kardiyolojiye de gittim ama sorunuma care bulamadım, sağlık sistemi bitmiş

www.eksiduyuru.com

şu duyuruda da bahsetmiştim, durduk yere kosmusum da durmusum yahut cok heyecanlanmısım gibi bi yukselme hissi oluyor kalbimde. olcunce genelde normal cıkıyor tansiyon, nadiren yukseliyor. bugun devlette kardiyologa gittim, afedersiniz öküzün tekiydi. ne şikayetimi dinlemekten haberdar, ne insan gibi cevap veriyor. carpıntı oluyor degişik bi şekilde dedim, ekoyla baktı kapakcıklarda sıkıntı yok kalbiniz normal dedi. ama ciddi bir his duyuyorum ve korkuyorum, ritm bozuklugu olsa ekoyla gorunur muydu dedim. yok yakalanmaz ama ritim bozuklugu öyle belirti vermez diyor illa dusup bayılmamız lazım herhalde. ayrıca gayet de bu tarz belirti verebildigini yasayanlardan biliyorum. efor durumunu sormayan kardiyolog mu olur hadi tıpcı dostlar bunu da yanıtlasın? adam bana bu hissi ne zaman hissediyorsun ya da detaylı tarif et bile demedi. üstelik adam bugun az hasta geldiginden yakınıyordu. saglık sistemimiz gercekten bitmiş.
. ama daha gideli bikaç saat olmasına ragmen aynı his yine oldu aksam, kalp krizi geçiricem diye korkuyorum:/ özele gidip illa bana holter mi takın diyim, yahut eko normalse takma kafaya mı dersiniz? hiç böyle bi his yasamamıstım, tasikardiyi falan biliyorum ama bu cok enteresan://

doktora gidip "teşhis şu mu" diye sorarsan o zaman doktora gitme zaten. kendi imkanlarınla iyileş, madem biliyorsun derdini. sağlık sisteminin bir güzelliği, doktoru beğenmedinse, başka bir doktordan randevu alabilmen. öyle yapmanı tavsiye ederim. bi de sadece şikayetini söyle, tıp eğitimin yoksa, doktoruna hastalık adı sıralamanın teşhis sürecine faydası olmaz haliyle.

  • kargn  (13.04.16 20:42:04)
ya kargn bilmeden konusuyorsun, adam bana şikayetin ne diye sormadı inanır mısın. girdim öküz gibi suratıma bakıyor, dedim böyle böyle hmm ok diyip onundeki kagıda baktı. saglık sisteminin yeni guzelligi e-nabız'tan yorumumu da yazcam merak etme, ama surda zaten sıkıntıda olan bi insana bıdı bıdı yapmak cok mantıksız. tıp eğitimim olmasa da kafam cogundan iyi calısıyor cok sukur, ama karsıma kim gelirsen gelsin yuzde 80'inin yaptıgı gibi köpek muamelesi cekmiyorum karsımdakilere.

sagolun, düzen sizin gibiler sayesinde işliyor. senin gibi saydırmaya niyetliler icin cumleyi aynen doktora sordugum şekilde degiştiricem, panikle kestirme yazmışım.
  • galandar kostumu  (13.04.16 20:48:12 ~ 20:53:35)
Zaten bu kargn gibi beceriksiz doktorlar ya da doktor seviciler yüzünden bu halde aq sağlık sistemi. Bi bitin lan artık.

Sana da geçmiş olsun hocam, başhekime de hasta haklarına da şikayet edin bence, kimse uğraşmayınca azıyo oçları çünkü.
  • kandaz3  (13.04.16 21:05:22)
devlete gitmekle hata etmişsin, bunu bilir bunu söylerim ben. devletten kime hayır gelmiş ki sana gelsin? en yakın zamanda (imkanların dahilinde tabii, imkanın yoksa öl zaten :/) özelde iyi bir doktora görün.

şurada da az çok anlatmıştım devlet hastanelerinin ne durumda olduğunu; (git: 1060469)
  • devilred  (13.04.16 21:12:56)
Bence senin sorunun psikolojik. Anksiyete söz konusu olabilir. Sağlık sistemini bitiren şey maalesef internetten hastalıkları araştırıp araştırıp doktorun karşısında bir sürü şey saçmalayan kişiler. Ritm bozukluğu çok ciddi bir olaydır ve çoğu zaman ölümcül olabilir. Normalde kalbin ritmi sinüs ritmidir. Ekoyla bakınca zaten o anda ritm bozukluğu olmadığı belli oluyor. Holter bana bir kez takıldı, sadece çarpıntıların zamanını kaydediyor. Yine de başka bir doktora gidin ama sadece şikayetinizi söyleyin. Gereksiz laf kalabalığı yapıp doktoru yönlendirmeyin.

