işe bisikletle gitmek

selamlar,

metro, otobüs vb toplu taşımadan gına geldi artık.

kadıköy belediyesi'nin oradaki evden, kozyatağı metro'nun oradaki iş yerine bisikletle gitmek mümkün müdür? güvenli midir? ya da güvenle gidilecek bir yol var mıdır?

soru mu bu, türkiye'de hiçbir yer yeteri kadar güvenli değil.

  • mula  (11.04.16 00:32:51)
Olduğun yeri de metroyu da düşündüm, trafik akışının cok yogun olduğu yerler, ayri bir bisiklet yolu yok bildiğim kadariyla,bence mümkün değil..

  • cabiday  (11.04.16 00:38:08)
avrupanin modern bir kentinde yasayip da ulasim icin diger binlerce kisi gibi bisiklet kullanan biri olarak boyle mesajlar goruyorum arada bir, uzulsem mi, sansli mi saysam kendimi bilemiyorum. dogup buyudugum istanbulda da insanlar ozeniyor, keske ise bisikletle gitsem diyor, gidebilir miyim acaba ya diyor ve soru geliyor: ölür müyüm?

nasıl özendiğinizi görebiliyorum ama hiç heves etmeyin, kendinizi de ateşe atmayın. arabanın içinde bile güvende olunmayan yerde bir delilik yapmayin. biz burada beşiktaş ilçe sınırı kadar olan şehir merkezinde bisiklet sürüyoruz, istanbuldaki iki ilçe arası mesafe burada şehirlerarasına tekabül ediyor.

yapmayin, canınızı tehlikeye atmayın. bazı şeyler bazı coğrafyaya gitmiyor işte, özenmenin anlamı yok.
  • no christ requires  (11.04.16 00:39:39)
ben niye tik alamamışım acaba?^^

ölmeyin diye dedim, çünkü trafik canavalarla dolu ve sizi ezmek isticekler....
  • mula  (11.04.16 00:45:23)
Trafik cok yogun, yani isterseniz bi gun minibus caddesinden baslayip inonu-ataturk (hangisi hangi yone gidiyor karistiriyorum hep) caddesinden kozyatagina cikin.

Ya da bu caddelerin paralelindeki sokaklardan gidin ki biraz dhaa garantide olun.
Kask, dirseklik vb unutmayin:/
Cok tavsiye etmem ama yapilmayacak gibi degil. Cok uzak gelmedi yani bana mesafe.

Ama dedigim gibi bi kez deneyebilirsiniz bence.
  • kuehles blondes  (11.04.16 00:47:17)
Minibüs yolu için konuşayım. Benim okul ziverbeyde hava güzel olunca kadıköy-ziverbey arası 4 yıldır yürüyerek gidip gelirim. Arada küçük inşaat sürprizleriyle karşılaşıyorum. Şimdi kurbalıdere ıslahı diye evlendirme dairesi civarındaki yol rezil oldu. Minibüs yolunda bir bakıyorsun kaldırım ve yolun yarısı kapanmış çünkü bir ev yıkılıyor ya da inşaata başlanmış her yerde hafriyat kamyonları.

  • jazzabel  (11.04.16 00:59:07)
Mesafeye baktim da 6,3 km imis.

(Belediye - kozyatagi metro, minibus cad ustunden)

Ben yasadigim sehirde okuluma 5 km mesafedeyim. Tabi bisiklet yolu olan bolumler cogunlukta bu 5kmde. Isiklarla filan beraber 20 dk suruyor
6,3 km cok yapilabilir mesafe. Ama can guvenligi meselesi bambaska. Lutfen dikkat edin ama daha onceki cevabimda da dedigim gibi, bir kez deneyin.
Ha ama e5 e asla cikilmaz ki yasak da zaten. Aman diyim.
  • kuehles blondes  (11.04.16 01:23:34)
kadıköy - maltepe arasında yaptığım bir yolculuğu çekmiştim. fikir vermesi açısından izleyebilirsin:

tam kadıköy belediyesinin oralar: www.youtube.com

ben aylarca maltepe-kadıköy arasında minibüs caddesinde kullandım. gece yolculuğu da çok yaptım gündüz yolculuğu da. kartal'a da gittiğim oldu. e 5'e çıkmaya cesaret edemediğimden o istikamette metroya soktum.

sahilde ve bağdat caddesinde de çok kullandım. karşıya geçip sirkeciden tramvay yoluna girip dolaşmışlığım da çoktur.

• minibüs yolu için konuşacak olursam tehlike ve taciz anlamında bir problem yaşamadım ama hep temkinliydim. olabildiğince en sağ şeritten gittim, trafik tıkandığında aralara daldım, ışıklarda ve aşırı sıkışıklıklarda kaldırımları kullandım vs. hepsi videoda var.

• en korktuğum şey duran arabaların yanından geçerken kapının açılma korkusu. bir kez taksi kapısına çarpıyordum. o günden sonra hep aramda 1 metre mesafe bırakmaya çalıştım.

• otobüs duraklarına yaklaşınca kaldırıma çıktım çünkü otobüs yanaştığından sıkışıyorsun.

• onun dışında minibüslere dikkat etmek gerek. nerede duracağı ve nerede yolcu indirip bindireceği belli olmadığından önümde minibüs varsa ekstra temkinli davranıyordum.

