İstemediğim halde kilo veriyorum

Son altı aydır beslenmem aşağı yukarı şöyle; sabahları yulaflı(bazen fazladan peynirli) omlet, öğlenleri çiğ sebze ve lor peyniri(bazen tulum), akşamları da 300-400 gram et yanında da zeytinyağlı salata. bazen kendimi bozup pizza, pasta, çikolata işlerine de giriyorum. alkol yok. uykum akşam 10-11 sabah 5.30 arası.

genellikle sabahları kalıp ip atlıyorum, şınav, plank, squat takılıyorum. sonra da kahvaltı ve işe gidiyorum.

dört ay önce 86 kiloydum. bugün tartıldım 81 kiloya düşmüşüm. moralim bozuk. neyi yanlış yapıyorum? ağırlık çalışmıyorum diye mi? az besleniyorum desem dünyaları yiyorum. az uyku desen 6-7 saat uyuyorum.

sabah 1 ekmek tamamı kızarmış tereyag-bal-kaşar, diğer yarısıyla ekmeğin nutella.

öğlen yok.

3-4 gibi ekmekle ye bi yemek işte, ban suyuna falan. ekmekle makarna da ye.

akşam yok.

gece yatmadan ekmek arası nutella veya ekmek arası kızartma ye.

günün her saati, çikolata, pasta, künefe. elinden gofret düşmesin.

yarın ip atlamayı bırakıyorsun. ip atladığın sürede uyu. akşam geldin mi. dizi izle. yürüme. tolpu taşıma kullan.
  • brad pitt  (06.04.16 21:32:34)
Hiçbir şey yemiyorsun ki. Normal kilo vermen.

  • noluyo yaa  (06.04.16 21:34:58)
allah'tan kilo sorunum yok. kilo sorunum olsa iyi bi söverdim sana içimden:)

istemediğin halde kilo veriyorsan beslenmen yanlış. dolayısıyla bazen pizza, pasta, çikolata gibi kalorili şeyler yemen senin için 'kendini bozmak' sayılmamalı.

ayrıca boyun 2.05 falan değilse bence 81 kilo olmayı dert etme. muhtemelen 5 kiloyu yağdan verdin, bu senin için güzel bir şey.

ha kastan veriyorsan eksik kalori ve protein alıyorsun demektir. beslenme şeklini değiştirmelisin.
  • victum  (06.04.16 21:40:26)
Abi daha ne yiyeyim? Eti yarım kiloya mı çıkarayım? Omleti dört yumurtalı yapıyorum. On yumurtayla mı yapayım? Öğlenki peyniri 300 gram falan yiyorum yarım kilo mu yiyeyim?

  • alperz  (06.04.16 21:40:53)
Bunlar ne yahu 1000 kalori ediyor mudur? Tabii kilo verirsin.

  • nice tnetennba  (06.04.16 21:42:03)
Boy de 188 hani bu kilo iyi aslında ama durup dururken neden kilo verdim? Geçen yaz aldığım, tam oturan tişörtü giydim bol geldi :/

  • alperz  (06.04.16 21:42:10)
eti yarım kiloya çıkarma. sabah ve öğle öğünlerindeki kalorilerini artır.

4 yumurtalı omlet iyiymiş. aslında sadece öğlen öğününde biraz kalorili yiyecekler tüketsen toparlarsın gibi.

tabi fizyolojik bir sorunun olmadığını kabul ediyorum. bundan şüpheleniyorsan bi kan testi yaptır en azından.
  • victum  (06.04.16 21:44:31)
Kan testi mantıklı evet. Dahiliye mi endokrinoloji mi? Yoksa ikisi de mi? Derdimi anlatıp kanıma baktıracağım değil mi?

  • alperz  (06.04.16 21:46:10)
o kadarını bilmiyorum. uzmanlarımız cevap versin:)

fakat benim bildiğim kadarıyla aile hekiminden bile isteyebilirsin.
  • victum  (06.04.16 21:47:34 ~ 21:48:20)
lan ne kanı ne testi olm. yemiyon ki bi sey.

  • brad pitt  (06.04.16 21:49:49)
o saydiklarinin hepsini ben pazar kahvaltisinda götürüyorum.

  • pilav  (06.04.16 22:00:46)
Yumurtayla kilo almazsın(20 tane falan yemiyorsan). Sen farkında olmadan Low carb high fat diyeti yapıyorsun aslında(ya da yaşam stili haline getirmişsin diyelim). www.dietdoctor.com

Dediğim gibi bu durumda kilo kaybetmen çok normal. Karbonhidrat koy biraz kilo kaybı yaşamak istemiyorsan. Şu saydıklarında 20 gram karbonhidrat bile yoktur totalde, yani sadece o diyeti yapmakla kalmıyorsun baya da strict yapıyorsun.
  • noluyo yaa  (06.04.16 22:02:41)
Tamam vurmayın öldüm lan artık.

