Mikrofonun ses kalitesi

Bilgisayar ekranını kaydederken bir yandan konuşuyorum, konuşmanın da kaydedilmesi gerekiyor, bu şekilde video yapacağım. Mikrofonlu kulaklık kullanıyorum. Videolar için bir iki deneme yaptım ama sesim kuyudan gelir gibi geliyor.

Ses kalitesini kökledim hem Denetim Masası'ndan hem de yazılımın kendisinden. Sesim kirli geliyor, çok zor duyuluyor ve korku filmindeki hayaletler gibi korkunç bir basla geliyor.

"Acaba yazılım mı sorunlu" diye Skype'ta test araması yaptım, Skype'tan da sesim aynı şekilde geliyor.

"Mikrofon mu bozuk" diye bilgisayar değiştirdim. Diğer bilgisayarda ses cillop.

Dolayısıyla olay bilgisayarda. Ekran görüntülerini almam gereken programı diğer bilgisayara kuramam, o yüzden bu bilgisayara kaldım. Sorun ne ola ki, ne yapabilirim?

Ses kartinin guncellemeleri var mi diye bir kontrol edin etmediyseniz.

Ses girisi olarak cihazin ustundeki mikrofonun degil de sizin taktiginizin secildiginden emin olun.
  • crown  (26.03.16 15:58:56)
asio driverlarını kurarak da bir deniyebilirsin.

  • darksdantes  (26.03.16 16:09:54)
İşin Bilal'i olarak ikinize de çok teşekkür ederim ama sormak istediğim ek sorular var.

@crown Ses kartındaki güncellemelere baktım, bir sorun görünmüyor.
Mikrofonu seç kısmına daha önce bakmıştım. Şu an algılayamadığım kısım da orası. Bilgisayarın default mikrofonu dışında bir mikrofon görünmüyor. Evdeki başka bir mikrofona taktım ama "Sen şunu taktın" diye görünmüyor. "Diğer bilgisayarda durum nasıl" diye baktım, onda da görünmüyorlar. Zaten çift jak yok, tek jak. Mikrofon kulaklığa giden yol üstünde. Acaba görmüyor mu? Görmüyorsa, diğeri de görmüyor.

@darksdantes Hani, biri bir şey anlatır da çıkaramazsın tam, "Bir iki ipucu versene, hatırlayacağım" dersin de o ipucu gelince kafandaki yerden daha da uzaklaşırsın ya; mallığımı mazur gör, biraz öyle oldum. İndirdim, çalıştırdım ve Next-Next-Next yükledim. Ama ne yüklediğimi ve nereye yüklediğimi, ne yapacağımı bilemedim.
  • aychovsky  (26.03.16 16:20:42)
Son durumda Skype'tan kendi sesimi dinledim. Ses gelmediği gibi 1900'lü yılların başında kamera çalıştırıyormuşum gibi tırrrr sesleri geliyor. Saniyede 24 kare.

Ben iyisi mi bilgisayarı yeniden başlatayım.
  • aychovsky  (26.03.16 16:22:09 ~ 16:22:24)
bilgisayar laptop ise net modelini yazabilmen mümkün mü acaba?

  • floydian  (26.03.16 16:33:35)
Problemi buldum, mikrofonu görmüyor ve laptop'ın mikrofonu optimize olmuyor. Bir yandan da fan gürültülü çalıştığı için de onun sesini alıyor, onun sesi benimkini bastırıyor.

Laptop Samsung R580, 6 yıllık.
  • aychovsky  (26.03.16 16:42:56)
ses driver'ını silip yeniden yüklemeyi deneyebilirsin belki.

org.downloadcenter.samsung.com

şu linkin indirmesi lazım.
  • floydian  (26.03.16 16:53:11)