Bugün kitap okumak ne işine yarıyor diyen bir adamla karşılaştım

Hatta üstüne gündemi takip edince ne oluyor, ne geçiyor eline dedi. Bildiğin kitlendim kaldım. İroni yapıyor kesin dedim ama ciddiymiş. Siz olsanız bu adama ne cevap verirdiniz? Ciddi manada söyleyecek bir şey bulamadım ben. Hiç bu seviye bir odunla karşılaşmadım sanırım.

hiç can sıkıntısından diyip geçiceksin. çok şeye yarıyor elbette. ama günlük yaşayan insansı zihniyete anlatırsan bile dinlemez seni.

  • mimimi  (23.03.16 21:26:05)
muhtemelen ilk 20 dakika sizin gibi şaşkınlık geçirirdim. ardından sessizce haklısın hacıt der uzaklara dalardım. ayaküstü muhabbet etmek dışında pek bir ilişkim kalmazdı kendisiyle.
ama kitap okumayı seviyorum buna zaman bulamıyorum diyen insanlar ve kitap okumayı sevmiyorum ama sevmek isterdim diyenler bir şekilde göz ardı edilebilir diye düşünüyorum.
not: entel değilim. yılda maksimum 12 kitap okuyorum.
  • golgi aygıtı  (23.03.16 21:28:55)
Cahillik mutluluktur. Senden benden mutludur gül gibi yaşıyodur kendi hayatında. Çıkıyor öyle insanlar arada bana da denk geldi ne gerek var kitap okumaya, hayali karakterler bana nasıl fayda sağlayacak diye. İnsanlarla tartışmak çok gereksiz. Birinin fikrini değiştirmek zor. Ben söylersem bir kere fikrimi söylüyorum hala anlaşamadıysak aynen yaa diyip geçiyorum.

  • jazzabel  (23.03.16 21:31:04)
cehaletin yüceltildiği bir dönemdeyiz maalesef. azıcık okuyan herkese "entel" diyenler, bu kelimeyi hakaret olarak kullananlar artmaya başladı. bence asıl bunların bu lafları toplum içinde etmeye utanmalarını sağlamak lazım.

diyeceğiniz şeye gelirse de, böyle insanlarla konuşmak hiçbir işe yaramayacağı için susar geçerdim.
  • rectoa  (23.03.16 21:32:34)
Mağara serin miydi kardeş? Şaşıranlar sanırım kendi fanuslarının dışına hiç çıkmamışlar. Hadi onu geçtim istatistiklere de mi bakmadınız? Gerçi dini kitaplar ve 3 günde yazılan aşk romanları sağolsun kitap okuma oranı olduğundan yüksek gözüküyor. Gündem konusuna gelince inandığı ve inancına göre ölümden sonraki hayatını sonsuza dek çizecek olan dininin bile kitaplarını okumayan, kulaktan dolmayla ya da "efendi"lerinin anlattıkları ile dini yaşayanların, güncelin takibinde olmasını beklememek lazım pek.

  • nawar  (23.03.16 21:33:08)
@rectoa nın dediğinden aklıma geldi de çoğu insan yaşlılar özellikle okumuş da ne olmuş uzaya çıkmış da ne olmuş tarzında yorumlar yapıyorlardı sokak röportajlarındaydı sanırım. Daha geçen de rektör dedi ya okuma oranı arttıkca beni afakanlar basıyor diye :) Şaşılacak bir şey kalmadı bence.

  • jazzabel  (23.03.16 21:39:28)
kitap tabii ki okumalı ama ben bu gündemi takip etme işini biraz abarttığımızı düşünüyorum. baktığın zaman siyasetçi değilsen eğer hayatına katkısı sıfır. türkiye'gibi bir ülkede gündemin içine boğulmak insanı sinir etmekten başka bir şeye yaramıyor. bir süre siyasetle ilgili haberleri takip etmedim. twitter'a girmedim, ekşi sözlükteki siyasetle ilgili konuları sol frame'den çıkardım. sadece ilgi alanlarım ve kendimi geliştirebileceğim konulara yöneldim. inanın, çok daha verimli zaman geçiriyor insan. üzerine de akp gündemine boğulup sinir olmuyorsun.

  • heartwork  (23.03.16 21:41:54)
kitap okumamak seni cahilin çok olduğu toplumlarda yalnız bırakmaz. kitap okumadın ya da gündemi takip etmedin diye kötü bir hayatın olacak diye bir kural da yok. arsa alır, daire satarsın, son model araban olur. küçük mafya olursun, sana saygı gösterirler. Kalabalıktan yana olurlar bir de bunlar.

Sonra eğitimli azınlıkların getirdiği yeniliklerden yaşamları boyunca faydalanmaya çalışırlar. 200 sene kızarlar yeniliğe, sonra kabullenir ve sonraki yeniliklere kızarlar.

dolayısıyla bu tipler için sorun da yok. “Kitap okusan ne olacak okumasan ne olacak” derler. cehalet cesaret mutluluk koyun koyuna.

bir insan buz gibi beyaza siyah diyorsa, ikna edemezsin. çamura yatmak en kolay tartışma yoludur. ben kabul etmiyorum der, götünden 1 milyon tane safsata sallarsın. safsata zaten yetersiz kişilerin ihtiyaç duyduğu yoldur. bu tipler için can kurtarır.

avrupa yakası dizisinde gaffur bir gün dergiye gidiyor. derginin sahibi kubilay çay içerken karşısına oturuyor. kubilay’a sen zengin misin diyor. O da evet diyor. “Sen de aynı yerde oturup çay içiyorsun ben de. o zaman ne anlamı var ki zengin olmanın” gibi bir şeyler diyor. kubilay kalakalıyor. al bak mis gibi safsata.

yurtdışında yaşayıp o dili öğrenmemiş olmakla övünen bunu da bir bokmuş gibi anlatıp karşısındakini iknaya çalışan safsatacılardan çok görmüşsündür.

eğitimli, okuyan, gündemden haberi olan insanın çok daha akıllı çok daha bilgili çocukları olur. eğitimsizliği yüzünden evladı ölen anne sayısı, eğitimli kadınlarda daha azdır mesela.

muhakeme yeteneği, bilginin gücünden hayatın her alanında yararlanmak gibi katkılar sağlar kitap okuyup, gündemi takip etmek, en basitinden. Bu tip adamlara cevap vermeye değmeyeceğinden daha fazla uzatmak istemiyorum. bence sen de bu tip adamlarla sohbeti uzatma.

burada tamamen deneysel amaçlı, haklı olan birisine karşı cevaplar girdim. komşusu çok gürültücüymüş. ben de komşusunu tuttum. çok fazla cevap geldi konusuna. ben genel kabul gören şeyler söyledim ve mağduru oynadım. birden destek yağmaya başladı bana ve konuyu açan dayak yedi.safsata yap kazan.

bu tip saftsatacılar bana denk geldiğine itin kıçına sokuyorum ve orada bırakıyorum. tavsiye ederim.
  • 3/3  (23.03.16 21:50:23 ~ 21:58:41)
"diye bağırdı sığır adam" derdim herhalde.

www.enyenikarikaturler.com
  • mesgul ve huzursuz  (23.03.16 23:58:41)