gezegenler

kiymetli astronomlar,

simdi ic gezegenler diye tabir ettigimiz gezegenlerin kendi etrafinda donme sureleri dis gezegenlere gore daha fazla,

ornegin g*tu b*klu venus kendi etrafinda 240 gunde donerken, jupiter denen dev 9 saatte turluyor?

gunesten uzaklastikca kendi etrafinda daha mi hizli donuyor bunlar? sebebi neydi ki?

www.physlink.com

linke göre alakası yok. tamamen tesadüfi. hatta mars 1.03 günde kendi etrafında dönerken, plüto 6.39 günde dönüyor.
  • lesmiserables  (25.04.16 22:04:53 ~ 22:05:58)
Haddim olmayan bir konu ama bu konunun uzakliga bagli oldugunu sanmiyorum. Jupiter gazdan olusan bi gezegen. Onun etkisi olmasin?

  • allah yazdiysa bozsun  (25.04.16 22:06:53)
Evet, muhtemelen gazdan oluşmaları ile ilgili. Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün hepsi gaz devleri ve yerbenzeri gezegenlerden daha hızlı dönüyorlar.

  • gezgin rocker  (25.04.16 22:15:34)
gezegenleri döndüren şey kütle çekimi. galaksideki en büyük kütle güneş olduğu için güneşten uzaklaştıkça dönüş hızı yavaşlıyor. jüpiter'in gazdan oluşmasıyla falan alakası yok. güneşe yaklaştıkça hızlı dönüyorsun. bu kadar basit.

  • lucky strike  (25.04.16 22:17:39)
@lucky strike

güneş etrafındaki dönüş hızından bahsediyorsan evet, kepler kanununa göre hızlı dönüyorsun. ama gezegenin kendi etrafındaki dönüşü ile güneşe yakınlığın ilgisi yok.
  • lesmiserables  (25.04.16 22:19:40)
@lesmiserables
yav gezegeni kendi etrafında döndüren şey güneşten bağımsız değil ki? gezegenlerin oluşumuna gidiyor mesele. big bang. o zamandan bu yana dönüyorlar. sebebi de güneşin çekim kuvveti.

  • lucky strike  (25.04.16 22:26:12)
guzel bir soru;
gezegenlerin kendi etrafinda donus hizlari bir kac faktore baglidir bunlar kabaca;
1. atmosferiyle kurdugu yercekimsel kuvvete, venus ve onun kalin atmosferi ornegin
2. gunese olan uzakligina /tidal locking - yercekimsel kilitlenmeye merkur ornegin
3. gezegenin buyuklugune
  • lifeframe  (25.04.16 22:29:23 ~ 22:32:05)
Galaksideki en buyuk kutle gunes degil. Gunes sistemindeki en buyuk kutle gunes.

  • stavro  (25.04.16 22:59:30)
bunun cevabını big bang'i anlatan herhangi bir belgeselde bulabilirsiniz.

taaaaaa uzun uzun yıllar önce her şey bir toz kümesiyken, patlama oluyor ve bu patlama sonucunda bildiğiniz gibi sevgili duyurucular; gezegenlerimiz oluşuyor.

her bir gezegen patlamanın etkisiyle savurulurken aynı zamanda dönmeye başlıyorlar. tüm gezegenler her geçen gün yavaşlamaktadır, şu anda dönmelerinin sebebi hala bu patlamanın etkisinin devam etmesidir.

örneğin binlerce yıl önce dünyanın şimdikinden çok daha hızlı döndüğü biliniyor...

bunlar hep patlama ve momentum etkisi.
  • peace.on  (25.04.16 23:03:03)
@stavro
galaksimizde bulunan demek istemiştim. dediğin doğru. samanyolu galaksisindeki en büyük kütle güneş.

edit: yüzüme vurmak yerine kibarca uyaran stavro ya teşekkürler. samanyolu değil güneş sistemi olacak doğrusu.

edit2: vurmayın öldüm...
  • lucky strike  (25.04.16 23:04:16 ~ 23:27:06)
Samanyolundaki en büyük kütle de güneş değil. Yüz milyar yıldızdan birisi sadece. Sen bilgi kaynaklarını bi kontrol et.

  • harzem  (25.04.16 23:12:43)
@lucky, galaksimizde milyarlarca yıldız var. güneş bir toz tanesi kadar kalır yanlarında.

sorunun cevabını ben de merak ettim. bence güneşe yakınlık ile bir ilgisi yok ama araştırmak lazım, takipteyim.
  • peggy  (25.04.16 23:13:22)
@lucky samanyolundaki degil, gunes sistemindeki en buyuk kutle gunes. samanyolunda bir cok daha buyuk yildiz/gunes var.

  • exlibris  (25.04.16 23:22:07)
sanırım birkaç değişken buna etki ediyor. zira sırayla bakalım dönüş hızlarına:
merkür-58 gün
venüs-243 gün
dünya-24 saat
mars-24,5 saat
jupiter-9 saat
uranus-10 saat
neptun-19 saat
pluto-6 gün

olay kütle desek venüs işi bozuyor. gaz devi veya karasal gezegen ayırdı saçma olur kütlesi daha önemli çünkü yine. güneşe yakınlık-uzaklık desek orada da olmuyor. güzel soruymuş bunu araştıracam.
  • cekilmis gayfe  (26.04.16 00:16:38)
  • gezgin rocker  (26.04.16 01:56:57)