hyundai i30 vs opel astra turbo

selam,
mevcut otomobilimi değiştirmeyi düşünüyorum otomatik 2014 felan bir araba istiyorum, hyundai i30 ve astra arasında kaldım, otomobil piyasasında çalışan bir arkadaşım i30 u tavsiye etti, astra çok arıza yapar dedi, sormak istediğim bu modellerin arıza yapma oranı var mıdır, tablodan karşılaştırma yapalım, aradım marka bazında var ama türkiyeye gelmeyen onlarca model var, o pek ihtiyacı karşılamıyor model bazında bir liste var mıdır?
ikinci 2012 üstü astrası olan var mıdır, arıza yaptı mı? garantiye girdi mi cepten mi ödediniz?
aynı şekilde i30 u olanı var mıdır?

sevgiler.

söylediğin araçları bilmiyorum ama arabam zırt pırt arıza yapmasın, kronik sorunu olmasın vs. diyorsan alacağın araba japon olmalı. şurda (git: tasitbakim.com) araçlara göre en az arıza çıkartan araç listesi var ve ilk 4 sırada 3 japon arabası var diğeri de mercedes.

edit. hatta 5. de japon,şimdi farkettim.
  • hayatbirfilm_basroldesensin  (05.04.16 09:15:04 ~ 09:17:23)
yeni mazda 3'ü görmezden gelmeyin. skyactiv teknolojili ile kendini aştığını düşünüyorum.

  • 1917  (05.04.16 09:23:01)
bir önceki arabam 2014 astra 1.6 dizel 136 hp (manuel) idi. bir yıl kullandım. arıza yapmadı hiç. genel olarak memnundum, dizel olduğu için de yakıt konusunda çok çok iyiydi. şurada yorumlarımı bulabilirsin: eksisozluk.com
yıllık bakımı 800 küsürdü.

bununla birlikte i30'lar görüntü bakımından fena değil aslında.
  • puc  (05.04.16 09:53:14)
hyundai i serisi araçlara bir kaç kez bindim, her binişimde bana oyuncak gibi geldi. bir otomobil hissiyatı veremedi bana, ruhu yok, niteliksiz.

  • dokuzeylul  (05.04.16 11:26:44)