordum. isveç ikinci ligi'ndeki 8-4 biten maç olsun, arnavutluk'ta X takımının 9 yıllık şampiyonluk serisini bozan takım olsun böyle şeyler yazmayı seviyorum. bunun dışında kendimce değerlendirmeler yapıp fikir/öneri getirdiğim de oluyor. son günlerde nhl play-off'ları için yazmaya çalışıyorum mesela ama sınırım yok bu konuda, dediğim gibi her halt hakkında bıdır bıdır konuşabilirim çünkü yazmayı, kendimi anlatmayı falan seviyorum.

sözlüğün şu anki halini iğrenç ve kalitesiz buluyorum. bunda büyük payım olduğuna inandığım için nerden baksan 16 bin tane entry silip, yeni fakat pek de temiz olmayan bir sayfa açtım sözlük kariyerimde. şimdi daha ılımlı, daha az manyak, daha az nefret edilen biri olmaya çalışıyorum. onun dışında kız kovalıyorum.

***

o değil de yazdığımı okurken fark ettim, 1 deyip bırakmışım sajhfajkflşa. aklıma organize işler'deki diloloji sahnesi geldi,

"bu bir dedin ya iki ne?"

www.youtube.com
  • der meister  (26.04.16 16:05:10 ~ 16:15:34)
Yaklaşık 6 yıldır ekşi sözlük yazarıyım ve henüz entry sayım 450-500 falan. Çoğu zaman bir şeyler yazmaya üşeniyorum. Yazdığım zaman da genelde kimsenin yazmadığı, gözden kaçmış bazı detayları belirtmeye çalışıyorum. Genelde entry'lerim kullandığım ürünler, okuduğum kitaplar, dinlediğim müzikler ve izlediğim diziler, filmler hakkındaki görüşlerimden oluşuyor. Bu bağlamda sözlük'ü kişisel bloğum olarak kullanıyorum desem yalan olmaz. Bunu itiraf ettiğim için bana kızanlar olur belki ama olsun. Çok da umrumda değil açıkçası. Neticede çöp entry girmiyorum ve kurallara uygun yazıyorum. Toplumsal konular üzerine yazmaktan ise hiç hoşlanmıyorum çünkü yazarken de bu tip başlıkları takip ederken de inanılmaz geriliyorum. Sakin sakin takılıyorum kendi çapımda.

  • köstebek kurabiye  (26.04.16 16:10:54)
Yeni insanlarla tanışmak için yazıyorum. Ben de varım diyebilmek için.

ilgimi ne çekiyorsa, ne anlatmak istiyorsam. kriterim de sonradan bu yazdığımı silmek ister miyim. Evet ise yazmıyorum, hayır ise yazıyorum.
  • pomknos  (26.04.16 16:16:44)
1- öncelikle sinema ve müzik alanlarında, ikinci olarak da teknoloji alanında insanları bilgilendirmek için yazıyorum.

bazen o kadar underrated müzikler/filmler/teknolojik ürünler konusunda yazıyorum ki biliyorum aylarca belki kimse okumayacak bile ki okunmuyor (bunu oylanma parametresine göre söylüyorum). ama yıllar sonra bir kişi bile okuyacaksa ve faydası dokunacaksa o bir kişi için yazıyorum.

çünkü yeri geldiğinde çok spesifik araştırmalarımda sözlük bana çok yardımcı oldu. eski kalitesini kaybetse de halen bu özelliğini koruyor benim için. madem ben faydalandım başkaları da benim yazdıklarımdan faydalansın istiyorum. saçma ama sanki vefa borcuymuş gibi.

2- benim de kriterim önceden söylenmemişi söylemek veya söylenenlere farklı bir pencereden bakmak. tekrara düşmemeye özen gösteriyorum genelde.

