Yumurtalar ve psikoloji

Az önce, OKB'li birinin yumurtaları kartona nasıl yerleştirdiği işe ilgili bir şeyler denk geldi de, öyle bir şey yok bende. Hatta derdimi de şey edebilirsiniz de, bu yumurtalarla ilgili bir şeyi merak ettim. Ben genelde sabahları iki yumurta yerim ve kartondan yumurtalar çifter çifter azalır. Geçen gün arkadaşlar vardı, 5'li yaptım yumurtayı. Dolapta öyle durması da rahatsız etmiyor gün içinde ama dolabı, kartonu ilk açtığımda tek yumurta görürsem, anlık bir his oluyor. Tek yumurta varsa, sanki dünyanın üstünde şimşekli kara bulutlar dolanıyor, hepimizi ele geçirmek isteyen biri var, dark sidr kazandı ve evren kaosa sürükleniyor gibi geliyor. Çift görürsem de yeşil çimenler, minik dereler varmış da, hepimiz zen rahibiymişiz ve evren yin-yang dengesini bulmuş gibi hissettiriyor. Bu hisler çok anlık, saniyelik hatta. Ondan sonra kendime çok gülüyorum ve normal kahvaltımı yapıyorum. Hatta bazen oyun gibi de oluyor dolabı açarken. Oda arkadaşım nadir de olsa yumurta yiyor ve dolabı açarken "Bakalım bugün dünya nasıl" diyerek açıyorum. OKB'ye giriş mi yapmışım, yoksa bu böyle olmuyor mu? Saçmalamaya devam etmem ve bundan zevk almam sorun mudur?

Hayatinin akışını etkilemiyorsa sorun yok. Tarif ettiğin olumsuz duygu okbvari şeyler içeriyor ancak temelde suna bakılır; o sıkıntı seni birakmiyorsa, evden cikmani, işini yapmani engelleyecek kadar rahatsız ediyorsa bu bir sorundur. Diğer türlu pek com insan ufak tefek seylere takilir zaten. Yine de ustüne gidip, tek yumurta yiyince de bir sorun olmadığını telkin ederek kendini duyarsizlastirmalisin. Böyle bir zevke gerek yok bence.

  • manuel mandalina  (21.04.16 08:05:46)
Tek yumurta yiyebiliyorum, sorun yok. Sabahları kurt gibi aç olduğumdan çifter çifter yiyorum. Yoksa tek yaptığım da oluyor.

  • aychovsky  (21.04.16 08:09:37)
Tek gördüğünde o bahsettiğin kasvet hali uzun sürüyor mu peki? Öyleyse onu da defetmeye çalış derim.

  • manuel mandalina  (21.04.16 08:13:32)
Yok canım, anlık. 10 saniye. Sonra kendime gülüyorum zaten "İlahi aycho" diye. Okuduğum yerde OKB'nin kutu yerleşiminden, tek/çiftliğinden, yumurtaların ağırlığından bahsetmişler de, "Şimdiden önlem almak gerek mi, zararsız mıdır" diye merak ettim.

  • aychovsky  (21.04.16 08:14:39 ~ 08:16:00)
çok bildiğimden değil de, naçizane fikrim şöyle;

okb anskiyete ile ilişkili bir bozukluk, hafiften kaygılı bir insansan günlük hayatına tezahürü düzenli yaptığın şeylerdeki düzenin bozulması esnasında anlık olumsuz düşüncelere kapılmak olabilir. senin hayatında bişeylerin yolunda gittiğini gösteriyor o yumurtalar, rutinin olmuş ve her sabah intihar düşünceleriyle uyanmayan normal bir insansan o yumurtaların hep orada 2'li 2'li, senin alıştığın şekilde olacaklarını bilmek sana güven veriyor çünkü 2'lilerse her şey yolunda gidiyor demektir. eksilme ya da farklılık görünce bir şeyler yolunda gitmiyor hissi normal. ne kadar kaygılı bir insan olduğuna göre yolunda gitmeme hissinin şiddeti artıyor. muhtemelen kaygılarına yenik düşmüş biri olmadığın için eninde sonunda kendini "sorun yok sorun yok sakin" diye susturuyor bilinçaltın. okb'lilerde susturamıyor "ya kötü bişey olursa" fikri o insanı huzursuz ediyor ve aksiyon alma ihtiyacı hissettiriyor.

kısaca; o tek yumurtayı tek sayıda kalmasın diye çöpe atmak boyutuna gelmedikçe gerçek bir okb'li sayılmazsın. mesela anksiyete bozukluğu bence daha dikkate alınması gereken bir sorun çünkü bu kadar göze batmadan daha fazla olumsuz etki bırakabiliyor günlük hayatta. endişeleneceksen bunun için endişelen diyip seni bir adım daha yaklaştırayım bu bozukluğun pençesine...

bi de böyle bişey var ucundan kıyısından:
www.hipnoz-cbt.com
  • baba jo  (21.04.16 08:24:24 ~ 08:28:28)
Çok şizoyum kanka tadında seninkisi. Herkesi tetikleyen ufak şeyler var böyle, zevk aldığımız şeyler her zaman çimler dereler minik götlü koyunlar olmaya bilir, acı çekmekten, karamsarıktan karanlıktan keyif alan insan dolu. Kezbanların yarısının drama Queen olduğu düşünülürse bu memlekette gayet normal aslında böyle şeylerden zevk almak. Ama tabi ciddi rahatsızlıklar böyle böyle başlıyor. Küçük bir paranoya yayılıp şizofreni oluyor evden çıkamıyor insanlar. Ha bide fobi ile de karıştırmamak lazım. Her şeye okb dememek lazım, karizmatik değil inanın.

  • hasmetizm 2046  (21.04.16 09:12:07)
Öyle bir iddiam yok da, hani internette "Başım ağrıyor" yazarsın da, Google "Beyninde tümör var kesin, yoksa niye ağrısın baş durduk yerde" gibi şeyler söyler ya, sabah sabah öyle şeyler okuyunca "Yoksa?" dedim. Önlem mi almak lazım, önemli değil mi, değerlendiremedim. Şimdi bakınca bana da saçma geldi ama sabah onları okuyunca "Minik huylanmaların yolu nereye kadar" diye merak ettim. Açıkçası o yüzden sordum. Belki buradan biri de "Bizim bir Sevim Teyze vardı. O da yumurta diye başladıydı, şimdi tüm dışarı çıkarken zorlanıyor" diyebilir ya da "Ya ne olacak, ben de 10 yıldır paraların Atatürk'lerini hep içe bakacak şekilde yerleştiriyorum ama günlük hayatı etkileyen bir şey değil, takıl öyle" de diyebilir diye sordum. Bir de buradakiler "Profesyonel destek al" demekten çekinmiyor, o yüzden bir sorayım dedim ama sabahki halimden sonra şimdi kafam yerine geldi "Yok artık, daha neler" dedim. Örneğin, baba jo "O değil de, anksiyete daha önemli" demiş. Bir nevi "Tümor değil ama migreni bir kontrol et" demiş, yapıcı bir şey.
.

  • aychovsky  (21.04.16 09:36:45 ~ 09:37:56)
Klasik simetri takintisi, hicbir sikinti yok bana sorarsan. Kardesimde de var buna benzer seyler.

  • stavro  (21.04.16 16:56:26)