  • dissendium  (13.04.16 21:16:29)
bakın ben bisikletçiyim. bisiklet tamir ediyorum falan. işimin tanımı bu.
adam geliyor, "ön tekerimin akordu bozuldu" diyor. "peki" diyorum, tekere bakıyorum, hayır, akort bozuk değil. diyorum ki "bu tekerde sorun yok, fren ayarı bozulmuş".
adam ısrar ediyor. "yaa akort bozulmasa birden fren sürtmeye neden başlasın"
"frenin ayarı da bozulur arada öyle" diyorum.
"abi yap akordu işte" diyor.
bu sıra ben frenin vidalarını gerektiği kadar sıkmış ve fren kablosunu yağlamış oluyorum. ön tekeri çeviriyorum. sorunsuz dönüyor. veriyorum bisikleti adama. çeviriyor, lastik dönüyor. adam hala koyduğu teşhisin arkasında. ben deli oluyorum...

biri gelip benim işime karışsa, doğru bildiğimi kendi hayal dünyasında yanlışlasa, ifrit olurum. başka bisikletçiye yollarım. anlatabiliyor muyum? mantık basit. başka bisikletçiye git.
  • kargn  (13.04.16 21:20:59)
kargn eforların icin cok sagol. bilmişligine baska kapıda devam et, bekleme yapma.

@dissendium, bu kadar acıklamıs olmasam haklısın derim. ben hastalık arastıracaksam internetten ingilizce med makalesi okuyarak arastırıyorum, türklerinki mantıksız geliyor biliyo musun:/ en son crp'yi arastırırken 3 meme, 5 kolon, 6 akciger kanseri vakasıyla kanserle korelasyonunu arastırmaya calıstıkları makaleye geldim sarmadı bıraktım. sonra mesela bas agrısıyla gittigim norolog gunde 3 tam dideral yazıyor olmayan migrenime. senin de saglık sistemindeki bisürü manyaklıgı gormeyip tek sorunu gugılcı hastaya baglaman olaya ne kadar yetkin oldugunun güzel bi göstergesi.

tebrikler kardeşler, size özel tatminli ayrı bi duyuru acıcam.
  • galandar kostumu  (13.04.16 21:23:41 ~ 21:28:57)
"sonra bas agrısıyla gittigim norolog gunde 3 tam dideral yazıyor olmayan migrenime."
hacı sen doktor olmalısın yeaaa.. holter, dideral neyin her şeyi biliyorsun sen yeaaa... doktor gibisin vaalla.

  • kargn  (13.04.16 21:31:11)
Şöyle bir şey yazmıştım dissendium, senin için aydınlatıcı olabilir.
eksisozluk.com

  • kandaz3  (13.04.16 21:32:14)
dideral migren için değil yalnız

edit: hatta belki yazdığı diderali kullansan bu şikayetin olmayacak
  • la noix  (13.04.16 21:33:32 ~ 21:34:16)
kargn, öyle bi amacım olsaydı olurdum zaten sen tasalanma. ama ben insanlara istemeden de olsa zarar veririm diye o yolu secmedim, ama akrabalarımdan erzurum tıp'ı bitirip doktor cıkıverenler arabanızı cekin doktor bey geliyor dedirtti. böyle başa böyle tarak. bizim millete böyle sistem. çoook haklısın

