dolandırıcılık

sabah ev telefonundan valideyi aramışlar. Telefonunuzu kaçak kullanıyorsunuz çok borcu var karakola çağıracağız demişler. 2 ay önce internet ile ev telefonunu fatura anlamında birleştiren bir kampanyaya başlamıştık artık ev telefonu faturası gelmiyordu. Valide bundan dolayı telaş yapmış. Adamlar ismini kimlik numarasını adresi filan söylemişler valide de safça onaylamış. Gün içinde arayacağız karakola alacağız demiş kapatmışlar.

Anlaşılıyor ki dolandırıcı işi bu. Ellerinde kimlik ve adres bilgileri var ve valideye onaylatmışlar. Bu bilgilerle ne yapabilirler? Aklıma ilk gelenler sahte kimlik çıkarıp kredi kartı başvurusu yapabilirler. bu işten kurtulman için şuraya para getir diyebilirler.

bu durumda ne yapılması gerek?

eve gelemezler, gene arayınca dolandırıcı olduğunuzu biliyoruz polise haber verdik falan desin annen. korkup işin peşini bırakabilirler.

  • innerbliss  (24.03.16 09:39:40)
sadece ismi ve tc kimlik numarası ile hiçbir şey yapamazlar. bu ikisi de gizli bilgi değil.

  • kibritsuyu  (24.03.16 09:43:30)
Numara tanıdık olsa bile kesinlikle telefonda bilgi vermeyin.

VOIP üzerinde istediği numarayı yazıp arayabiliyor. Yani 444 1 444'ten arıyor gibi gösterip arayabilir dolandırıcı. Ben sadece ismimi onaylıyorum, başka bilgi vermiyorum. Önemli bir şey gibiyse kapatıp, siz kurumu arayın... Kredi kartın kopyalanmış, bilgilerini ver diyorsa verme. Kapat bankayı sen ara...

Geçenlerde bir konuşuldu, herkesin bilgisi ortalık yerde satılıyor. O yüzden çok endişe etmeyin ama annenizi de tembihleyin. Telefonda bilgileri vermesin...
  • kartallar yuksek ucar  (24.03.16 10:00:44)
ilk akla gelenler kredi kartı başvurusu veya arayıp şu kadar parayı verirsen işin peşini bırakırız gibi şeyler galiba. Polis kıyafeti ile eve gelmeye cesaret edemezler sanırım. kredi kartı başvurusu veya diğer işlemler için önlem amacıyla yapılması gereken bir şey var mı?

  • invaderbrain  (24.03.16 10:01:26)