• bir de en sağ şeritte zırt pırt kanalizasyon demiri çıkıyor ve demir aralıkları yola paralel olduğundan arasına lastiğin girme tehlikesi var. eğer dağ bisikletin varsa bir şey olmaz ancak yol bisikletin varsa o lastik araya girer ve düşürür. o yüzden en sağ şeritten giderken çok hızlanmamak ve kanalizasyon demirlerine dikkat etmek çok önemli.

• eksikliğini hissettiğin en çok şey ayna olacaktır. sonuçta istanbul'dasın ve şerit değiştirirken olsun, başka bir yola saparken olsun sürekli arkanı kontrol etmen gerekiyor. o yüzden gidona ayna takmanı öneririm. ben hoş durmuyor diye takmadım ancak her türlü zırt pırt arkana bakmaktan iyidir. bir de hiç kullanmadım ama kaska takılan küçük aynalar oluyor. o da iş görebilir.

• son değineceğim konu ışıklar. asla "dur şu yeşili kaçırmayayım." diye her ışıkta kontrolsüz hızlanma. ya da kırmızıda durdun diyelim yeşil yanar yanmaz hızlanma. çünkü illa malın biri ışık ihlali yapacaktır.

toparlayacak olursam çok dikkatli olmak şartıyla gidilebilir. evet bisiklet yollarımız yok evet trafikte sorunlu insan dolu evet bisiklet kültürü ve bilinci çok gerilerde evet tehlikeli ama her şeye inat bindim ve biniyorum, pişman değilim.
  • halitkin  (11.04.16 01:52:50 ~ 02:25:34)
Yaklaşık maksimum yarim saatlik mesafe, minibüs yolunda kaldırımdan gitme şansın var google street viewda geniş görünüyor. Belki benim baktigim yer öyle daraldığı kısımlar olabilir. Minibüs yoluna paralel caddeler var kendiniz rota çizebilirsiniz. Yarim saat kısa bir süre, pür dikkat olmanız için uzun bir süre değil. Bir avrupadaki kadar rahat olmayacaktır , ama mümkün.

  • ilkdefa  (11.04.16 01:59:00)
ankara'da bahçeli - kızılay arası 3.5 km yolu 11 dakikada bisikletle gidiyorum sabah-akşam. memurum. bunu da yapmasam sıkıntıdan ölürüm. çılgınlık edip dene bence. 6 km çok değil.

  • simsiki yumruk misali sevdik  (11.04.16 04:19:17)
İyi derecede bisiklwt surerim. Sehir falan degiatirecek kadar. Ama ben is yeri konforu ve trafik zaman sorunu yuzunden cesaret edemiyorum. Terlemek sorun degil, sivil calisiyorum diyorsan git tabi. Yol guvenlihini dert etme. Yedek ic camasiri al ama mutlaka. Ve surus sirasinda bacaklarin acik olsun. Anadolu yakasi biraz daha uyhundur bu is icin.

  • karlmarx  (11.04.16 04:37:40)
gidis-gelis 120 km yapmis biri olarak. yapilir, neden yapilmasin ?

mis gibi.
  • evimin paspasi  (11.04.16 08:14:31)
Bir haftadır yaptığım şey ama ben Avrupa yakasında oturuyorum. Bildiğin Eski Edirne Asfaltı yolundan hergün 7km gidip geliyorum. Minibüslerin, otobüslerin falan sıkıştıracağını sanıyordum ama şimdiye kadar bir tepkiyle, kornayla karşılaşmadım, hatta arkamda daralan yollarda sabırla bekleyen şoförler bile oldu. Anadolu tarafındaki sürücüler buradakilerden daha naziktir bence. @halitkin de dikkat edilecek hususları ok güzel açıklamış zaten.

Bisiklet kaskını, ekipmanını giyerek yola çık. O zaman sürücüler seni daha fazla dikkate alıyorlar, seni trafikte bir araç olarak görüyorlar.

Azami dikkat edeceksin, fevri hareket etmeyeceksin, en sağdan gidiyorsan ve önüne ufak bir çukur çıktıysa yolunu değiştirmeden çukura gireceksin.

Yoldan gözünü ayırmayacaksın, özellikle sağa parketmiş ya da henüz parkediyor olan araçlara, bayan sürücülere çok dikkat edeceksin. Durur durmaz kapıyı açıyorlar ve en korktuğum şey de bu.

Yol birleşimlerinde ve ayrımlarında daha bir dikkatli olacaksın.

Gerekiyorsa kaskına bir ayna al, sol tarafı kontrol etmek çok önemli.

En güzeli Pazar günü sabah saatlerinde kendini ve yolu denemen, kaç dakikada gidebiliyorsun, nereler tehlikeli, çok yoruluyormusun bunları iyice incele. Bazen ohoo ben bu yolu havada karada giderim diyorsun ama sonra arabayla giderken dikkat etmediğin o sürekli ama ufak yokuş nefesini kesiyor. En son olarak da bir gün işe gidip gelerek deneyebilirsin.
  • Tutkun  (11.04.16 08:35:00)
Sahrayicedite kadar ara sokaklardan gidersen sahrayiceditten e-5e kadar bisiklet yolu yapildi inonu caddesi uzerine onu kullanabilirsin. Bence imkansiz degil, hic olmadi inonuye kadar kaldirimdan gidersin

  • red g  (11.04.16 10:18:39)
guzergahin guvennligini bilemiyorum ama eger asil amac trafikten kurtulmaksa motosiklet neden olmasin? motosiklet muthis guvenli diye degil ama bisiklete gore biraz daha rahat akarsin trafikte. Istanbul insani alisiyor git gide motosikletlere.

  • jimicik  (11.04.16 10:43:02)