@la noix, sen tıpcıydın hatırladıgım kadarıyla. malum eski bi yontem de olsa beta blockerları damarları geniş tutmak suretiyle rahatlattıgı icin migren hastalarına yazıyor bazen doktorlar. benim o donem bi carpıntı şikayetim yoktu, ama norolog sadece bas agrım icin gunde 3 tam dideral verdi. 40 mg olandan. Allah'tan ilaçlara karsı önyargılıyım da bas agrısını cekerim de bu kadar ilacı içmem dedim. sonra bi dönem tasikardi problemi yasayınca beta blockerdan haberdar oldum. doktor kısa bi dönem kullan o da gunde 2 yarım yahut ceyrek dedi. ben o 3 diderali alsam basıma neler gelebilirdi? bu arada su anki problemim tasikardi degil, farklı bi çarpıntı.
  • galandar kostumu  (13.04.16 21:34:43 ~ 21:47:51)
dedğin duruma benzer bi durumda bende var ama ben şüphelenmemiştim hiç. ancak bir yakınıma geçen haftalarda aort genişlemesi teşhisi konana kadar. onun başından da teşhiş koyamayan hekimler zinciri geçmiş ta ki özel bir doktordan randevu alana kadar. durumu doktora anlattıktan sonra bu doktorun da gözünden kaçmış ama yine de sonuçlarına tekrar bakmış. ve aort çapının normlin 3 katı kadar olduğunu fark etmiş. Sonuç olarak 2 hafta içinde ameliyata girmek zorunda kaldı.
Bende de aynı sorunlar olduğu için bende yana yana kardiyaloğa gittim ve 1 ay sonrası için holter sırası aldım. bakalım sonuç ne olacak..

bence başka hekimlerin görüşünü de al.
  • captainmrg  (13.04.16 21:41:22)
Devlet hastanesi doktorlarından özellikle orta yaşlı olanlarından dolmuscudan çekindiğim gibi cekiniyorum ben de. En son jinekologa gitmistim devlet hastanesinde, bakire misin? Evli misin? sorularının ikisine de olumsuz yanıt alınca surati bi karış, perdenin arkasına gecmemi söyledi. Malum koltukları biliyorsunuz. Bi hemşire gelip "Hemen soyun, çabuk!" falan dedi. Odada perde var ama ben o pozisyondayken dingonun ahırı gibi elini kolunu sallayarak giriyor bi suru insan. Tabii hemşire hanım bir de laf soktu bacaklarimi almadigim için. Çıkışta da bi şeyin yok dediler, yolladılar. Bi hafta kendime gelemedim.

  • damdanakan  (13.04.16 21:42:12)
uzun süredir yazmıyordum, şifremi bile unutmuştum vallahhh billah dayanamadım

"bu kadar acıklamıs olmasam haklısın derim. ben hastalık arastıracaksam internetten ingilizce med makalesi okuyarak arastırıyorum, türklerinki mantıksız geliyor biliyo musun:/ en son crp'yi arastırırken 3 meme, 5 kolon, 6 akciger kanseri vakasıyla kanserle korelasyonunu arastırmaya calıstıkları makaleye geldim sarmadı bıraktım"

Bu ne anlama geliyor, çok güldüm yahu. işte bilinçli hasta ve kendini bilinçli zanneden hasta arasındaki fark budur. ama siz ikinci gruptasınız :(

"malum eski bi yontem de olsa beta blockerları damarları geniş tutmak suretiyle rahatlattıgı icin migren hastalarına yazıyor bazen doktorlar"
beta blokajına damar genişletiyor diyeni vururlar, gece yatak odasına girip yastıkla vururlar. hacım sen ne yaptın:)

Şaka bir yana, eko ve ekg temizse, bu durumda kardiyologlar beta bloker önerir, tercihen propranolol (dideral) yazarlar. ama sizin durumda anksiyete bozukluğu gibi de duruyor. üstelik haftada bir kaç defa gelmesi de buna uyuyor. kalp krizi vs. geçiriyor olsanız, zaten şu anda entry yazamıyor olurdunuz.
Bence psikiyatriyle görüşün. Bu süreçte de dideral reçete edildiyse onu kullanın, psikiyatrik de olsa, ritm bozukluğu da olsa yardımcı olur. en azından şikayetlerinizi hafifletir.

