fotoğrafçılıktan anlayanlara bokeh etkisiyle ilgili bir sorum var

fotoğraftaki daireler bokeh etkisine örnek gösterilebilir mi?

not: fotoğraf bana ait değil.

gösterilebilir ama çok olağan bir şey değil.

edit:
ışık kaynağı var, flaş kullanılmış.

Ayrıca
betterphotography.in

With focus set to infinity, the flash can help create beautiful bokeh of raindrops or snow falling in front of the lens. Photograph/ Raj Lalwani - See more at: betterphotography.in
  • yuto  (14.04.16 20:48:44 ~ 22:53:10)
Bence olmaz çünkü ortamda ışık kaynağı yok, o etki genelde var olan ışık kaynaklarının bir hali oluyor. Sizinki daha çok yağmur damlaları ya da lens lekesi gibi duruyor.

  • dissendium  (14.04.16 20:57:10)
fotoğraftaki lekeler bokeh değil, sensör lekesi.

  • kobuzchu kiz  (14.04.16 21:08:20)
fotoğraf güzelmiş. bokeh ya da değil.

  • anonymice  (14.04.16 21:11:06 ~ 21:11:16)
pek bokeh gibi durmuyor

  • nucleon  (14.04.16 21:42:56)
sensor kirli ya da havadaki toz ışık almış ve net alan derindiği aralığında olmadığı için bulanık hare konumuna girmiş. (hare lense göre köşegen de olabilir.)

bokeh tabiri: net alan derinliği içerisindeki ışık kaynaklarının net alan derinliği dışında büyük ve yuvarlak hale bürünmesine deniyor.

birini çektin. arkada binalar ve ışıkları var diyelim. lensinin diaframı en açık halde ise temiz bir bokeh yakalaman mümkün.

piyasada f1.8 diaframlı 50mm lensler hem ucuz hem de kullanışlı.
  • trklmsr  (15.04.16 16:24:09)