Cümlede Anlam Türkçe ?

Evet cümlemiz :

"Öznitelik tablosunu açarak öğrenci numaranızın son (1. yada 2.) hanesinin karşılık geldiği plaka kodundaki ili siliniz."

Benim takıldığım nokta parantez içindeki 1. ya da 2. ifadesi, öğrenci numarası 123456789 olan öğrenci hangi haneyi ya da haneyi silmelidir ? Benim okuduğumdan anladığım sondan birinciyi ya da ikinciyi silecek yani ya 8'i ya da 9'u. Sizce doğru anlamış mıyım? Yoksa 89'u mu sileyim ?

Samimi itiraf; bilgisayarı olmayan arkadaşlarıma yardım etmek için 5 kişinin ödevini yaptım ve hepsininkinde sondan birinci ya da ikinci haneyi sildim, sondan iki haneyi değil. Dersin hocası ise herkesin farklı illerle çalışması için sondan 2 haneyi silmemiz gerektiğini söylüyor,evet haklı ama ödevi teslim alırken kağıtta yazan cümleyi aynen yukarı kopyaladım "son (1. yada 2.) hanesinin" yazıp,sözlü olarak ben ne dediysem o son 2 haneyi silin demek ayıp değil midir ? Bu hocanın anlam bilgisi zayıf mıdır ?

Benim anladığım önce son iki haneye denk gelen plaka var mi varsa son iki hane silinecek yoksa tek hane.

  • ilkdefa  (10.04.16 14:30:58)