kinolonlara dil uzatma sebepsiz,
sen atipik pnömoniden, komplike sistitten gene iyileşirdin ama
sepsis nedir bilemezdin ş.r.fsiz.
Yanetkileri çokmuş gibi gözüküyor, özellikle bir takım idiosinkratik yanetkileri mevcut insanları da haklı olarak korkutuyor ama bunlar genelde çok çok nadir. dirençli bakteri çağında, böyle bir bakteriyosidal ilaç bulmak çok zor. spektrum ve tedavi etme gücü en yüksek, yanetkisi en az olan 5 grup sayılacak olsa, kesinlikle kinolonları bu listede kendine yer bulur.
  • ceycey e  (13.04.16 21:57:11)
hahahah la noix cok enteresansın. enteresanlıklarını sıralamak gerekirse
1)klasik tıpcı refleksiyle meslektaslarını korumak niyetindesin. hiç bir zaman anlam veremedigim bi tutumdur. misal biz muhendisler işinde gariplikler yapanla tashak geceriz, geciliriz de kimse gocunmaz. nedense bu kutsal doktorlarda asla ve kat'a yanlış yapan bulunmaz. imeyzing
2)dideral'in etkisi benim umrumda degil, ilacı ben yazmadım. o dönem özel saglık sigortam oldugu icin beni carpacak adı en cok bilinen özel hastanelerden birindeki 45 yaslarındaki uz.dr. NOROLOG yazdı.
3)dideral'in antimigren etkisi var demedim, saglıklı kalp ritmine sahip bi bireyde(benimki normalde 70-80 bandındadır) 1 ay(norologum oyle onermişti) gunde 3x40mg dideral kullanımında olası durumlar nelerdir?
4)eski duyurulardan önyargıları varıp ezmeye calısmıssın tatlım, haklısın bende anksiyete bozuklugu var onun da bilincindeyim ondan kaynaklı sıkıntılarımla basetmeye calısıyorum. kimseye de dilemem. bunu bi üstünlük pozisyonu yapmaya calısman cok hoş<3. düşmez kalkmaz bi Allah derler, hatırlatırım.
5)1-2 yıllık doktor kapıdan girince anlıyorsa, tr'nin en iyi kalp cerrahlarından biri denen adamın eline sapasaglam giden dayım, sırf gerekli öncül tetkikler yapılmadı diye riskleri konusunda dogru duzgun bilgilendirmedigi bi ameliyattan çıkamadı. vuhuuu doktorlar harika
  • galandar kostumu  (13.04.16 21:59:46)
pubmed okuyan kişiyle dalga geçip, yerine doğrusunu söylemzsek olmaz. madem ki bir yanlışı eleştiriyoruz o zaman doğrusunu da yazmamız lazım.
gerçek ve güvenilir tıbbi bilgiye ulaşmak istiyorsanız, makaleler bunun başlangıç adresi değildir malesef. özellikle bir alanı merak ediyorsanız, o alandaki textbookları okumanızı öneririm.

dahili hastalıklar için harrison ve cecil en meşhurlarıdır. harrison biraz daha detaydır.
hastalığın sebepleri, patofizyolojisi hakkında bilgi almak için robbins patoloji iyidir mesela. tüm konuları ilgilendirmese de merak ettiğiniz yerleri açıp okuyabilirsiniz.
  • ceycey e  (13.04.16 22:01:29)
@ceycey e, böyle bilgisiyle dövse sıkıntı etmiycem zaten. ben doktora sordugumda cevap almak istiyorum, hatta anksiyeteyse onu da desin. ama şikayetimi sormayan bi doktor var ortada, bak gerçekten adam sormadı. sadece içeri girince suratıma baktı. e benim yasadıgım fiziksel bi durum/his var, bunla ilgili bi yönlendirme beklemek cok mu fantastik? o zaman sağlığımıza dair eforlarımız sabah aksam Allah düşürmesin diye dua etmekten baska bişiy olamaz.

ayrıca güzel türkçemizin elastikiyetine sıgınarak kullandım, kasılmanın azalmasıyla daha gevrek halde durmayı pek cok doktordan da gevşetmek olarak duymuslugum vaki. burda mahkeme salonunda ifade verir gibi kaldım ama son yıllarda pulmoner embolisinden anevrizmasına ailede türlü türlü öykü olunca insan hem panik yapıyor, hem istemeden bilgi sahibi oluyor. susup el pençe duramadıgımız tüm kutsal doktorlarımızdan özür dilerim.
  • galandar kostumu  (13.04.16 22:07:00)
BB damar gevşetiyor diyen adamın diplomasını yakarlar. o yüzden düzeltme gereği hissettim.

eski duyurunuzu okumadım. Şu anki şikayetleriniz anksiyete bozukluğuna uyuyor gibi. eskiden de var olduğunu biliyorsanız, tekrar değerlendirilmenizi öneririm çünkü anksiyete bozukluklarının birkaç alttipi var.

