Evde bilgisayardan ders kaydedebilmek için program

Birtakım öğrencilerim tezleri için benze algoritmaları kodluyorlar ve benden de kodlama için ek ders istemişlerdi. Herkesin programı farklı farklı diye Cumartesileri ders yapıyorduk. Dün güvenlik nedeni ile derslerini iptal etmiştim, iyi ki iptal etmişim. Ancak, öğrenciler tezlerini yetiştirmeliler ve bir şekilde ben de bu dersi yapmalıyım. Şöyle düşündüm; eğer programlama kısmını bilgisayar ekranını ve sesi kaydedecek şekilde bir program bulursam, dersi evde kaydedebilirim, onlar da evden çalışabilirler. Soruları olursa da okula geldiklerinde sorarlar. Bu durumda iki sorum var:

1. Bu şekilde bir program bilen biri var mı? Programların kaydettiği videoların büyüklükleri ayarlanabilir mi?

2. Arada tahta da kullanıyorum algoritmanın mantığını açıklarken. Tahta kullanma gibi bir durumda ne yapabilirim? Mouse'la ekrana yazmayı mı deneyeyim?

aklıma en basitinden skype geldi. dersi skype üzerinden onlara anlatsanız? hem interaktif bir ortam olmaz mı?

  • m e b  (20.03.16 13:23:18)
Bilgisayar ekranını paylaşabiliyor muyum Skype ile? O anda yazdığım kodu görebiliyorlar mı?

  • aychovsky  (20.03.16 13:32:43)
Hangouts veya Skype ile ekran paylaşmalı şekilde yapılabilir, harici kameranız varsa da masada kağıt üzerinde yazmanız gerekeni yazabilirsiniz kamerayla onu çekersiniz.

  • atom karincanin torunu  (20.03.16 13:35:15)
evet. hatta nasıl yapılacağı şurada anlatılmış kendi sitesinde:
support.skype.com

  • m e b  (20.03.16 13:38:40 ~ 13:39:46)
Şimdi şöyle:

Bence ekranınızı paylaşmayın malum Türkiye'de internet iyi değil okunmaz o kodlar. Onun yerine bir tane interaktif kod yazabildiğiniz sitelerden bir link oluşturup gönderin ordan kodu takip etsinler. Mesela: codeshare.io

Çizim gerekir diye bi tane de online ve birlikte çizebildiğiniz sitelerden link gönderin: (google: collaborate draw)

Sesli iletişimi de Skype veya Hangouts ile halledersiniz. Ekran paylaşımına göre daha okunaklı olacaktır bu yöntem. Biz uzaktaki bi arkadaşla algoritma ve implementasyon tartışırken bu yöntemleri kullanmıştık çok etkili olmuştu.
  • herbivor  (20.03.16 13:51:51 ~ 13:54:46)
Ders canlı olmasın istiyorum. Ben video gibi kaydedeyim, Dropbox'a koyayım. Linkini vereyim, istedikleri zaman izlesinler. Yine de her yöntem süper görünüyor.

  • aychovsky  (20.03.16 13:54:28 ~ 13:54:45)
windows için ise www.youtube.com bunlardan birini kullanabilirsiniz.

  • ukde  (20.03.16 14:20:22)
Bilgisayar ekranını ses dahil olarak kaydedebilecek ve sistemi fazla yormayan FastStone Capture var benim kullandığım onu tavsiye edebilirim. Netlik açısından aşağıdaki videoya bakabilirsin, yalnız program ücretli eğer kullanmak isteyip malum ortamlardan temin edemezsen setup + ürün anahtarı şeklinde google drive üzerinden link atabilirim. Tahtada anlatım için de webcam (çok net görüntü alınamayabilir) ya da cep telefonu kamerası kullanılabilir.

youtu.be
  • EkimBebesi  (21.03.16 08:33:43)