aleviler toplaşın

ailesinin bir tarafı alevi birisiyim ancak benim dinle minle işim olmadığı için açıkçası sadece etraftan duyduğumla kaldım bu tür şeyleri. evet illa ki gerçeklik payı vardır ancak merak ettim bu devirde hala bu kadar kaldı mı hani buna inanabilmek için nasıl bi cahillik gerekir?

önemli not: bu videoyu gördüm de ekşide bi başlıkta oradan aklıma takıldı bu soru.

www.youtube.com

Var hala böyle gerizekalılar Dalga geçen de oluyor.

  • Mcfly  (31.03.16 20:47:08)
Doğru bu bildigin. Bazı aileler daha ılımlı tabi ama böyle özellikle dede çocuğu/torunu olanların alevi dışında biriyle evlenmesine izin vermezler kolay kolay.

  • turuncu tonlarda  (31.03.16 21:43:11)
hadi sunniler aleviler mum söndü sırasında sekis mekis yapıyorlar sanıyorlar diye kız vermiyorlar da aleviler diye kız vermiyor?

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (01.04.16 03:41:42)
bu sebepten vermiyorlar işte. sünnilerin mantıkdışı önyargıları yüzünden.

alevinin yaptığı yemek yenmez diye bir fikri var bazı kesimin. şimdi bu aileve alevi gelin gitse onun ağzına sıçmadan bırakırlar mı? bırakmazlar. e kimse çocuğunu sokakta bulmuyor, tabii ki vermeyecek.

alevilerin kız vermeme konusu inançtan tamamen bağımsız. benim sevgilimin ailesi böyle olsa ben de aşkımdan gebersem evlenmem, aileni sil de demem.
  • piremses  (01.04.16 08:16:51 ~ 08:17:18)
aleviyim -dede torunuyum- eşimin ailesi sünni.

evvela kendi ailemden anlatayım tek soruları arkadaşın oruç tutuyor mu namaz kılıyor mu? oldu. ateist olduğunu söyledim babam memnun oldu çünkü bizde inanmıyoruz. Aleviliğimiz dini inançtan öte bir şey bizim için..
dedeme haliyle akrabalar soruyor yabancı mı bizden mi diye.. kısa sürede eşimin ailesinin yabancı olduğu duyuluyor. bi kişi dışında herkes memnun kızlarının kararına saygı duyuyorlar. o bir kişi de "dede" olan dedeme sesini yükseltiyor nasıl kız verirsiniz diye . dedem o kişiye hangi yılda yaşadığımızı, böyle ayrımın olmaması gerektiğini, benim yetişkin bir kadın olduğumu, özgürlüğümü kısıtlayacak biri ile zaten birlikte olmayacağını.. bu devirde alevi sunnı kavramının kalmaması gerektığını açıklıyor özetle..

hani sunniler su videoya inaniyor ya.. bizlerde de bazı geri kafalılar sunnilerin + sevap points için alevi kız alıp döndürdüklerini düşünüyor. aha böyle kara cahiller hep var. birisi de benim ailemden.. uzak muzak ama aynı kandan. hoş bu yorumu yapınca herkes selamı sabahı kesti de rahatladık
  • zenc  (01.04.16 09:35:30)