3x40mg dideral sorunuzu hala anlayamıyorum? günlük hayatta ben de belirli durumlarda kulanıyorum? kalp hastalıklarında genelde spesifik betablokerler tercih ediliyor. Kalbi sağlam olup, diğer organlar açısından betabloker özelliğine ihtiyaç duyulunca reçete ediliyor genelde. mesela kalp yetmezliğiniz olsaydı başka bir betabloker tercih edilirdi.

dayınıza Allah rahmet eylesin. komplikasyondan mı öldü?
  • ceycey e  (13.04.16 22:08:05)
fiziksel durumunuzla ilgili rahatsız yaşadığınız belli, yalan söylemdiğinizi anlıyoruz elbetti. ama takdir edersin ki, binbir çeşit hastalık, binbir çeşit şikayet var.
ben senin yaşadığın ölüm korkusunu anlayamam, doktor da olsam, azrailde olsam; aynı şekilde sen de benim geçen yaz yaşadığım böbrek taşı düşürme hikayemi anlayamazsın.
en fazla birbirimiz hakkında "uff ne zor iş yavvv" diye düşünürüz.
psikiyatrik hastalıkların küçümsenecek veya önemsenmeyecek bir yanları yoktur. nasıl ki hepimizin kalbi arasıra tekleyebilir, ayağı burkulabilirse, aynı şekilde beynimizdeki bir takım maddelerde bazen artıp azalabilir. Hepimiz için bu risk mevcut.

Tıp pragmatist bir bilimdir. hiçbir şeyinde garantisi olmaz.
mesela kandaz3 kardeşimin sayfalarca olumsuzluğunu bildirdiği kinolonlar milyonlarca insanın milyonlarca defa hayatını kurtarmış. kanser hastası halamın hayatını 3 kez kurtardığına ben şahidim.
öte yandan belki yüzlerce kişiye eklem rahatsızlığı, baş ağrısı gibi sorunlar yaratmış, belki bir kaçının ölümüne sebebiyet vermiştir.
bu durumda yüz veya bin kişi zarar gördü diye kinolondan vazgeçilmez, çünkü yerine bu kadar güçlü, güvenli, ucuz, kolay erişilebilir ilaç yok.
  • ceycey e  (13.04.16 22:18:01)
hayır, böbrek atardamarındaki aaa ile opere edildi ama öncesinde 1.5 ay yattıgı hastanede ameliyat edecek doktoru 2 defa gordu. bypass edilecek damar bacaktan alınacaktı ama ameliyatta aa bacak damarları cok kötüymüş dendi. paniklediler, kapl cevresinden almaya calıstılar vs. tabi ki kaderin önüne gecilmez ama riskleri konusunda bilgilendirilmediler, hala bilmiyoruz ameliyatta mı hata yaptılar yoksa aşırı riskli bi operasyonu göze mi aldılar? muamma. sonucta dayımın ameliyata girdigi süreçte ben ondan daha stresliydim, adam durumunun ciddiyetinin farkında bile degildi. görünürde de sapasaglam oldugu icin girip cıkıcam zannediyordu. o yuzden lutfen sorgusuz guvenmemizi kimse beklemesin. siz olsanız siz de guvenmezsiniz eminim. en iyi kalp damar hastanesi/cerrahı kombusu bu.

crp-kanser mevzuna gelirsek, bence gayet acık. alakasız tumorlerden alakasız rakamlarda kombo yapılıp, hiç tumor olmayan bi grupla bile karsılastırmamıslar. yani makaleyi okurken insan oyle hissediyor ki, son 1-2 yılda ellerine geçirdikleri hastalardan hmm ne cıkarırız diye dusunmus dayanagı yeterince olusturamadan sav geliştirmişler.

sözlükte de defalarca yazmısımdır, doktorların calısma sistemi sacma sapan. bu sistem hepimizi mahvediyor. ama insan sevmiyorsan bu meslegi okumasaydın be gülüm? ben niye okumadım. 3 kurusluk statü pesinde kosup, milletin agzına scmaya fırsat kollayanları gordukce sinirlerim hopluyor.
  • galandar kostumu  (13.04.16 22:18:09)
Ceycey çok doğru diyosun, ama oradaki eleştiri bunu gereksiz yazan cahillere. Sen de çok iyi biliyosun ki birçok branşta kapıdan girenin ağzına atıyolar, di mi?

