muhabbet kuşu ishal ve uyku durumu

gün içinde oyun oynadı, her zamanki gibi çok canlıydı ve herhangi bir sorun yoktu.. ne olduysa akşam kafese girdikten sonra olmuş..

yemekten sonra hareketsiz diye bilgisayarın yanına aldım, benimle video izliyordu.. son dışkısını bu sırada yaptı.. sulu, çok çok az kan var falan.. lan ne oluyor derken kalktım baktım kafesine sayabildiğim 6 kanlı nokta var..

konuyla ilgili tecrübeli, aynı sorunu yaşamış olan var mı? kafesini onun için uygun ama biraz daha sıcak bir alana aldım.. şuan salıncakta ve uyku hali devam ediyor..

ele geliyor ama elimde de uyukluyor.. davranışları değişti.. acayip kötü durumdayım, ne yapacağımı bilmiyorum ve yanlış bir şey yapmadım yani...

---

kafesinde neler var? : kaliteli taze yem, yem kaplarının içine karıştırılmış 1'er çay kaşığı kuş kumu, gaga taşı, ballı kraker, marul yaprağı, taze erikli su..

---

yorumlamak isteyenler için yandex.disk üzerinde 10 resim...
yadi.sk

Sürekli olarak marul verilmez muhabbet kuşuna. Sadece kabız olduğu durumlarda... Onun dışında ishal yapabilir. İshal oldukları zaman maalesef kurtulması imkansıza yakın, bir de kan var vs demişsiniz. Umarım yanılırım ama birkaç güne ölür o da çok iyimser bir tahmin.

  • nice tnetennba  (25.03.16 23:15:19)
maruldan olamaz kemirmemiş bile.. eve geldiği günden beri ilk kez verdik çeşit olsun diye..

yok mu başka fikri olan? elimden başka bir şey gelmiyor yanında oturuyorum kaç saattir ya.. seslenince çılgına dönüyordu, cevap bile vermiyor.. :(

yorumlamak isteyenler için resim ekledim..
  • synche  (26.03.16 01:54:50 ~ 01:55:48)
yorumlayarak yapabileceğimiz bir şey değil bu. muhabbet kuşlarına bakan veterinerler oluyor, oralara götürmeniz lazım. kimsenin elinden bir şey gelmez.

  • nice tnetennba  (26.03.16 09:38:15 ~ 09:38:44)
bence de veteriner hekime götürün, derhal müdahale edilmesi gereken bir şey gibi duruyor anlattığınız belirtileri. inşallah düzelir, geçmiş olsun.

  • boshi  (26.03.16 13:47:07)
kendine geldi sonunda ya.. yeniden hareketlendi sorun yok gibi..

bir miktar yem verdim elden.. su içti falan..

yeniden oyun oynuyor.. sabah tüneğine çıkacak gücü yoktu.. gün içinde aşırı toparladı..

i.hizliresim.com
  • synche  (26.03.16 18:14:22 ~ 27.03.16 04:30:11)
Arkadaşlar lütfen bak lütfen diyorum hatta kızayım isterseniz sakın ama sakın marul vermeyin kuşlarınıza. ben gavur şeftalisi gibi yanan bir yaz günü dolaptan çıkarıp vermiştim akşamına ölmüştü. kanlı ishal olmuş seninkisi. çooook acilen veterniere ya da bir kuşçuya götür. geç kalmışsın. hemen şimdi kap götür bence. bazen kuşçular vetereinerlerden daha verimli olabiliyor bu konuda. hemen acil ! şu ana kadar yaşaması bile bir mucize.

  • yaylada cimene uzanip goge bakan savasci  (26.03.16 18:32:57)
marullarda bilmem ne candidatis helexoniks gibi sikimsonik bir canlı organizma varmış ve bu da kuşların bağırsak sistemini hasta ediyor. illa da verecem diyorsan marulu oda sıcaklığında ve 1 ölçek sirke - 3 ölçek su karışımı olan bir kapta en az yarım saat beklet ki mikroplar ölsün. ondan sonra da temiz içme suyuyla durulayıp yedir. çeşme suyunda durulama sakın çünkü ordan tekrar bakteri kapar. offf yaa. üzüldüm bak şimdi.

  • yaylada cimene uzanip goge bakan savasci  (26.03.16 18:35:29 ~ 18:36:34)
güvenilir bi kuşçuya bırak 1-2 gün gözetim altında tutup uygun bakımı sağlıyorlar. ishal kuşlarda cok ciddi bir problem, işini şansa bırakma. ARADA BİR marul yiyebilir kuşlar kuru olması şartıyla. ıslak marul ishal yapıyor.

  • aksi kanitlanmadikca cocuktur  (26.03.16 18:41:20)
Kuşun durumu nasıl?

  • piremses  (26.03.16 22:11:59)
atlattık şükür.. çok daha iyi durumda.. aşırı sıvı kaybetti onun yorgunluğu var..

vitamin takviyesi yarına kaldı.. an itibariyle tüneğinde gece uykusunda...

21 - 22 gibi: i.hizliresim.com
  • synche  (27.03.16 04:02:17)