Ne yiyeyim kardeşim kalorili? Bal mı yiyeyim leş gibi şeker? Donut mı yiyeyim hamur ve şeker hem de yağda kızarmış aboo...
  • alperz  (06.04.16 22:03:22)
Yiyerek kilo alınmaz. Git spor yap.

  • gunde 3 litre kola icen adam  (06.04.16 22:22:44)
Süper sağlıklı besleniyorsun, bence de kilo vermen normal. İp atlama falan hep kilo verdiren şeyler benim bildiğim, varsa öyle bir niyetin; kas yaptıran egzersizler yap.

Yeme düzeniyle kilo alamazsın zira anladigim kadarıyla normalin bu, sağlıklı besleneyim diye yapmıyorsun. O yüzden spor düzeni önemli.

Not olarak; özendim beslenme düzenine.
  • piremses  (06.04.16 23:01:26)
İlk akla gelen istemeden kalori açığı oluşturman. İsteğin de yağsız kas kütlesi artışı. Günlük yaklaşık harcadığın kalorinin %15 falan üstüne çıkmaya çalış. Bunu da diyetine bakliyat gibi kaliteli karbonhidratları ve önemli yağ kaynaklarını (H.cevizi, balık-balık yağı, Avokado, Keten tohumu gibi) ekleyerek yapabilirsin, kişisel olarak özellikle öğle yemeği üzerinde oynamanı tavsiye ederim, ayrıca üç öğün prensibinde makroları da daha iyi bölüştürebirsin. Kardiyo ağırlıklı antrenmanı gün aşırı yapıp ara günlere de direnç antrenmanı eklersen toparlarsın diye düşünüyorum. Basit karbonhidratların düşük düzeyde olduğu beslenme şeklinde yağ kazanmadan ya da minimum yağ maksimum kas kazanımı biraz ince ayar ve istikrarlı antrenman gerektiriyor. Durumunun herhangi bir sağlık problemiyle bağlantısı olup olmadığını bilemem.
Ek öneri: herkesin şartları değişir beslenme konusunda ama özetle, kahvaltıya zeytin ve 1 meyve eklemeni, öğlene et tüketiminin bir kısmını yansıtmanı, akşam yemeğine de salata haricinde sebze yemeği falan öneririm. 1-2 öğünde mesela öğünlere çiğ kuruyemiş eklersen yeterli kaloriyi almış olursun diye düşünüyorum.

  • candanag  (06.04.16 23:24:33 ~ 23:43:06)
Kas kütleni arttırmak istiyorsan ağırlık çalışacak ve aldığın kaloriyi arttıracaksın.

  • arnold schwarzeneger  (07.04.16 10:24:24)
Peki arnold usta, bugün ağırlık çalışabileceğim bir salona yazıldım. Yüksek ağırlık düşük tekrar olayına gireceğim. Büyük kaslarıma ağırlık vereceğim. Bunlar tamam. Bu beslenmeyi pek fazla artıramam çünkü medeniyetten uzak bir noktada çalışıyorum. Öğle yemeği olayı özellikle sıkıntı. Antremandan sonra whey işine girsem faydasını görür müyüm yoksa illa diyetimi mi büyütmem lazım?

  • alperz  (07.04.16 16:51:11)
kilo almak istiyorum alamıyorum
70 kiloyum uzun suredir

sabh en az 4 yumurta - lor peynir
ogle yemegi 1 saat once bi avuc badem
oglen corba 1 yada 1.5 porsiyon et(kırmıız yada beyaz) 250gr
saat 4 gibi 250 gr et - yada balıklı makarna - tonbalık salatası filan
6-8 arası spo
spordan hemen sonra whey
8:30 - 9 gibi aksam yemegi salatadır corbadır pilavdır evde sebze varsa o yoksa yine et
10 gibi 2 avuc kuruyemiş
sonrasında muz elma filan
uyumadan once ac oldugumu hissedersem 2 yumurta
kilo alamıyorum ve acıktıgım için 4 ana ogun yiyorum ve 5 e zamanım olsa 5. de yerim ama fırsat olmuyor
sen az yiyorsun biraz arastırman lazım
bende az yiyorum kilo alamıyorum

protein rozu besin takviyesidir tek basına işe yaramaz
  • bnmzz  (07.04.16 17:08:03 ~ 17:09:44)