örneğin: eksisozluk.com

5 gündür oylayan yok, altına yazan eden de yok ama bir gün biri o ürünü merak edecek ve benim entrym'e ulaşacak biliyorum.
  • halitkin  (26.04.16 16:19:25 ~ 16:28:11)
artık yazmıyorum. son tema değişikliğinden sonra yazma hevesim kalmadı.

genelde bilgi veren entrylerim var. komiklikli başlıklara az girmişimdir. teknoloji, ağlık vs. üzerine yazmışımdır.
  • sutlu nescafe  (26.04.16 16:21:48)
çok yazmıyorum. ama yazıp yazıp sildiğim çok oluyor bu ara. bildiğin paragraf döşeniyorum, sonra da 'amaaan bana ne yaa...' deyip sildiğim çok oluyor.

genelde müzik, dizi, konser düzleminde yazıyorum.

son zamanlarda da gariptir seksle ilgili başlıklara entry giriyorum.
  • mermize  (26.04.16 16:22:43)
1) yok. yazma motivasyonumu başka bir sözlükte toplamda 6-7 bin entry ile tatmin ettim, zaten o zamanlarda ekşi'de yazma merakım yoktu. gerçi hiçbizaman olmadı, o zamanki tema vs. durumlarından okuması ve birilerine ulaşması kolay olur diye kayıt olmuştum, üye olduktan sonra da 3 yılda 500 entry yazmamıştım.

2)motivasyonum varken kendimi yazarak ifade etmekten hoşlanıyordum, hala severim ama eskisi kadar döktüresim yok; arada geliyor onu da buraya yazıyorum zaten. fikrim olan herhangi bir konuda, komikli ya da ciddili yazabilirim; kısıtlamam yok. eskiden rahatlamak için yazdığım için itiraf tarzı iç dökme başlıklarını da kullanıyordum mesela. benim yazdığım sözlük sıfırdan başladığı için çok açık vardı ve bu yazılmış mı diye düşünmeme gerek kalmıyordu. ekşi ise bu açıdan doyuma ulaştığı için yazmak için heves ettiğim bazı şeylerin önceden yazıldığını görerek kendimi frenlediğim olmuştur.

bu konuda sana katılıyorum ama sözlüğün sahibi bile katılmıyor, yaz babam aklına ne gelirse yaz diyorlar ki sözlüğün boka sarmasının sebeplerinden biri bu.
  • baba jo  (26.04.16 16:25:58)
Genelde kitap film falan yazıyorum ama son zamanlarda pek yazmıyorum. Bazen diyorum bir şeyler yazayım diye, sonra vazgeçiyorum. Aşklı meşkli şeyler de çok yazdım zamanında, şimdi sanki günlük gibi okuyorum, ilginç oluyor vaktinde neler hissettiğimi görünce.

  • bigbadabum  (26.04.16 16:52:34)
1) fikirlerimi bir nick arkasına saklanarak yazmak daha çok hoşuma gidiyor. çünkü maalesef bazı fikirlerimi kendi kimliğimle açıklamam bazı problemlere yol açabilir. bunlar üzerinden tartışmak falan da hoşuma gidiyor. bazı konularda da bilgilerim olduğunu düşünüyorum, bir kişiye bile olsa yardımcı olabilecek bir bilgiyi paylaşmış olmak iyi hissettirir.

2) filtreden geçirdiğim oluyor. siyasi ve dini konularda sadece. gazetelerde yazan şeylerden farklı siyasi fikirlerim var ve halkın çoğunluğuyla din konusunda aynı fikirde değilim. ki din mevzusundan bir entry'm savcılığa verilmişti, ondan beridir inanılmaz hassas halkımızın inanılmaz değerlerini incitir miyim diye 2 kere düşünerek yazıyorum.
  • nathanieltroy  (26.04.16 17:25:28)
1. yazma motivasyonum yok. öyle denk gelirse yazıyorum. bağımlısıyım diyemem.

2. eskiden tematik takılırdım, bilgi içeren uzun entryler girerdim ancak sözlüğün anası sikildiği için artık taşak amaçlı yazıyorum genellikle ya da ampır ampır yazanlara cevap yazıyorum tam bir forum gibi.
  • teritori  (26.04.16 17:27:21)
kimseye sormadan tasarım değişikliği yaptıklarından beri yazmıyorum desem yeridir. 500 entry'den de 10 tane dışında hepsini sildim.

  • burya  (13.06.16 18:24:59)