avrupa'daki gizli ırkçılık ve livestream sitesindeki yorumlar

ön bilgi: isviçre'de doğdum, 15 yaşında türkiye'ye geldik ve burada yaşamaya başladık. gizli ırkçılık dediğim şeyi sallamadığımı, doğup, büyüyüp, ergenliğe adım attığım yerde hissettiğimi belirtmek için söylüyorum.

anı: 2004'te, 14 yaşındaki çocuktan 'siz müslümanlar fare gibi doğuruyorsunuz, o yüzden 5 para etmezsiniz' diye bir cümle duymuştum. uzun bir tartışmanın bir parçasıydı, ama bunu duymanın ne kadar sinir bozucu olduğunu - hele o yaşta - belirtmeme gerek yok sanırım.

bugün: livestream'deki videolara baktım, brüksel ve ankara patlamalarının altındaki yorumlarda inanılmaz bir ırkçılık ve önyargı var. herhangi bir sebeple haklı çıkarılabileceklerini düşünmüyorum, çünkü bu sebepleri kabul edersek türkiye'de kürtlere karşı var olan ırkçılığı da normalleştirmiş oluruz.

yorum: senelerdir çevremde türkiye'den siktir olup gitmek minvalinde konuşanlara aslında avrupa'da yaşamanın gerçekten beklentilerini karşılamayacağını, popülasyonun bir kısmının aynı buradaki gibi orada da nefret dolu olduğunu anlatmaya çalışıyorum. anıda bahsettiğim çocuğun yüksek sesle söylemiş olması artı bir yaralayıcı faktör olmuş olabilir, ama ben eğitimi diğer yabancı çocuklara göre çok iyi, dil konusunda hiçbir zaman sorunu olmamış bir çocuk/genç olarak bile gizli ırkçılığı hep hissetmiştim. bu yüzden hala, her şeye rağmen, bu çağda medeniyeti elinde tutan ülkelere eğitim, kendini geliştirme gibi amaçlarla gidilebileceğini, hatta bu deneyimin mutlaka yaşanması gerektiğini düşünsem de, nefretten kaçmak için gidilirse hayal kırıklığı olacağını savunuyorum.

soru: benim yaptığım yorum çocuk gözünden elde edilen deneyimler doğrultusunda şekilleniyor. yetişkin olarak orada bulunan, bulunmuş olan, gözlemlemiş olanların yorumunu merak ediyorum? bu gizli ırkçılığı hissediyor musunuz? son olaylardan sonra durum ne? öyle bir şey yok diyorsanız da, bu sitedeki yorumları nasıl açıklayabiliriz?

yurtdışı deneyimi olmayan ama herhangi bir şekilde konuyla ilgili fikir yürütecek konumda olanlar da cevap verebilir elbette.

14 yaşındayken bunu duymuş olmanız olayı biraz da olsa özetliyor olabilir. Bunu size söyleyen de büyük ihtimalle o yaşlarda, kolejinizden bir ergendir. Bu yaşlarda çocuklar rekabetçi bir ortamda birbirlerini ezerek yükselmeye çalışırlar. Sağlık sektörüyle çok yakınım, bu yüzden tonla örnek verebilirim; kekeme bir çocuğun, otistik veya down sendromu olan bir çocuğun aşağılanması... Bu kadar aykırı örnekler olabileceği gibi daha basit örnekler de olabilir; esmer, sarışın, uzun, kısa, zayıf, şişman gibi fiziksel özellikler bu yaşlardaki bireylerde biraz aşırıya kaçtı mı hemen aşağılanır.

Gitmek isteyen insanlar Kanada, Avustralya veya Güney Amerika ülkerini tercih ediyor olabilir. Buralarda ırkçılığın pek olacağını düşünmüyorum. ABD'yi buna katmadım çünkü politikasını islamofobi üzerinden şekillendiren Trump, hiç de fena gitmiyor. Dolayısıyla belki İsviçre böyle olabilir ama her yer de böyle değildir.
  • elitist  (22.03.16 19:14:30 ~ 19:16:13)
@elitist yaş grubuyla ilgili yaptığınız yorum mutlaka doğru, etkisi vardır. livestream'de bahsettiğim yorumlarda avustralyalı da gördüm ama. yine de bahsettiğiniz ülkelerde sağ görüş avrupa'daki kadar kuvvetli değil tabii ki.