  • kandaz3  (13.04.16 22:22:46)
@la noix, neden kendimi ustun goreyim? esas sen o tavrı gosterdigin icin sinirlerim hopladı. bak tekrar ediyorum, yalan mı soyleyecegim. odaya girdigimde sekreterini, yok yok önundeki kagıda bakıyordu. ve kafayı kaldırdı. kucuk bir soru isaretiyle suratıma baktı. bu doktor musveddesinin benle ilgilenmedigini bilmek icin burda sıraladıgım bilgilere ihtiyacım yok. adam beni tatmin edemedi, bi sorunum icin vakt ayırıp gittigim doktordan hmm ok diye cıktım. insan bu hizmeti nerde alsa sıkıntı eder? üstelik saglık bu.

valla senin ne şekilde söyledigin bence gayet aşikar, boşuna dememişler doktorların bilinçli hasta gorunce çıldırması diye. bence degiştirip ego sarsılması anında saldırganlasmaları yapabiliriz de olur. biliçli hasta senden iyi tıp bilecek hasta degil herhalde, analitik dusunebilen sorgulayabilen insan demek.

neyse az daha kasarsak 2. bi sezen aksu turkish music vakası yasancak.

bu arada lütfen kişisel algılama seni duyurudan az cok biliyorum, elinden geldigince insanlara yardımcı olmaya calısıyorsun. ama gerçekten ciddi bir zihniyet hatası oldugunu dusunuyorum, o yuzden bu cevapları tutucam burda. zihniyete musallat babında.
  • galandar kostumu  (13.04.16 22:23:13 ~ 22:24:31)
kandaz3
belki kinolondan bir yakınızı kaybettiniz, belki bir akrabanız aşil tendon rüptürü geçirdi sizi anlayabiliyorum. ancak sizce en güçlü Gr- etkisi olan hatta anaerop ve Gr+lere bile etkili bu ilaçtan vazgeçmeli miyiz?
vazgeçersek, bu ilaç yerine neyi koymamız lazım?
kültür beklemeye vaktimiz olmadığı komplike bakteriyel sistitlerde?
klaritromisin veremediğimiz atipik pnömonide?
yoğun bakımda serratia, psödomonas sepsislerinde?
mesela MDR tüberkülozda ne yapabiliriz (bu biraz ilersi için soru oldu)?
->işte bu tartışmada textbooklar ve makaleler çekilebilir.
  • ceycey e  (13.04.16 22:23:26)
bacaktan damara güvenmeyip, LIMA-RIMA dan almayı denemişler, sık sık her kalp cerrahının başına gelir zaten. Ne gibi bir telaş yapmış olabilirler ki?
aaa derken abdominal aort anevrizması olduğunu var sayıyorum. bir aşamaya kadar hiç müdahale edilmezken, bir aşamadan sonra saatli bombadır. bomba imha etme denenmiş mantıken. detaylarını uzmanıyla görüşmek lazım.

kanser tarama yöntemleri çok popi, yıllardır uğraşılıyor ama bir şey çıkamıyor. boşuna zaman kaybetmişsiniz makalede. zaten dediğiniz gibiyse kontrol grubu bile yokmuş ki, öyle makalenin yayınlanması bir garip. emin misiniz olmadığına?
gene de, genel tıbbi bilgiye sahip olmadan makaleye geçilmesi kafa karıştırır.
  • ceycey e  (13.04.16 22:30:29)
Dideral baş ağrısı sırasında değil ağrıları önlemek için günlük 80-160 mg reçete edilir. Bazı araştırmalarda 240 mg'i çıkıldığını görebilirsiniz. 120 mg ile başına bir iş gelmezdi. Bir de ilaçlar her hastalık için aynı dozda kullanılmaz. Aritmideki dozu farklıdır, hipertansiyona dozu farklıdır, anksiyeteye veya migrene farklıdır.

Buradan teşhis koymam doğru değil ama psikiyatrik bir sorunun varsa tam tersine hastalık bulgularını okumayı bırakman lazım. Farkında olmadan taklit etmeye başlayabilirsin. Doktorlar da böyle gibi hastalara nefesin daraldı mı, gözün karardı mı, göğsün sıkıştı mı falan filan diye sormazlar. Sen anlatacağını anlatırsın.

