sıfırdan ev kurma maliyeti

sadece eşya diyelim. x kişisinin laptop, kıyafetten başka hiçbir şeyi yok ortak evde yaşadı hep.

şimdi kendi evine geçmek istiyor. 'evin güzelmiş abi' kalitesindeki evin maliyeti nedir? beyaz eşya, tv, koltuk vs dahil. faturalar,emlakçı parası vs hariç. sadece eşyalar yani.

kaç artı kaç ev için?

2+1 olarak düşünürsek:

tv - 1400 tl
buzdolabı - 1500 tl
çamaşır mak. - 1000 tl
köşe koltuk - 1000 tl
kanepe - 800 tl
halı, paspas kilim - 700 tl
perde, güneşlik - 1000 tl
masa, sehpa, tabure, sandalye - 1000 tl
yatak - 900 tl
baza, yatak, karyola - 700 tl
gardırop - 1000 tl
tv ünitesi, ıvız zıvır - 400 tl
ayakkabılık, şifonyer vs. - 700 tl

toplam: 12100 tl
  • mr.goodcat  (17.04.16 09:54:06)
max 2+1, 1+1'de uygundur.

o zaman en az 15k çıkacak cepten.
  • dedim dedim de kime dedim  (17.04.16 10:16:27)
1+1

buzdolabi 1600
camasir mak 850
L koltuk 600
hali paspas kilim kullanmiyorum para vermedim.
baza + yatak 1500 tl
ayakkabilik vs para vermedim dairede vardi.
perde guneslik para vermedim, tanidik birisine yaptirdim.
gardirop tek kisilik 3 kapili bisey aldim 400 tl.
calisma masasi ikeadan 150 tl.
bulasik mak + ankastre set + klima evde vardi para vermedim.

toplam 5100

tv almadim henuz hala masaustu bilgisayarimdan izliyorum.

en az 15k cikcak gibi bi durum yok.
  • eksi sozlukte eksiyen adam  (17.04.16 10:28:54)
15 bin nedir ya? iki sene önce tek yaşamaya başladım. nakliyatla birlikte toplam 5 bin lira çıkmıştı cebimden.

  • ufukcel  (17.04.16 10:51:26)
5 binle camlara gazete mi yapıştırıyorsunuz? evde plastik tabureye oturacaksanız ve halısz perdesiz evde yaşayacaksanız 5 bine ev düzersiniz doğru. yukardaki arkadaş nerdeyse hiç bir şeye para vermedim demiş 5100 tl tuttu demiş. 4 tane camı ölçüp de perdeciye gidin bakalım stor, tül ve güneşlik ne kadar tutuyor.

edit: duyurucu evine arkadaşlarını davet ettiğinde 'evin güzelmiş abi' lafını duymak istiyor.
  • mr.goodcat  (17.04.16 11:09:09 ~ 11:10:09)
Spotçulara gir şeker kardeşim. Gazlanma.

  • ötekitarafabiöğrenci  (17.04.16 11:13:30)
herşeyi sıfır almaya gerek yok, letgo'da falan çok güzel eşyalar oluyor. bize sıfır gibi eşyalar denk geldi hep, riyatları da gayet makuldü.

  • tolga asp  (17.04.16 11:22:45)
m.ikea.com.tr
ikeadan seçebilirsin. spotçuların oradan daha ucuz olduğu varsayımına göre aşağı yukarı tahmin yürütebilirsin. ilk aşamada en gerekli şeyleri alıp zamanla eklemeler yapabilirsin.
Oturma odası
yatak odası
mutfak
mobilya+
  • maq  (17.04.16 11:27:23)
en az 15k cikcak gibi bir durum yok derken, tek seferde direkt vermen gerekmiyor anlaminda dedim. yoksa goodcat'in hesaplamasi gayet normal.

ben de perdeye para verseydim, bulasik makinesine para verseydim nerden baksan 3-5k daha ekleyecektim en azindan.

eger asiri butcen yoksa onceliklendir alman gereken seyleri. Az esyayla da 'evin guzelmis abi' lafini duyabilirsin. tecrubeyle sabit.

her seyi bir anda almaya calisirsan belirtmedigimiz bir suru ivir zivir seyler var degil 15k, 20k bile verirsin.
  • eksi sozlukte eksiyen adam  (17.04.16 12:03:45)
Öğrenci evi mi bekar evi mi aile evi mi bu önemli. Hani yemek yer bezinde de yenir 1000 liralık masada da.
Arkadaşım evleniyor
6000 yatak odası mobilyası
1000 yatak
1000 çamaşır makinesi için ödedi. Bir porselen yemek takımı aldık geçen 1200 lira mutfak ıncığı cıncığı daha da masraflı. Damat tv,salon, oturma odası, buzdolabı, fırın, ocak, banyo mobilyası, tül-perde felan aldı onlar ne kadar bilmiyorum. Ucu başı yok bu işin ama bu eşyaları o kız parçalanana kadar kullanacak idareten eşya değil gittiği yere kadar kullanırım güzelinden olsun dersen beş haneli sayılar banko üç beş sene sonra atacaksan gözüne güzel gelen ucuz malı al gitsin.
  • cilekli pasta  (17.04.16 12:15:39)
tv gereksiz, bulaşık makinesi de ertelenbilir, geri kalan her şey gayet güzel eşyalar alınarak 5000i geçmez. evdeki çoğu şey ikea ve her şey var aşağı yukarı bu paraya alınmış

  • turk kizi  (17.04.16 13:32:20)
hacılar anlıyorum sizi kendinize göre ev kuruyorsunuz da bana patronu, ortağı, eşi dostu içimin rahat edeceği bir şekilde ağırlayabileceğim bir ev lazım. zaten bekarım ahmet gelsin mehmet gitsin evi istemiyorum. yurt dışından misafirim geldiğinde dddkd'nin evi cidden iyimiş falan desin.

o zaman 60k'ya da ev kurarsın ööooooyyyy'cular şimdi bi kenara çekilsinler.

mesela bir erkek olarak perde ne kadar önemlidir bir evde benim aklım almıyor açıkcası. ben bakmam perdeye falan. bana 200 TL perde desen ohaa derim ama sanırım çok daha pahalı ve önemli.

benim hesaplarıma göre 15-16k'ya ev kurarsam millet evden gittikten sonra ulan ne güzel evi varmış dddkd'nin derler diye düşünüyorum.

o sebeple kadın grubu cevaplarsa sevinirim. anladığım kadarı ile erkekler zaten bana bi laptop yeter abi modundalar.

bu arada evet x benim.
  • dedim dedim de kime dedim  (17.04.16 19:33:13 ~ 19:35:44)