öte yandan insanların bunları düşünerek kanada, avustralya tercih ettiğini düşünmüyorum. bu ülkelerin göçmen alma politikaları daha esnek. çok yakınımda birisi 'avrupa olabilse avrupa'yı tercih ederiz tabii ama zor, o yüzden kanada'yı deneyeceğiz.' demişti.
  • gmzo  (22.03.16 19:34:44)
Cok yakin bir turk arkadasim fransada calisiyor. Esi fransiz. Arkadasim cok iyi egitimli, kulturlu ve fransaya yerlesmeden once cok iyi bir kariyeri olan biri.
Hergun konusuyoruz. Su anki meslegi geregi Fransadaki gocmenlerle calisiyor ve hergun sinirleri bozuluyor.
Orda muhattap oldugu Turkler, vergi vermeden kacak calisan, daha dogrusu calistigini deklare etmedigi icin biz fakiriz deyip vergi odemeyen, bir suru cocuk yapip devletin her turlu imkanindan bedava yararlaman, diger vatandaslara kaba davranan, etrafa saygi duymayan insanlar. Arkadasim kazandigi uc kurusu vergi olarak devlete veriyor. Verdigi bu paralarla da az onceki insanlarin ihtiyaclari karsilaniyor.
Eger arkadasim kendi vatandasina karsi boyle hayalkirikligi yasiyorsa, oranin vatandasinin irkciliga yonelmesini tasvip etmesemde anlayabiliyorum.
  • innerbliss  (22.03.16 19:42:16)
%70 civari ateist olan bir Avrupa ulkesinde yasiyorum (Cek Cumhuriyeti). Gelmeden once cekincelerim vardi irkcilik konusunda, zira Turkiye'den geldim ve algilarini az cok kestirebiliyordum. Ilk geldigim zamanlarda, herkes musluman oldugumu dusunerek yaklasiyordu ilk tanismada. Gayet kibar ve incitmemeye yonelik tavirlari vardi. Ateist oldugumu ogrenince yasadiklari rahatlama da gorulmeye deger tabii (bunu da gizli Islamofobi olarak degerlendirebiliriz aslinda:). Ama hicbir zaman bana ters davranan kimseyle karsilasmadim.

Yalniz soyle bir durum oldu. Bir gun konusurken, "ne guzel, burada hic irkcilik yok, Polonya'da arkadaslar cok zorlaniyorlar" gibi bir sey soyledim. Taylandli bir arkadasim itiraz etti. Meger, beni yabanci olarak algilamadiklari icin, disaridaki insanlar normal davraniyormus. Ancak Taylandli olunca tabii ki yabanci oldugun anlasiliyor. Bu nedenle o arkadasim, irkci soylemlere maruz kaliyormus zaman zaman.

Simdilerde daha iyi anlayabiliyorum. Net bir bicimde "gizli irkcilik" var. Konustuklarinin alt metinlerinden anlasiliyor zaten. Hatta bu ulkeden bir arkadasim gecenlerde kendisi soyledi. "Biz seninle surekli vakit gecirdigimiz icin, Turklerin kotu insanlar olmadigini biliyoruz. Ama sizinle temas etmeyen kesim tabii ki bunu anlamiyor, surekli savas, bomba vs ile gundeme geliyorsunuz burada" dedi. Bunlar isin bahanesi tabii ki, yetisme tarzlari, ozellikle Sovyetlerin dagilmasindan sonra boyle gelismis bilincli sekilde. Cok tartisilabilir bir konu bu. Tonlarca nedeni ve sonucu var. Tabii ki hicbir sey irkciligi masum gosteremez, orasi ayri.
  • evrim halkasi  (22.03.16 20:06:53)
almanya'dayım, gizli ya da açıktan ırkçılıkla alakalı en ufak bir şey yaşamadım. üstelik sadece alman değil, birçok milletten insanla tanışma, konuşma fırsatı da buldum. ve sonuç itibariyle, türkiye'dekinden daha fazla saygı gördüğümü net olarak söylemeliyim. ancak mesela dresden gibi bir yerde yaşasam bu deneyimim farklı olacaktı belki de. ya da polonya'da yaşasam farklı konuşurdum herhalde. isviçre'yi ise bilemiyorum. fakat nedendir bilinmez özellikle fransızlar ve almanlar ile aram epey iyi oluyor. üstelik almancam da çok kötü, daha çok ingilizce anlaşıyorum.

internet ortamı ise sağlıklı bir fikir vermez. internete kaldıysak türkler de her yabancıdan nefret ediyor demeliyiz. günümüzde bu kadar yahudi düşmanlığının olduğu başka bir ülke daha bilmiyorum ben açıkçası. israil dölü diye küfrediyor millet birbirine yahu :) yani özetle, birkaç cahilin yaptığını tüm topluluğa mal etmek anlamsız. ha polonya'da olduğu için şikayetlerin sayısı artar, o zaman nispeten genelleme yapılabilir belki. ancak "avrupalılar ırkçıdır" diyebileceğimiz kadar ciddi bir veri yok elimizde bence.

ha bir de, eskiden millet daha rahat tepkisini gösterirdi. bugün politik doğruculuk toplumların merkezine alındığı için insanlar kendilerini frenliyor. frenlemediğinde direkt damgayı yiyorsun; ırkçı, cinsiyetçi, homofobik...vs diye. islam'ı eleştirdiği için yabancı düşmanı, ırkçı damgası yiyen çok insan var buralarda. halbuki tek yaptığı eleştirmek mesela. bu konuda isveç en büyük örnektir. bir müslümanın isveçliden daha fazla hakları olduğunu falan düşünmeye başladım ben en sonunda, acayip bir durum. geçen yaz, stockholm belediyesi ışidli teröristleri topluma kazandırmak için onlara ev ve iş sağlayacaktı, sonra ne oldu bilemiyorum, takip etmedim. ancak böyle şeyler de oluyor hani, bunları da es geçmemek gerekiyor.
  • soso  (22.03.16 20:38:19 ~ 20:45:12)