sigortasız maaşsız insan çalıştırmak, kaza durumu?

bir arkadaşım 5 ay önce bir vakıf üniversitesinde asistanlık sınavını kazandı, 4 aydır da çalışıyor. kurul toplanacak, bilmem ne diye erteleyip duruyorlar, sözleşme/kadro hiçbir şey yok yani. maaş yok, sigorta yok. canına tak etti artık bırakacak.

benim merak ettiğim: çalışırken atıyorum kolu kırılsa, hastaneye gitse. doktor nerede oldu diye sorduğunda iş yerinde dese, süreç nasıl işler? yani ortada maaş bile olmadığı için, sanki 'öyle birisi yok bu okulda' deseler bile kurtulabilirler? böyle bir durumda da dava açılıp kazanılması mı lazım, nedir?

Benim daha önce çalıştığım bir yer ilk işim olduğu için 6 ay sigortasız çalıştırdı. Bu durumu vergi denetçileri de elbette biliyor ama denetime gelince gizli bir odada çay içip giderlerdi. Burası Türkiye, hukuk her zaman işlemez.

  • Traveller  (22.04.16 18:58:13)
@acemi evet işte ben de onu diyorum, ama durum da diğer taraftan o kadar basit değil. ben aslında uzun zamandır bırak, 'kadro işlerimi halletiğiniz zaman' gelirim de diyorum. ama en başta çağırdılar işte haftaya başla diye açık açık, sonra da rest çekmekten korktu, bu sefer kadro olunca burnumdan getirirler diye.

ben tüm olayı biraz tecrübesizliğine bağlıyorum ama, vakıf üniversitelerinde bile asistanlık artık kolay ulaşılabilen bir şey değil, bir kez olunca da kaybetmek istemedi çocuk. ama enerjisini emdiler 4 aydır, dünyanın emeği. en son hocalardan biri 'yazın çalışılmıyor diye eylül'ü mü bekliyorlar acaba kadro için' demiş de canına tak etmiş.
  • gmzo  (22.04.16 19:37:15)
olayın vergi denetçileri ile çok alakası yok. kişi eğer sigortasız çalıştırılıyorsa şikayet eder gereken yapılır. iş kazası olursa işçinin beyanına bakılır. öyle firma gelme diyorum geliyor diyemez. yani gelme diyorum geliyor ben de çalıştırıyorum diye bir şey yok. gelme deyip geliyorsa ve sen çalıştırıyorsan sigortasız olduğu için suçtur. ayrıca yine kişinin çalıştığına başka çalışanlar şahitlik edebilir.

  • oziloz  (22.04.16 21:23:40)
sigortasız çalışırken iş kazası geçirirse o işyerini öttürürler. sigortasız işçi çalıştırırken yakalanmaktan bin beter olur iş kazası durumunda.

orada çalışan iki tane şahit "evet burada çalışırken kolunu kırdı" derse o işyeri tersten görür.
  • kibritsuyu  (23.04.16 09:53:01 ~ 09:53:43)