Son olarak Pubmed küçük resim. Temelini bilmeden, ki bunun yolu textbooklardır, orada okuduklarını sadece ezberlersin.
  • Lim5  (13.04.16 22:30:32)
Ceycey, harbi bi kardeşe benziyosun ama bak şimdi; burada bir çarpıklıktan bahsediyorum, sen kinolonun gerçekten ihtiyaç duyulduğu durumları örnekliyorsun, ben soğuk algınlığına cipro dayayan bir yavşaktan bahsediyorum. Desene abi, evet bu sektörde var böyle orospu çocukları da, diye. Adamlar amerikada black box uyarısı ile kinolon veriyolar, burda 2 sene önceye kadar bu ilaçlar reçetesiz alınıyordu. Muadillerin kaçında yazıyo tendon ruptürü sence?? Ya da kaç meslektaşın bundan haberdar?

  • kandaz3  (13.04.16 22:30:36)
evet, devletimiz, doktorlarımız çok güzel, çok özenli, müthişler, muhteşemler. tüm sorun biz hastalarda. devlete kapağı atma tasasında olanda hiç sorun yok çünkü.

doktorlarımız çok güzel demiş miydim?
  • devilred  (13.04.16 22:34:40)
Bir de özel hastane doktorları iyi transferler diyelim. Orada çalışan hemşirelerin, laborantların, radyoloji teknikerlerinin kalitesini bilseniz adım atmazsınız. Genelde KPSS'yi kazanamayan, sağlık meslek lisesinden zoraki mezun olmuş tipler çalışıyor. Laboratuar mezunu birisi çok ünlü bir özel hastanenin yenidoğanında çalışıyor mesela. O yüzden özel hastanede masada kalmanız daha muhtemel.

  • Lim5  (13.04.16 22:35:05)
@la noix, farkettim ki neyi vurgulamak istedigimi inatla anlamıyorsun. üstelik yazdıgın cevabı da silmişsin atarım boşta kalmış, kabul edelim gayet agır bi uslubu vardı o cevabın.

@lim5 kardeş, evet belirti okumayı bıraktım. anksiyete mevzuunda yeterince bilinçlenince. bişeye cevap verirken digerini unutuyorum. benim sorunum migren falan degilmiş, sonra gittigim doktor gülmustu hatta bu teshise.

@ceycey e evet anevrizma, yazdıgın bilgileri ben de biliyorum maalesef. imha icin gerekli gözlem yapılmadı maalesef, sonrasında ekip basındaki doktorla gorustugumde de ciddi sacmaladı. kendi aradı cagırdı zaten, aslında ailesi dava edecekti ama o gücü bulamadılar.
  • galandar kostumu  (13.04.16 22:36:47)
ben de sana soyle gercek bir ornek vereyim. turkiye'de olunabilecek en iyi yerlerden birine fizyoterapist aliniyor. adam sakatliklara bakiyor ama tani koyamiyor. her zaman soyledigi "Bi MR cektirelim, durumu konusuruz" MR gelmeden de kafasinda dusundugu taniyi da soylemesi lazim adamin ama raporlar vs geldikten sonra kagitta yazanin aynisini adama okuyordu. Yas olarak da yeni baslayan biri degildi ama iste maalesef boyle adamlar da var.

  • evimin paspasi  (13.04.16 22:37:53)
o zaman yazdığınız yazıyı düzeltmek lazım. çünkü o yazıyı okuttuğum tıpdışı biri, kinolon=kaka+ölüm olarak yorumladı.

vardır tabi orospu çocuğu. nerde yoksa söyle oraya gidelim. ama kinolon öyle ilaç sektörünü besleyebilecek bir ilaç değil. çünkü hem çok ucuz hem de patent süresi dolmuş jenerik ilaç
soğuk algınlığına yazılmaz ama atipik pnömoniyse yazılır. mesela ben yakınlarımdan biri atipik pnömoni olursa ilk kinolon tercih ederim. anama babama dediğim budur. atipik pnömoni de çok değişik bir hastalıktır. nezle gibi başlayıp, böğüre böğüre öldürebilir. Ben kendi aileme riske girmem. sana da girmemeni öneriyorum
  • ceycey e  (13.04.16 22:41:28)
halkın şunu anlaması lazım. top 2-3 özel hastane haricinde, özel hastanelerin doktor seçtiği falan yok. o en tepedeki özel hastanelerinde muayene, tahlil ücretleri için ev araba satmak gerekiyor.
devlette de doğru düzgün hizmet ve verimlilik yok. hastalara ayrılan süre açısından çok gerideyiz, bu kadar kalabalık, bu kadar yoğun hastanelerde işler nasıl yürüyor bazen ben de şaşıyorum. avrupadan gelen gözlemci hekimler falan şok geçiriyor hasta akınını görünce...

