celal şengör hoca

ateist degil miydi bu adam yahu, linkteki videonun ilgili dakikasında inalcık hoca'dan bahsederken 'allah uzun ömür versin' diyor, çok sempatik geldi bana :)

linki unutmusum :)
elbet kültürümüzün bi parçası ama bunu oyle güzel söylüyor ki adam :)
youtu.be

Ateist evet ama bu kelimeler dini boyutu olmasının yanında kültürümüze girmiş kelimeler doğru düzgün alternatifleri yok. Olsa da denilmek istenenin tam anlamını yakalayamıyor dolayısıyla bu kelimeleri kullanmak daha doğru.
Örnek vermek gerekirse bi programda Enver Aysever'in çocuğu olmuştu Allah bağışlasın dedi. Ne diyebilirdi ki bunun dışında tepe tepe kullanın mı ?

  • Nox  (22.04.16 21:54:32)
Ben de inancsiz biriyim ama insallah masallah derim her zaman. olenin arkasindan allah rahmet etsin derim, yeni dogan cocuk gorunce allah bagislasin derim. Ne var ki bunda ? Aksine sirf ateist oldugu icin kendini kasa kasa insallah yerine umarim diyen tipler mesela hep itici gelmistir bana.

Inanc sahibi olmak ile artik kulturumuze, dilimize entegre olmus kelime kullanimlarini bir tutmayin.
  • kareem said  (22.04.16 21:56:56)
dini değil o deyimler kültürel.

allah razı olsun, allah uzun ömür versin, allaha emanet olun gibi...

klasik düşen uçakta ateist olmaz geyiği ile aynı nedenden, alışılmış kültürel değerler ve alternatif cümleler yok.

ek olarak bir insanın ateist olması demek yetiştiği kültüre sırtını dönmesi demek değildir.
  • kurnaz  (22.04.16 21:57:16)
olması gereken bu zaten. biz bu adamın sümüğü olamayacak kekoların ateizmin şartıymış gibi lümpence her boka nefret kusmasına alıştığımız için acayip geliyor.

  • cembacemba  (22.04.16 22:03:33 ~ 22:04:16)
celal şengör ezan sesi duymak istemiyorsan türkiyeyi terket de diyor. çok şaşırtmadı. şaşırtmasına gerek de yok.

  • sutlu nescafe  (22.04.16 22:11:29)
dil ve kültürle alakalı o söylemler. dinle değil.

  • avianthem  (22.04.16 22:27:38)
doğduğundan itibaren islami bir coğrafyada yaşıyorsun. illa ki dil etkileniyor deyişlerden.

mesela ben de bugün babamla cuma namazına gittim. sağ çaprazdaki dayıdan kopya çekerek namaz kıldım ^^ oluyor böyle şeyler :)
  • canercuxy  (22.04.16 22:35:53)
Celal hoca cok komik ve entelektüel bir adamdir. İslami gelenekten gelen yakin cevresinde onlarca adam vardir. Gecen Fatih ve ilber hocayla teke tek'te ortak bir arkadaslarinin öldüğünü öğrenince Allah rahmet eylesin demişti. Bazen ileriye yonelik tahminleri sorulunca mizahi bir dille "Orasini ancak allah bilir" der. Onun disinda insallah, ibadullah gibi dillere pelesenk olmus kelimeleri kullanmaktan kacinmaz. Zaten bunlar artik bu toplum ortak bir kültürü olmus.

  • wertyu  (23.04.16 05:56:31)