Arabayla Almanya-Türkiye yolculugu

Hanimlar beyler,

Yanima ikinci bir soför bulmakta zorlaniyorum, hem tarihler acisindan hem de baglayicilik acisindan. Ehliyeti olmayan bir arkadasi yanima alip bu yolu tek basima bol dinlenmeli en az iki iki bucuk güne yayarak bitirebilir miyim sizce? 2000 küsür kilometre ve beni encok korkutan sey yorgunluk. Ha bu arada ehliyetim 3 aylik, ama bu yolculuga da 6 ay sonra cikmayi planliyorum. Dedigim gibi yorgunluk ve konsantrasyon kayiplari cok ölümcül olur mu? Mesela 6 saat sürüp 3-4 saat mola verip sehri gezsem, sonra bir o kadar daha gidip, uyku molasi versem, ertesi gün yine ayni sekilde yapsam. Hatta gerekirse ücüncü güne uzatsam, ne dersiniz?

Gece surme bence. Uyku molasi degil, direkt bir sehirde otelde kal.
Mesela belgradda direkt kalmali mola yapmak mantikli. Yoruldugunda kenara cekeceksin. Ay biraz daha gideyim yok.
Ama dogru durust bir yatakta uyursan uykunu da alirsin, arabada uyumak ayni sey degil. Bir de gece surmek cok zor ve zevksiz ve uyku getirici. Karsida arabalarin farlari gozunu aliyor vb. gunduz surersin. Dikkatin de fazla olur etrafi gorebildigin icin.

Bir seferde 4-5 saatten fazla surmemelisin. Arabayla ilgili yesil kart vb alip uluslararasi ehliyet de alman lazim, bunlari biliyorsundur.

Yollar duzgun, otobandan gideceksin zaten. Zor yol degil.
  • kuehles blondes  (19.03.16 09:37:19)
Hayir beni korkuttular, o yollar zor sen acemisin falan diye ama, 3 ay sonunda o acemiligi büyük oranda attim üzerimden, yani ezbere davranmiyorum tabii ama acemilikten kaynakli tereddütler falan yok artik. Gece otelde uyuyacagim tabii, olabildigince konforlu bir sekilde uyuma ve dinlenme plani yapacagim kendime. Ehliyetim zaten almanya'dan, yani gecerlilik konusunda bir sikintim yok saniyorum

  • bosver nicki  (19.03.16 10:24:26)
Mesela tr ehliyetiyle almanyada araba kiralayabiliyorsun ama sinir gecerken (tr-bulgaristan vb) o zaman uluslararasi ehliyet soruyolar. Adac bilir, sor onlara.

Dumduz otobandan gidiyorsun iste, sirbistan-bulgaristan ilk kismi biraz bozukcana onun disinda baya bildigin otoban :)

Kendine guveniyorsan neden gidemeyesin ki.
  • kuehles blondes  (19.03.16 11:09:52)
ehliyetimi 2001'de aldım, bu kadar az yol tecrübesi ile önereceğim bir yolculuk değil kesinlikle.

Araba kullanmakta bir şey yok, parayı bastırıp sınavı geçtin mi yeterli, seni kurtaracak olanlar tecrübelerin ve yol tecrüben yok.
  • kimlanbu  (19.03.16 11:11:47)
vardiyali kullanabilcek bir partner sart derim(sahsi fikrim.)

  • diego de almagro  (19.03.16 12:02:12)
3 aylık ehliyetle ankara istanbul arası bile gitmem. tavsiye etmem katiyen.

  • forvendetta  (19.03.16 14:34:34)