  • ceycey e  (13.04.16 22:45:12)
@la noix

hem müdahil edip hem de neden müdahil oldun diye sorgulaman çok garip. biz hastalar sizin tarafta işlerin nasıl olduğunu bilmiyoruz, o kısımla ilgilenmiyoruz da. doktora gittiğimde beni dinleyecek doktor istiyorum ve devlette kimsenin bunu yaptığını görmedim. özele gittiğimde yapıyorlar ama? müşteri gözüyle de baksalar yapıyorlar sonuçta ve sonuç olarak devlette gördüğümden çok daha iyi, özenli tedavi görüyorum.

önce bir tavra dikkat etmek gerekli, gerisi sonraya kalsın.
  • devilred  (13.04.16 22:45:36)
Ceycey, kötü zamanda hekim olmuşsun, modern tıp öleli çok oldu, artık ilaç şirketleri var. Naaptın, gittiniz mi Kıbrısa :p ?

www.yenisoz.com.tr
ethicalnag.org

Tamam, yardım et beraber düzeltelim entryi, sıkıntılı noktaları editleyelim.
  • kandaz3  (13.04.16 22:49:19)
kusura bakmayın duyuruya bir kaynak yapıyorum; ama benim de maalesef yıllardır süregelen bir taşikardi problemim var, en son doktora iki yıl önce gittim, gayet iyi bir doktordu da, dideral yazdı, ben tabii hala yaşıyorum bu taşikardi sorununu ama o kadar dağınık bir dideral kullanımım var ki bazen günlerce çrpıntım olur almam bazen çarpıntıya dayanamayıp yarım içerim. bu durumdan da çok sıkıldım, çarpıntının altında yatan sebep nasıl bulunamıyor anlamıyorum bu kadar çaresiz mi tıp sistemimiz? kuş kanadı gibi kalpten sıkıldım gerçekten dideral içmekten de...

  • arkburak  (13.04.16 22:58:05)
@galandar, senin bana verdiğin bilmişlik kokan ama hiçbir şey bilmediğini ifade eden cevaptan sonra senin sorununun psikolojik olduğuna emin oldum. eğer gerçek bir hasta olsaydın gereksiz muhabbetlerle kafanı bulandırmaz ve gerçekten bir yanıt almayı beklerdin. ama görüyorum ki senin amacın hastalığını tedavi ettirmek değil kendine eğlence aramak. okuduğun makaleleri anlayacak altyapın olduğunu sanmıyorum. bunları okusan bile yorumlayacak tecrüben olduğunu da düşünmüyorum. sen bunu sadece kendini kanıtlama isteğiyle, kendini doktorun karşısında ezik duruma düşmeme isteğiyle yapıyorsun. türk doktorları küçümsemen de ayrı bir garip olay. elin İngilizleri bile tedavi olmak için Türkiye'ye gelirken her doktoru bir tutman çok ilginç. tamam kötü doktorlar var ama benim gözümde yarım yamalak makale okumuş biri, Google'da basit bir arama yapan hastadan daha tehlikeli. kendine dikkat et, sorunun psikolojikse kendine karşı savaş vermen gerekebilir, bu kadar inatçı olma.

  • dissendium  (13.04.16 23:56:12)
@dissendium,

"Holter bana bir kez takıldı, sadece çarpıntıların zamanını kaydediyor"

+

"senin bana verdiğin bilmişlik kokan ama hiçbir şey bilmediğini ifade eden cevaptan sonra senin sorununun psikolojik olduğuna emin oldum"

tişikkirlir sipirmin
  • galandar kostumu  (14.04.16 00:10:28)
Boş konuşuyorsunuz, doktorun iyisi de var kötüsü de, hem özelde hem de devlette. Geçenlerde özele gittim, bana kasık fıtığım olduğunu söyledi. Sonra GATA'ya gittim, hiç de yokmuş öyle bir şey, gidip hastalık uydurdular üzerimde.

  • i was made for you  (14.04.16 01:09:46)